Kawa bezkofeinowa jako alternatywa dla klasycznego napoju. Czym charakteryzuje się kawa mielona bezkofeinowa?

Kawa bezkofeinowa to popularny napar znany na całym świecie. Choć często wybierają go osoby, które nie mogą spożywać kofeiny, to nie oznacza, że filiżanka takiego napoju jest jest całkowicie pozbawiona. Czytaj dalej i poznaj cechy takiej kawy.
kawa bezkofeinowa

Ilość kofeiny w tego typu naparze jest oczywiście znacznie mniejsza niż w tradycyjnej kawie ziarnistej, mielonej czy rozpuszczalnej. Sam smak kawy także jest inny, jednak obniżona zawartość kofeiny nie wyklucza pobudzających właściwości i wspaniałego smaku napoju. Jak powstaje kawa bezkofeinowa i czym jeszcze różni się od zwykłej kawy. Jakimi walorami smakowymi się odznacza? Sprawdź!

Kawa bezkofeinowa – jak powstaje?

Warto zaznaczyć, że w przypadku kawy bez kofeiny zawartość tej substancji nie jest równa zeru. Zakłada się, że w 100 g kawy powinno znaleźć się ok. 0,1 g tej substancji o właściwościach pobudzających. Oczywiście to nie zadowoli prawdziwych smakoszy tego czarnego napoju, jednak nie można zaprzeczyć, że kawa pozbawiona kofeiny staje się na rynku coraz popularniejsza. Podobnie jest z kawą rozpuszczalną w tej wersji.

Na czym polega i jak przebiega proces usuwania kofeiny z ziaren?

Metod jest tak naprawdę kilka, a rozróżnia się je z uwagi na wykorzystywane wówczas substancje. Za każdym razem do usunięcia kofeiny należy wykorzystać niepalone i zielone ziarna kawy. Ich palenie zachodzi dopiero, gdy zawartość kofeiny w kawie będzie odpowiednio niska.

Do ekstrakcji kofeiny można wykorzystać mieszaninę rozpuszczalników w odpowiednich proporcjach. Chodzi tutaj o:

  • etylen;
  • chlorek metylenu;
  • octan.

Dzięki tym substancjom chemicznym ziarna wypłukiwane są z kofeiny. W dalszej kolejności całość rozpuszczalnika wyparowuje, pozostawiając śladowe ilości kofeiny. Co istotne, nie ma przy tym żadnych pozostałości po powyższych związkach.

Jak jeszcze może powstać kawa bezkofeinowa?

Usuwanie kofeiny z ziaren kawy jest też możliwe z wykorzystaniem tzw. metody szwajcarskiej. W ramach tej procedury korzysta się z wody, filtrów węglowych, a także właściwości zjawiska osmozy w środowisku wodnym. Ten sposób dekofeinizacji jest najbardziej naturalny, ponieważ nie stosuje się tu żadnych związków chemicznych. Tak powstała kawa bezkofeinowa ziarnista nie wywołuje podrażnień żołądka i jest szczególnie smaczna.

Bezkofeinowa kawa może powstać również w wyniku ekstrakcji z ziaren dwutlenku węgla. Jest to jednak dość kosztowna metoda, chociaż dzięki niej picie kawy sprawia prawdziwą przyjemność. To właśnie w tym wypadku najlepiej zachowane zostają smak i aromat naparu.

Jak smakuje bezkofeinowa kawa?

Kawa bezkofeinowa odznacza się zdecydowanie łagodniejszym smakiem niż klasyczny napój. Można go umiejscowić między posmakiem gorzkim i kwaśnym. To idealna propozycja dla osób, które z różnych względów (zwykle zdrowotnych) powinny ograniczyć dawkę kofeiny dziennie, ale nie chcą z niej zupełnie rezygnować. Warto wiedzieć, że kawa bezkofeinowa zawiera jej ok. 10–20 razy mniej niż zwykła. Co istotne, ostateczny smak po usunięciu kofeiny z kawy uzależniony jest od wieku ziaren, wybranego procesu i długości palenia.

Zawartość kofeiny w kawie – największy walor

Wiadomo, że substancja taka jak kofeina wyraźnie wpływa na poziom energii organizmu i koncentrację. Jej zawartość w ziarnach zależy m.in. od rodzaju krzewu kawowca, z którego zostały zebrane. Różnice te są jednak zwykle niewielkie. Podobnie sam gatunek kawy wpływa na jej moc. Najbardziej popularne i powszechnie wykorzystywane to arabica oraz robusta. Więcej mg kofeiny zawiera druga z wymienionych.

Działanie kofeiny – ile powinna wynosić jej bezpieczna dzienna dawka?

Zakłada się, że osoba dorosła nie powinna spożywać więcej niż 300 mg kofeiny w ciągu jednego doby. Jeśli jej ilość przekroczy ten próg, mówi się już o przedawkowaniu substancji. Skrajnie wysokie dawki mogą wręcz prowadzić do zatrucia kofeiną. Do najczęstszych działań niepożądanych wynikających z zażywania kofeiny zalicza się:

  • zawroty głowy;
  • drgawki;
  • bezsenność;
  • wzmożone pobudzenie.

Substancja przyjmowana w bezpiecznych ilościach wykazuje jednak działanie korzystne dla organizmu, dlatego jeśli szczególnie lubisz napoje kawowe, kawa bezkofeinowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Bez obaw możesz wypić więcej filiżanek w ciągu dnia niż w przypadku klasycznej wersji.

Kto powinien pić kawę bez kofeiny?

Są grupy osób, którym szczególnie polecane jest zastąpienie nawet najlepszej kawy tradycyjnej wersją bez kofeiny. Będą to:

  • kobiety w ciąży;
  • kobiety karmiące piersią;
  • osoby podatne na nudności;
  • osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy;
  • osoby cierpiące na stany lękowe.

Jeśli cierpisz na schorzenia nerek albo nadciśnienie tętnicze, także powinieneś poszukać dla siebie produktu w kategorii kaw bezkofeinowych. Jeśli przyjmujesz specjalistyczne leki, sprawdź, czy nie wchodzą one w reakcje z kofeiną.

Bezkofeinowa kawa ziarnista, rozpuszczalna i mielona – właściwości prozdrowotne

W kawie bez kofeiny można znaleźć wiele pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wskazuje się przede wszystkim na:

  • niacynę;
  • magnez;
  • potas.

Okazuje się, że jedna szklanka lub filiżanka płynu zawiera te składniki w ilości, która zaspokaja ok. 2–5% dziennego zapotrzebowania na nie. Dowiedziono też, że kawa bezkofeinowa kawa pomaga w zapobieganiu:

  • chorobom wątroby;
  • rakowi odbytu;
  • demencji;
  • przedwczesnym zgonom;
  • cukrzycy typu 2.

Kawa bezkofeinowa to dobra propozycja dla osób, których dotyczą ograniczenia w spożywaniu kofeiny lub tych, którzy szczególnie lubią smak kawy i chętnie spożywaliby jej więcej niż 1 czy dwie filiżanki w ciągu dnia. Co istotne, taka mieszanka nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny, a jedynie odznacza się jej niższą zawartością. Sprawdź, czy ta wersja kawowego naparu przypadnie ci do gustu. Produkcja kawy bez kofeiny ciągle się rozwija i na rynku możesz znaleźć naprawdę szeroki wybór produktów w tej kategorii.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak długo parzyć kawę

Jak długo parzyć kawę w zależności od metody? Sprawdź!

Następny artykuł
kawa z mlekiem

Kawa z mlekiem – popularny napój, ale czy zdrowy?

Zobacz też