Kawa na czczo – czy to dobry pomysł? Czy picie kawy na pusty żołądek jest zdrowe?

Wiele osób pije kawę na czczo, zaraz po przebudzeniu. W założeniu napój ten ma dodać nam energii i pobudzić. Czy jest to prawda?
kawa na czczo

Wiele osób wyrobiło sobie nawyk picia kawy na czczo. Ma to na celu pobudzenie organizmu do działania i zapewnienie mu energii do tego, aby poprawnie funkcjonować. Czy jednak spożywanie tego napoju na pusty żołądek to dobry pomysł? Dlaczego lepiej nie pić kawy przed śniadaniem i jakie skutki uboczne może wywołać taki nawyk?

Jak picie kawy na czczo działa na organizm?

Kawa uważana jest przez wielu specjalistów za napój, który może mieć pozytywne znaczenie dla zdrowia. Oczywiście spożywany w rozsądnych ilościach. Jednak wypicie kawy na pusty żołądek nie dla każdego będzie dobre. W wielu przypadkach kawa pita na czczo może wiązać się z występowaniem różnego rodzaju skutków ubocznych. Zobaczmy, jakie są skutki picia kawy przed śniadaniem.

Kawa na czczo a kortyzol

Organizm człowieka produkuje największą ilość kortyzolu bezpośrednio po przebudzeniu. O tej porze dnia wykazuje on działanie korzystne, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy we krwi. Zawarta w kawie kofeina w dużym stopniu ogranicza poziom kortyzolu, czego efektem może być, zamiast pobudzenia, spadek energii. Filiżanka małej czarnej na czczo każdego dnia może doprowadzić do tego, że nasz organizm przyzwyczai się do tego nawyku i zacznie produkować mniejsze ilości wspomnianego hormonu, polegając głównie na kofeinie.

Kawa na czczo a produkcja kwasu żołądkowego

Uważa się, że filiżanka kawy wypita na czczo nie jest dobrą opcją dla osób, zmagających się z zespołem jelita drażliwego oraz innymi zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego. Okazuje się, że istnieje pewna zależność pomiędzy kawą a problemami trawiennymi, zwłaszcza jeżeli jest ona pita wczesnym rankiem, przed pierwszym posiłkiem. Kawa zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, może więc prowadzić do objawów refluksu żołądkowo-przełykowego i sprzyjać występowaniu zgagi. Chociaż kawa dla wielu stanowi ulubiony napój, osoby cierpiące na różnego rodzaju problemy z wrzodami żołądka i jelitami, powinny rozpocząć swój dzień od filiżanki herbaty.

Negatywne skutki picia kawy na czczo na wchłanianie substancji odżywczych

Picie kawy tuż po przebudzeniu może powodować ograniczoną absorbcję wapnia oraz witaminy D3. Zostały też przeprowadzone badania, potwierdzające, iż kawa może mieć niekorzystny wpływ na wchłanianie żelaza. Często też słyszy się o tym, że częste picie kawy może źle działać na stężenie magnezu w organizmie i faktycznie obserwuje się jego ograniczone wchłanianie. Mitem jest natomiast, że espresso wypłukuje z organizmu ten pierwiastek.

Kawa na czczo zwiększa poziom cukru we krwi

Badania pokazują, że działanie kawy pitej na pusty żołądek może mieć wpływ na podwyższenie poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak za sprawą kofeiny. Takie właściwości kawy są niekorzystne, ponieważ mogą przyczynić się do rozwoju insulinooporności. Jest to uboczny skutek picia kawy na pusty żołądek, spowodowany tym, że zażycie pewnej dawki kofeiny zawartej w kawie zaraz po przebudzeniu, ogranicza zdolność tolerancji cukru, który obecny jest w pierwszym posiłku. To właśnie dlatego zaleca się raczej picie kawy po jedzeniu, a nie przed.

