To warto wiedzieć!
- Kawa składa się z wielu składników, ale zdecydowanie tym najbardziej znanym i docenianym jest kofeina.
- Regularne spożywanie kawy m.in. zmniejsza ryzyko depresji, a także poprawia pamięć i koncentrację.
- Czy kawa jest zdrowa? Pita z umiarem zwykle jest bezpieczna dla zdrowia, ale w niektórych przypadkach odradza się jej picia. Mianowicie nie powinny po nią sięgać np. osoby zmagające się z chorobami gastroenterologicznymi czy kobiety w ciąży.
Skąd pochodzi kawa?
Zanim dowiesz się, czy kawa jest zdrowa, to warto zacząć od samych podstaw. Czy wiesz w ogóle, czym jest kawa? To napój tworzony z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Najczęściej podaje się go na gorąco. Pochodzi on z Etiopii, ale kiedy pojawił się w Europie? Mówi się, że kawa w Europie pojawiła się w XVI–XVII wieku.
Na początku przez dłuższy czas mówiono, że to bardzo niesmaczny i szkodliwy napój, lecz nieco później zyskał ogromną popularność. Kiedyś kawa była niezwykle droga, dlatego piły ją tylko elity. Jednak wraz z masową produkcją kawa zaczęła pojawiać się we wszystkich domach.
Picie kawy w Polsce stało się popularne na przełomie XVII i XVIII wieku. Aktualnie jest to jedna z najpopularniejszych używek na świecie. Co więcej, jej uprawę prowadzi się przede wszystkim w Ameryce Południowej, Afryce, Wietnamie i Indonezji, a większość upraw (70%) to odmiana Arabica. A czy kawa jest zdrowa? Za chwilę zdobędziesz odpowiedź na to pytanie!
Jakie wartości odżywcze ma kawa?
Kawę można nazwać śmiało najpopularniejszym ciepłym napojem. Jednocześnie jest to najpopularniejsza używka. Kawa to ceniony napój m.in. z tego powodu, że ma wysoką zawartość kofeiny, a ta z kolei ma działanie stymulujące i pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Korzystnie wpływa na wydolność i koncentrację oraz sprawia, że po wypiciu filiżanki masz znacznie więcej energii i lepszy nastrój. Filiżanka espresso równa się ok. 57 mg kofeiny. Zawiera też polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.
Czy kawa jest zdrowa? Kawa a zdrowie
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy kawa jest zdrowa i jak kawa wpływa na zdrowie, przeprowadzono mnóstwo badań, z których wiemy, że m.in. napój ten zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera – o 30% lub 65% (to zależy od badania). Kawa także zmniejsza ryzyko depresji oraz poprawia pamięć i koncentrację. Jakie jeszcze są właściwości kawy? Jak picie kawy może pozytywnie wpływać na organizm?
Czy kawa jest zdrowa? Jak najbardziej, jeśli pamiętasz o umiarze! Kawa doceniana jest również za to, że pita w odpowiednich ilościach poprawia sprawność fizyczną. Dzięki niej jesteś w stanie zrobić więcej powtórzeń i wolniej się męczysz. Kofeina zwiększa także przepływ krwi do mięśni i serca oraz dodaje energii. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Międzynarodowe Towarzystwo Żywienie Sportowego oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdzają, że w przypadku sportowców picie kawy ma jak najbardziej pozytywny wpływ.
Niektórzy piją kawę również z tego powodu, iż wspomaga ona odchudzanie. Jednak koniecznie musisz wiedzieć, że chodzi tutaj tylko o zwykłą czarną kawę bez dodatków. Taka kawa nie dostarcza kalorii. Jeśli jednak zdecydujesz się dodać do niej jakieś dodatki w postaci cukru, śmietanki, masła lub oleju kokosowego, to dostarczysz do swojego organizmu większą ilość kalorii, niż dzięki kofeinie spali twój organizm. Zatem jeśli chcesz zrzucić nieco kilogramów, to unikaj wspomnianych dodatków.
Umiarkowane picie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Taką informację można uzyskać z wyników badań holenderskich naukowców z National Institute for Public Health and the Environment opublikowanych w „Lancet”.
Picie kawy i najpopularniejsze mity
Wiesz już, czy kawa jest zdrowa. Jednakże najprawdopodobniej słyszałeś, choć kilka mitów na temat kawy. Jakie są najpopularniejsze? Sprawdź!
