Rozgrzewająca herbata z imbiru i cytryny – jak ją parzyć i jakie są jej właściwości? Poznaj napar z imbiru!

Czy wiesz, że imbir to roślina od lat stosowana w medycynie ajurwedyjskiej? Ten niepozorny korzeń ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przedstawimy je w artykule i podpowiemy ci, jak zaparzyć aromatyczną herbatę z imbiru i cytryny.
herbata z imbiru i cytryny

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy większość z nas dopada przeziębienie. Wiele osób po wystąpieniu pierwszych objawów od razu pędzi do apteki, by jak najszybciej poczuć się lepiej. Niestety żaden lek nie jest w pełni wolny od ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Jednak natura dostarcza ludzkości naturalnych zamienników, które pomagają zwalczać tego typu dolegliwości. Poznaj herbatę z imbiru i cytryny, która jest nie tylko niezwykle smaczna, ale również zdrowa.

Napar z imbiru i cytryny – rozgrzewa, leczy przeziębienie i nie tylko

Większość osób zna smak i aromat imbiru, ponieważ często wykorzystuje się go jako przyprawę w daniach kuchni indyjskiej. Jednak niewielu decyduje się na spożywanie wykonanego z niego naparu, a ma on wiele właściwości prozdrowotnych. Należą do nich między innymi:

  • poprawa pracy układu pokarmowego oraz niwelowanie wzdęć,
  • łagodzenie bóli mięśni i stawów,
  • działanie rozgrzewające,
  • poprawa krążenia,
  • zmniejszenie mdłości w czasie ciąży lub podczas jazdy,
  • regulacja poziomu cholesterolu,
  • zapobieganie infekcjom, dzięki właściwościom bakteriobójczym i wirusobójczym.

Cytryna podobnie jak pozostałe cytrusy również posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Do najważniejszych z nich należą: wzmocnienie odporności, wspieranie pracy układu krwionośnego, poprawa kondycji skóry, przyspieszenie metabolizmu i wspomaganie procesu odchudzania, oczyszczanie organizmu z toksyn.

Herbata zielona z imbirem i cytryną – sposób na odchudzanie?

Połączenie tych składników w jednym napoju to doskonały pomysł. Świeży imbir potrafi skutecznie rozgrzać, co jest niezwykle doceniane przez osoby na diecie. Niska podaż kalorii zmniejsza zdolności termoregulacji organizmu, w związku z czym odchudzający się często odczuwają nieprzyjemny chłód.

Z kolei zielona herbata nie od dziś znana jest ze swoich świetnych właściwości zdrowotnych. Stosunkowo wysoka zawartość teiny skutecznie pobudza i daje energię do działania. W dodatku doskonale pobudza metabolizm i ułatwia spalanie tłuszczu.

Sok z cytryny jest bogaty w błonnik, który pęczniejąc, wypełnia żołądek i uczucie głodu. W dodatku zawiera wiele witamin, mikro i makroelementów.

Przepis na herbatę z imbirem i cytryną z dodatkiem miodu

Do przygotowania herbaty z imbirem i cytryną potrzebujesz: 1-2 centymetrów świeżego korzenia imbiru, kilku plasterków cytryny oraz łyżeczki miodu. Owoc powinien pochodzić z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się pestycydów.

Na początku korzeń imbiru obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Umyj cytrusy i pokrój w cienkie plasterki. Składniki zalej gorącą wodą, najlepiej o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Nie używaj wrzątku, by nie zniszczyć cennych substancji z roślin. Parz pod przykryciem przez 8 minut. Po upłynięciu tego czasu dodaj łyżeczkę miodu. Opcjonalnie możesz dorzucić do naparu kilka listków świeżej mięty,

Kto nie powinien pić naparu imbirowego?

Nie zaleca się spożywaniu naparu z imbiru dzieciom poniżej 1 roku życia, ponieważ nie ma wystarczającej liczby badań naukowych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania imbiru u takich maluchów. Osoby cierpiące z powodu nadciśnienia tętniczego powinny zrezygnować ze spożywania tego korzenia, ponieważ przyspiesza on krążenie krwi. W przypadku schorzeń takich jak wrzody żołądka czy refluks przed rozpoczęciem spożywania herbaty z imbirem i cytryną najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Herbata z imbirem i cytryną – napój o wyjątkowym aromacie

Herbata z imbirem i cytryną to doskonały napój na jesienno-zimowego wieczory. Szybko rozgrzewa, a w dodatku zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Poza tym jest wyjątkowo aromatyczna i warto spróbować jej, chociażby dla samych walorów smakowych.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zielona kawa

Zielona kawa – niezbędne informacje

Następny artykuł
ciasto kawowe

Ciasto kawowe – poznaj łatwe przepisy

Zobacz też