Czerwona herbata. Jak ją parzyć i czy ma właściwości odchudzające? Pu-erh i inne odmiany herbaty czerwonej

Czerwona herbata znana jest ze swoich odchudzających właściwości. Podobno wystarczy kilka filiżanek dziennie, aby napar wzmocnił trawienie. Czy to prawda? Sprawdź jakie właściwości zdrowotne ma herbata czerwona.
czerwona herbata

Herbata czerwona nazywana jest często „chińskim smokiem” ze względu na swoją barwę i silne właściwości pobudzające. Napój stanowi jedynie 5 procent światowej produkcji herbaty (wcześniej czarna i zielona). Przeczytaj, czym wyróżnia się ten rodzaj.

Czerwona herbata

Czerwona herbata pozyskiwana jest z krzewu herbacianego i jest produkowana głównie w Chinach. Zebrane liście poddawane są lekkiej fermentacji, przerywanej w momencie kiedy końcówki liści czerwienieją (stąd pochodzi też nazwa herbaty). Dalsza obróbka zależna jest od odmiany herbaty, przykładowo najpopularniejszy pu-erh wymaga dodatkowego okresu leżakowania. Fermentacja jest zazwyczaj mikrobiologiczna (shu), ale w przypadku droższych odmian liście poddaje się naturalnemu starzeniu (sheng). Liście w metodzie sheng mogą być przechowywane nawet do 50 lat. Mikrobiologiczna metoda shu to poddanie liści działaniu pary wodnej i wysokich temperatur. Pozwala to na ich odwodnienie przy jednoczesnym zachowaniu świeżości.

Pu Erh, Pushong i Oolong, czyli rodzaje herbaty czerwonej

Wyróżnia się trzy główne rodzaje herbaty czerwonej. Są to:

  • Pu-erh lub Pu’er, nazwa zastrzeżona dla suszu zebrany w chińskiej prowincji Junnan i regionu Pu’er, wymaga dłuższego okresu dojrzewania i odpowiednich warunków.
  • Pushong, najkrótszy proces fermentacji, często mieszany z płatkami kwiatów.
  • Oolong, określany jako herbata niebieska lub Ulong, popularnie pity w okresie PRL.

Do gatunku herbat czerwonych często mylnie zalicza się herbatę Rooibos. Napar rzeczywiście ma czerwony kolor, ale wykonywany jest z liści czerwonokrzewu afrykańskiego, czyli zupełnie innej rośliny.

Czerwona herbata Pu-Erh

Nazwa Pu’er i czerwona herbata są często stosowane zamiennie. Wynika to z drobnego dysonansu w określeniach na świecie. W rodzimych dla krzewu herbacianego Chinach herbaty dzieli się według koloru naparu, w Europie z kolei nazwę nadaje się od barwy suszu. Chińczycy Pu-erh zaliczają więc do herbat czarnych. W Polsce czerwona herbata to praktycznie zawsze herbata pu-erh. Ulong znany jest jako herbata niebieska, a odmiana Pushong bardzo rzadko występuje na rynku.

Pu-erh na odchudzanie. Czerwona herbata – właściwości

Skąd popularność herbaty pu-erh? Fermentowana i przetwarzana znacznie mniej niż herbata czarna, czerwona herbata zawiera większą ilość polifenoli. To właśnie dzięki temu herbata wykazuje właściwości odchudzające, tj. przyśpieszające metabolizm.

Zawarte w niej polifenole (taniny) regulują wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu, ułatwiają trawienie i przyśpieszają spalanie tłuszczu.

Regularne picie czerwonej herbaty może mieć efekty takie jak:

  • pobudzenie i lepsza koncentracja;
  • działanie uspokajające;
  • regulacja snu i zwiększenie produkcji melatoniny;
  • redukcja skutków stresu oksydacyjnego i opóźnienie starzenia się komórek;
  • regulacja produkcji żółci w organizmie;
  • właściwości moczopędne;
  • oczyszczenie organizmu z toksyn;
  • przyśpieszenie metabolizmu;
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL;
  • nawodnienie organizmu;
  • ochrona przed próchnicą.

Odchudzające właściwości czerwonej herbaty

Z punktu widzenia dietetyki czerwona herbata ma wiele cennych właściwości. Wysoka zawartość polifenoli reguluje wydzielanie żółci, co wzmacnia trawienie i przyśpiesza przemianę materii. Według badań regularne spożywanie w ilości pięciu filiżanek dziennie może wpłynąć na utratę wagi. Dla uzyskania najlepszego efektu herbatę należy pić około czterdziestu minut po każdym posiłku.

Ile kofeiny zawiera czerwona herbata?

Jeden dobrze zaparzony kubek zawiera około 30 miligram kofeiny (teiny), czyli o połowę mniej niż krótki szot espresso. Taką samą zawartość teiny ma zielona herbata. Duże znaczenie ma oczywiście długość i metoda parzenia, wpływająca na intensywność ekstraktu. Związek jest przyswajany wolniej, dzięki czemu efekt pobudzenia utrzymuje się znacznie dłużej niż po kubku kawy.

Na zawartość związków pobudzających w herbacie powinny uważać szczególnie kobiety w okresie laktacji, teina przenika bowiem do mleka matki.

Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania czerwonej herbaty?

Istnieje kilka zaburzeń, które warto wziąć pod uwagę, mówiąc o negatywnych skutkach picia czerwonej pu-erh. Picie wywaru nie powinno być jednak szkodliwe, o ile zachowujemy rozsądny umiar, czyli do pięciu małych kubków dziennie. W tych ryzach utrzymuje się też bezpieczna ilość spożywanej dziennie teiny.

Zbyt duża konsumpcja może prowadzić do:

  • fluorozy, czyli zatrucia fluorem. Jedynie w przypadku herbaty produkowanej ze starszych liści, większość producentów jednak mocno dba o oznaczenie poziomu związku;
  • zaburzenia przyswajania żelaza i magnezu prowadzące do anemii, ze względu na wysoką obecność garbników wypłukujących z organizmu składniki mineralne;
  • zaburzenia przyswajania wapnia;
  • zaostrzenia objawów zespołu jelita drażliwego, ze względu na zawartość kofeiny.

Picie czerwonej herbaty nie jest wskazane osobom chorującym na osteoporozę oraz anemię. Przy przestrzeganiu odpowiednich proporcji, napój jest świetnym uzupełnieniem każdej zrównoważonej diety.

Jak parzyć czerwoną herbatę? Przygotowanie pu-erh w domu

Czerwona herbata jest bardzo łatwa w przygotowaniu w domu. Aby wydobyć wyjątkowy korzenny smak i aromat herbaty nie potrzeba wcale wiele. Susz z liści pu’er zalewa się wodą o temperaturze około 90°C i zaparza od trzech do siedmiu minut. Im dłuższy czas parzenia, tym silniejszy ekstrakt. Można go jednak zalewać aż trzy razy, warto więc zacząć od lżejszej wersji i powoli delektować się nową, ulubioną herbatą.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z liści oliwnych

Herbata z liści oliwnych. Czy ekstrakt z liści oliwnych zabija wirusy i bakterie?

Następny artykuł
piołun herbata

Poznaj piołun! Herbata z niego przyrządzona pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami i wzmocni twoje zdrowie

Zobacz też