Kawa może powodować nowotwory
Przeciwnicy kawy często mówią, że kawa zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Nie jest to jednak prawda! Wręcz odwrotnie – badania wykazują, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, jelita grubego, czy raka wątroby.
Kawa może zwiększyć prawdopodobieństwo zawału serca
Tutaj również przeprowadzono badania naukowe, z których wynika, że nie ma żadnej zależności pomiędzy spożywaniem kawy a niewydolnością serca, czy nawet ryzykiem ostrego zawału. Co więcej, nadciśnienie także nie jest skutkiem sięgania po tę używkę.
Kawa uzależnia
Mnóstwo osób nie wyobraża sobie poranków bez kubka pysznej kawy. Z tego względu wielu osobom wydaje się, że kawa uzależnia. Jednak jak dotąd przeprowadzono badania, które nie wykazały, aby kofeina pobudzała obszar mózgu odpowiadający za uzależnienia.
Kawa odwadnia i wypłukuje magnez
Częstym mitem jest też to, że kawa wypłukuje magnez z organizmu człowieka. Ten natomiast wynika z tego, że kofeina jest moczopędna, ale nie jest to jednoznaczne z tym, że usuwa składniki mineralne. Co więcej, kawa jest źródłem kofeiny (zawiera 8 mg w 100 ml!).
Jaka jest optymalna ilość kofeiny?
Odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa, jest już znana. Warto jednak też wspomnieć o tym, jaka jest bezpieczna ilość kofeiny, bowiem jak już wiesz: nadmiar kofeiny w diecie wpływa negatywnie na zdrowie. Za bezpieczny poziom dla zdrowych osób dorosłych uznaje się 400–600 mg – wówczas najprawdopodobniej nie wystąpią negatywne skutki. Choć istnieją też inne badania, które mówią, że bezpiecznym poziomem jest maksymalnie 400 mg kofeiny na dobę. Z tego zatem wynika, że najlepszą opcją jest picie maksymalnie 3–4 filiżanek kawy w ciągu dnia. W przypadku kobiet w ciąży ta dawka maksymalna zmniejsza się do 200–300 mg. Co ważne: nie zapominaj, że kofeinę znajdziesz też w innych produktach takich jak herbata, napoje energetyzujące, leki, czy suplementy diety.
Jakie mogą być skutki uboczne picia kawy?
Choć wiesz już, że picie kawy to liczne zalety, to jednak ma także pewne wady. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kawa może zakłócać sen, dlatego złym pomysłem jest jej picie o późnych porach dniach. Jeśli spożyjesz zbyt dużą ilość kofeiny, to możesz zmagać się też z niepokojem, kołataniem serca, czy nasileniem ataków paniki. Kolejnym skutkiem ubocznym może być choroba refluksowa i wrzody oraz przedawkowanie. Co do tego ostatniego – ważne jest, aby pamiętać, że dzienna dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie może być większa niż 600 mg.
Wiesz już, czy kawa jest zdrowa, a także poznałeś fakty i mity na temat kawy. Jest to napój, dodający energii i pomagający się zrelaksować, który możesz na spokojnie pić każdego dnia. Pamiętaj jednak, że najważniejszy jest umiar – jeśli nie będziesz o nim zapominał, to z pewnością filiżanka kawy dziennie, czy nawet 2–3 w ciągu dnia nie wpłyną negatywnie na twoje zdrowie. To co, może masz ochotę na jeszcze jeden kubek pysznej kawy?
Może Cię też zainteresować:
- Kawa a hemoglobina – jak kawa wpływa na twoje zdrowie?
- Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników
- Kiedy pić kawę, a w jakich godzinach tego unikać?
- Kiedy organizm odrzuca kawę? Jakie są objawy?
- Kawa rozpuszczalna – jak powstaje i jaki ma wpływ na zdrowie? Poznaj alternatywę dla kawy mielonej i ziarnistej
- Jak odstawić kawę? Skuteczne sposoby na rzucenie kofeiny
- Kawa z kolagenem – nowa moda czy sposób na zdrowie? Sprawdź, czy warto dodawać kolagen do kawy
- Kawa w ciąży a zdrowie matki i dziecka