Spożywanie kawy na czczo może zwiększać poziom stresu

Jednym ze skutków ubocznych picia kawy na pusty żołądek jest zwiększenie podatności na stres. Okazuje się, że picie kawy o poranku nie tylko może podrażniać żołądek, ale jest związane także z poziomem hormonu stresu, czyli wspomnianego wcześniej kortyzolu. Dzieje się tak dlatego, że u osób pijących kawę regularnie może dojść do zmniejszenia wydzielania wspomnianego hormonu, co z kolei zaburza naszą gospodarkę energetyczną. W takiej sytuacji może dojść do zmęczenia i osłabienia zdolności myślowych. Z takim procesem wiążą się także:

  • zwiększenie poziomu stresu;
  • nadmierna senność;
  • bóle głowy;
  • problemy z pamięcią.

I choć kawa wykazuje działanie pobudzające w takich sytuacjach, to jednak pita o poranku, przed posiłkiem, może skutecznie zaburzyć funkcjonowanie organizmu.

Czy kawa na czczo odwadnia?

Niektórzy uważają, że regularne picie kawy i herbaty przed śniadaniem może wywoływać efekt diuretyczny i odwadniać organizm. Według badań takie zjawisko faktycznie może mieć miejsce, jednak tylko w przypadku picia tego napoju w bardzo dużych ilościach. Przy zachowaniu przeciętnej dawki spożycia kawy nie powinien wystąpić niekorzystny wpływ na gospodarkę wodną. Co więcej, niektórzy specjaliści twierdzą, iż odpowiednia ilość kawy stymuluje funkcje takiej gospodarki. I owszem, po wypiciu ulubionej kawy możemy odczuć potrzebę udania się do toalety, ponieważ wykazuje działanie moczopędne, nie grozi jednak odwodnieniem.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Wielu specjalistów uważa, że kawa wpływa negatywnie na organizm, jeżeli pita jest na czczo. Nie ma jednak na ten temat żadnych oficjalnych badań. Jeżeli wolimy zrezygnować ze spożywania tego napoju przed posiłkiem, kiedy najlepiej po niego sięgnąć? Biorąc pod uwagę fakt, ze zawarta w naparze kofeina uaktywnia się po ok. 30 minutach i działa przez ok. 4-5 godzin, można wypić kawę mniej więcej 30 minut przed planowaną pracą.

Czy kawa na czczo działa na odchudzanie?

Istnieje pewne przekonanie, że picie kawy przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Co prawda kawa usprawnia procesy opróżniania żołądka i wykazuje pewne działanie w zakresie ograniczania wchłaniania węglowodanów i tłuszczów z posiłków. Jednak chcąc wykorzystać najwyższą skuteczność tego napoju w zakresie odchudzania, najlepiej jest pić ją ok. 1 lub 1,5 godziny przed jedzeniem, choć niekoniecznie przed pierwszym posiłkiem dnia. Jednocześnie warto wspomnieć, że kawa wypita po obfitym posiłku może powodować zgagę i niestrawność.

Kawa na czczo – podsumowanie

O szkodliwości picia kawy na czczo powstało wiele teorii. Mnóstwo osób rezygnuje z takich nawyków, uważając, że spożywanie małej czarnej po posiłku będzie bezpieczniejsze. Inni przekonani są o tym, że kawa podnosi ciśnienie i pita przed jedzeniem może zapewnić większą ilość energii. Niestety dowody wskazują, że jest inaczej. Tworząc swoje indywidualne rytuały, dotyczące systematycznego picia kawy, warto dokładnie obserwować swój organizm i dojść do własnych wniosków, dotyczących tego, czy picie kawy na czczo jest dla nas szkodliwe, czy też czujemy się po tym lepiej.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
espresso tonic

Espresso tonic – orzeźwiająca kawa na upalne dni

Następny artykuł
kawa z kawiarki

Kawa z kawiarki zastąpiła kawę z ekspresu. Dzięki Bialetti każdy może parzyć espresso w domu

Zobacz też