Kiedy pić kawę, a w jakich godzinach tego unikać?

Kiedy pić kawę? Choć nie ma wyraźnych ograniczeń co do pory spożywania tego napoju, warto korzystać z najnowszych odkryć naukowców w tym obszarze. Dzięki temu kawa pobudzi cię bez skutków ubocznych, a ty nie będziesz mieć problemów z zaśnięciem. Sprawdź!
Kiedy pić kawę

Twój rytuał to poranek z kubkiem gorącej kawy? A może lubisz popołudniowy relaks przy filiżance czarnego naparu? Sprawdź, czy twoje zwyczaje związane z piciem kawy sprzyjają zdrowiu. Kiedy pić kawę – o której godzinie możesz zacząć, a kiedy lepiej już nie spożywać kofeiny?

Czy picie kawy tuż po przebudzeniu to dobry pomysł?

Choć wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej zaraz po przebudzeniu, lepiej zrezygnować z tego rytuału. Picie kawy na pusty żołądek nie jest zdrowe – kofeina może podrażniać układ pokarmowy.

Warto też wspomnieć, że kawa ma wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że znacząco podnosi poziom cukru w organizmie na krótko po jej spożyciu. Jeśli spożywanie kawy na czczo wejdzie ci w nawyk, może to prowadzić nawet do insulinooporności.

Po pierwszą filiżankę kawy nie powinno się sięgać zbyt wcześnie także ze względu na pory wydzielania przez organizm kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jaki związek ma kawa z tym hormonem? Wbrew pozorom – całkiem sporo. Spożywanie kofeiny i produkcja kortyzolu są ze sobą ściśle powiązane.

Picie kawy a kortyzol

Kortyzol to hormon, który wpływa m.in. na regulowanie metabolizmu i ciśnienie krwi. Wpływa także na koncentrację. Poziom kortyzolu jest najwyższy około 30-40 minut po obudzeniu. Jakie ma to znaczenie dla pory picia pierwszej kawy?

To ważna wskazówka dla osób, które chcą się dowiedzieć, kiedy pić kawę. Działanie kofeiny powoduje, że kortyzol nie może prawidłowo wpływać na procesy w organizmie. Oznacza to, że kofeina, zamiast działać pobudzająco, powoduje jeszcze większy spadek energii.

Kiedy pić kawę, by czuć się dobrze?

Poziom kortyzolu spada stopniowo, by osiągnąć minimalny poziom po około 2-3 godzin po przebudzeniu. Od kiedy można pić kawę rano? Dla większości osób najlepszą porą na picie kawy jest przedpołudnie, około 9:30-10:00. Wówczas możesz odczuć prozdrowotne korzyści płynące ze spożywania kofeiny, czyli:

  • poprawę krążenia krwi;
  • łagodne pobudzenie;
  • działanie antyoksydantów;
  • pozytywny wpływ na pracę serca i wątroby;
  • przyczynianie się do zapobiegania niektórym chorobom, np. cukrzycy typu 2.

Kiedy pić kawę, gdy znów czujesz spadek energii i chcesz się nieco rozbudzić? Ważne jest, by pamiętać o kolejnych porach zwiększonego wytwarzania kortyzolu. Dzieje się to około 12:00-13:00, a później 17:30-18:00. Unikaj spożywania kofeiny w tych godzinach.

O jakiej godzinie najpóźniej możesz sięgnąć po filiżankę kawy?

Lekarze zalecają, by dziennie wypijać nie więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie, najlepiej w równych odstępach. Najlepiej działa kawa po posiłku (około godziny po jego spożyciu). A kiedy pić kawę po południu, by nie mieć problemów z zaśnięciem?

Staraj się robić to nie później niż na 6 godzin przed pójściem spać. Dlaczego pora dnia ma tak duże znaczenie? Wynika to z wpływu kofeiny na produkcję melatoniny. Kawa wypita po południu będzie działać na twój organizm jeszcze przed kilka godzin. Jeśli będziesz próbować w tym czasie zasnąć, możesz odczuwać niepokój, rozdrażnienie i podwyższony poziom stresu. Na dłuższą metę zbyt późne picie kawy może prowadzić do zaburzeń snu.

Kiedy najlepiej pić kawę? Wykorzystaj te wskazówki i w razie potrzeby zmodyfikuj swoje codzienne nawyki. Dzięki temu kawa będzie działała skuteczniej i bez skutków ubocznych!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata imbirowa

Herbata imbirowa – smaczna i zdrowa. Dlaczego warto pić herbatę z imbirem?

Następny artykuł
kawa mrożona

Kawa mrożona na różne sposoby. Poznaj receptury przygotowania tego chłodzącego napoju!

Zobacz też