Kawa po turecku – jak ją parzyć? Poznaj zalety kawy tureckiej i tajniki jej prawidłowego przygotowania

Jeśli zastanawiasz się, jak przyrządzić kawę po turecku, powinieneś przygotować się na wdrożenie kilku istotnych procedur, aby uzyskać napar najwyższej jakości i o pożądanym smaku. Czym charakteryzuje się filiżanka tureckiej kawy?
kawa po turecku

Pieczołowity przepis na kawę po turecku wynika z konieczności wydobycia z mieszanki wyjątkowej słodyczy, mocy, a także smaku. Równie istotna jak sam napar jest charakterystyczna pianka, która zapewnia tej kawie jej osobliwość. Sprawdź, czy kawa po turecku to intensywny napój i w jaki sposób go odpowiednio przygotować. Jakiego rodzaju kawy najlepiej do tego użyć?

Turecka kawa – skąd pochodzi?

Uważa się, że pierwszy raz o kawie po turecku usłyszano na przełomie XV i XVI wieku w Jemenie. Istotne jest to, że nawet współcześnie na terenach Grecji, Iranu czy Turcji specjał ten parzony jest zgodnie z oryginalną recepturą.

Początkowo kawa parzona tą metodą spożywana była wyłącznie w pałacowych salach sułtana Sulejmana Wspaniałego, jednak dość szybko rozprzestrzeniła się w środowisku szlacheckim, by ostatecznie stać się pełnoprawną tradycją i rytuałem wpisanym w turecką kulturę. Pierwotną recepturę parzenia czarnego naparu wymyślili słudzy władcy Imperium Osmańskiego, którzy poszukiwali nowych sposobów na jego przygotowanie. Postanowili zatem bardzo drobno zmielić ziarna kawy za pomocą moździerza, a następnie tak powstały proszek gotowano z wodą w specjalnym naczyniu zwanym dzisiaj tygielkiem.

Kawa parzona po turecku – jej zalety i wady

Prawdziwa kawa turecka odznacza się niesamowicie wyrazistym aromatem i smakiem, jednak nie tylko z tych względów warto jej spróbować. Zawiera ona cały szereg wartościowych substancji mających dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Ponadto, kawa po turecku cechuje się wysoką zawartością kofeiny, poprawiając w ten sposób percepcyjne zdolności, zwiększając koncentrację, a przy tym obniżając senność czy poczucie zmęczenia.

Zalety kawy tureckiej

W kawie parzonej zgodnie z tradycją turecką zawiera się duża ilość kwasów chlorogenowych. Mają one korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze, jak również cholesterol czy cukier we krwi. Z tego powodu polecana jest szczególnie osobom chorującym na cukrzycę.

Również przemiana materii organizmu będzie odczuwała pozytywny wpływ kawy po turecku. Napar ten pomaga kontrolować masę ciała, zmniejszać ryzyko otyłości i zatrzymuje działanie wolnych rodników, opóźniając procesy starzenia. Turecka kawa znacznie wpływa na kondycję układu nerwowego, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory czy chorobę Alzheimera. Nie bez znaczenia pozostają także dodatki, z wykorzystaniem których parzy się kawę po turecku. Przykładowo kardamon ma właściwości przeciwutleniające, a także zawiera witaminę B6 oraz C, potas, fosfor czy magnez.

Kawa po turecku ma jednak również kilka wad. Jej nieodłącznym składnikiem jest cukier, który spożywany w nadmiarze wykazuje niekorzystny wpływ na organizm.

Jak prawidłowo zaparzyć kawę po turecku? Poznaj kilkusetletni rytuał!

Przygotowanie kawy po turecku to tradycja, która ma już kilkaset lat, a która bez przeszkód może zagościć także w twoim domu. Podczas przyrządzania kawy tego typu pamiętaj jednak o najważniejszych procedurach, dzięki którym zyskasz pożądany aromat i prawdziwą przyjemność picia kawy.

Aby zrobić kawę po turecku, przygotuj:

  • miedziany albo aluminiowy tygielek do kawy;
  • wybraną porcję świeżo i drobno zmielonej kawy;
  • cukier i kardamon;
  • zimną wodę.

Jeśli chodzi o proporcje poszczególnych składników, zakłada się, że jedna czubata łyżeczka kawy powinna przypadać na jedną filiżankę wody, zaś jedna łyżeczka cukru na dwie filiżanki gotowego naparu. Docelowo kawa turecka ma być odpowiednio słodka.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj naczynie do parzenia naparu. Zgodnie z tradycją jest to właśnie tygielek (cezve), czyli specjalny turecki dzbanek do przenia kawy.
  2. Bardzo dokładnie zmiel wybrane ziarna kawy (lub wykorzystaj gotową mieszankę, choć najlepiej jest, by była to kawa przygotowana na świeżo). Przygotuj także porcję wody – powinna być ona zimna, najlepiej wyciągnięta bezpośrednio z lodówki, ponieważ w trakcie podgrzewania będzie wydobywać z kawy wszystkie jej najlepsze walory. Od razu odmierz również dodatki, czyli tradycyjnie kardamon i cukier.
  3. Wsyp kawę do tygielka, dodaj również wodę oraz dodatki. Zwróć uwagę na fakt, że idealną kawę po turecku słodzi się jeszcze przed zaparzeniem. Dzięki temu napój zyskuje jednolitą głębię.
  4. Wymieszaj ze sobą składniki w naczyniu i stopniowo podgrzewaj. Pamiętaj, że napar nie powinien się zagotować, dlatego tygielek raczej stawiaj na małym ogniu. Po niedługim czasie całość naparu powinna zacząć podnosić swój poziom. Istotne jest, by mieszać zawartość tylko na początku, po dodaniu składników. Później, w trakcie parzenia, kawy tureckiej nie mieszaj.
  5. Kiedy kawa zacznie się gotować, zdejmij naczynie z ognia. Napój należy podgrzewać do chwili, w której kawa zacznie się pienić. Tę czynność (ogrzewanie i odstawianie) można powtórzyć kilka razy. Im więcej prób spienienia kawy, tym będzie ona bardziej wyrazista w smaku i intensywniejsza.
  6. Pozostaw kawę w tygielku wraz z zawartością aż ostygnie, a fusy opadną na jego dno. Później rozlej gotową kawę po turecku do przygotowanych naczyń (najlepiej, by były to małe porcelanowe filiżanki).

Kawa turecka – jak ją serwować?

Tak pieczołowicie przygotowany napar wymaga również odpowiedniej oprawy, jak chodzi o sposób podania. Turcy podają swoją narodową kawę w elegancko zdobionych filiżankach zwanych demitasse. Z powodzeniem możesz je jednak zastąpić filiżankami lub szklankami o pojemności espresso. Podobnie jak w tym ostatnim przypadku, do kawy po turecku warto zaproponować także szklankę wody. Często tę kawę z cukrem serwuje się dodatkowo w towarzystwie deseru, np. tradycyjnej baklavy.

Kawa po turecku to napój jednoznacznie przywodzący na myśl kulturę Wschodu. By wydobyć z naparu wszystkie możliwe walory smakowe, warto przestrzegać zaleceń co do przygotowywania kawy według tureckiej receptury. Najlepiej smakuje ona z takimi dodatkami, jak kardamon czy cynamon.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czarna herbata

Czarna herbata, czyli najpopularniejszy napój na świecie. Czy herbata czarna ma właściwości prozdrowotne? Jak ją zaparzać?

Następny artykuł
ile herbaty na litr wody

Ile herbaty na litr wody? Wskazówki dla poszukiwaczy idealnego naparu

Zobacz też