Lekarze zalecają, by pić nie więcej niż 4 porcje kawy dziennie. Są jednak osoby, którym szkodzi nawet najmniejsza ilość. Kiedy organizm odrzuca kawę? Czy jest to związane ze schorzeniami lub alergiami? Sprawdź, jakie mogą być objawy negatywnych reakcji na kofeinę.
Kiedy organizm odrzuca kawę – jakie mogą być przyczyny?
Niekorzystne objawy najczęściej pojawiają się wówczas, gdy zdarzy ci się wypić zbyt dużo filiżanek kawy. Są jednak osoby, którym szkodzi już jedna mała czarna. Czym może to być spowodowane?
Nietolerancja kofeiny
Kiedy organizm odrzuca kawę? Podstawową przyczyną jest nietolerancja kofeiny. Choć daje ona charakterystyczne objawy, jest dość trudna do zdiagnozowania. Robi się to na podstawie dość słabo rozpowszechnionych badań nutrigenetycznych. Objawy odrzucenia kawy mogą być u niektórych osób związane także z występowaniem wariantu genu CYP1A2, który spowalnia działanie enzymu rozkładającego kofeinę. Sprawia to, że po wypiciu kawy przez dłuższy czas odczuwa się pobudzenie, a często także niepokój.
Choroby przewlekłe
Dolegliwości towarzyszące piciu kawy mogą pojawić się u osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe (kołatanie serca, podwyższone ciśnienie), a także choroby układu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego).
Zbyt duża ilość kofeiny i niedobory minerałów
To, kiedy organizm odrzuca kawę, może być związane także z twoją dietą. Przy zbyt częstym spożywaniu kofeiny mogą się u ciebie pojawić niedobory żelaza i magnezu. Możliwe, że organizm zareaguje wówczas odrzuceniem kawy – i warto go posłuchać.
Negatywne skutki picia kawy. Na jakie objawy zwrócić uwagę?
Problemy z metabolizmem kofeiny objawiają się najczęściej:
- bólami głowy;
- problemami ze snem;
- niepokojem i drażliwością;
- bólami brzucha, niestrawnością, biegunkami;
- przyspieszonym tętnem;
- bólami w klatce piersiowej;
- częstym oddawaniem moczu.
Szczególnie niebezpiecznym objawem są problemy z oddychaniem. Mogą one świadczyć o silnej reakcji alergicznej na kofeinę.
Co robić, gdy nie możesz spożywać kofeiny?
Kiedy organizm odrzuca kawę, najlepsze co możesz zrobić, to ograniczyć jej spożywanie. Jak odstawić kawę, by uniknąć pogorszenia samopoczucia, które może ci towarzyszyć, gdy jesteś przyzwyczajony do dużych ilości kofeiny?
Spróbuj zamienić kawę na herbatę. Parzona w odpowiedni sposób, łagodnie pobudzi twój organizm i pomoże ci pozbyć się uczucia zmęczenia.
Pijesz kawę, bo lubisz jej smak? Alternatywą może być kawa bezkofeinowa, np. z żołędzi lub zbożowa.
Pamiętaj, że kofeina to nie tylko kawa, ale również np. napoje energetyczne czy kakao. Jeśli twój organizm odrzuca kawę, musisz prawdopodobnie z nich zrezygnować.
Kiedy organizm odrzuca kawę, potraktuj to jako ważny sygnał. Zadbaj o zdrowie, popraw jakość życia i wyeliminuj to, co ci szkodzi!
Może Cię też zainteresować:
- Kiedy pić kawę, a w jakich godzinach tego unikać?
- Od kiedy można pić kawę? Kofeina a rozwój dziecka
- Jak odstawić kawę? Skuteczne sposoby na rzucenie kofeiny
- Herbata na zgagę, czyli domowe sposoby, które łagodzą uczucie pieczenia w przełyku i niestrawność
- Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników
- Herbaty na żołądek – napary, które wspomogą trawienie i pracę Twojego brzucha
- Czy pies może pić kawę?
- Czy kawa jest zdrowa? Wpływ picia kawy na zdrowie