Jak odstawić kawę? Skuteczne sposoby na rzucenie kofeiny

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kilku filiżanek mocnej kawy. Choć napar może mieć pozytywny wpływ na organizm, nie wszystkim służy. Zastanawiasz się, jak odstawić kawę? To trudne, ale możliwe do wykonania zadanie.
Jak odstawić kawę

Kofeina, podobnie jak nikotyna czy alkohol, uzależnia. Organizm z czasem może domagać się dostarczenia większej i większej ilości kofeiny. To znak ostrzegawczy, że lepiej zastanowić się, czy niezobowiązujące picie małej czarnej nie stało się problemem. Szczególnie że, choć ma pozytywny wpływ na organizm, może mieć również negatywne działanie. Wtedy może paść fundamentalne pytanie – jak odstawić kawę? Mamy kilka porad, które pomogą ci przebrnąć przez ten proces.

Kawa ma pozytywne właściwości, ale…

Wszyscy wiedzą, że kawa – a konkretnie zawarta w niej kofeina – ma właściwości pobudzające, pozytywnie wpływające na krążenie i koncentrację. Nie można zapomnieć również o walorach smakowych. Każdy kij ma jednak dwa końce. Kawa nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem, a także wpływa negatywnie na pracę nadnerczy. Odpowiadają one między innymi za regulowanie poziomu cukru we krwi czy wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu kortyzolu. Widać więc wyraźnie, że kofeina – szczególnie w zbyt dużej dawce – może zrobić więcej złego, niż dobrego.

Kto nie powinien pić kawy?

Oczywiście badania nie sugerują, że jest jakaś grupa osób, które powinny zrezygnować z kawy, ale na pewno są takie sytuacje, że lepiej zrezygnować z kilku filiżanek napoju dziennie. Przede wszystkim rozważyć powinny to osoby, które mają problemy krążeniowo–kardiologiczne. Również takie, które mają dolegliwości żołądkowe po spożyciu kawy lub dwóch. Warto też rozważyć, czy nie zmniejszyć liczby filiżanek kawy dziennie. Czasem zmniejszenie ilości kofeiny może okazać się dobrym rozwiązaniem, podobnie jak zrezygnowanie z espresso na rzecz łagodniejszych napojów – cappuccino czy latte. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy organizm odrzuca kawę. Wówczas nie ma innego wyjęcia – trzeba z niej zrezygnować. Pytanie tylko, jak odstawić kawę?

Jak odstawić kawę? Porady

Jak w przypadku każdego innego uzależnienia, również tutaj kluczowe jest mocne postanowienie i silna wola. Warto szukać zamienników dla kawy jak chociażby mocna herbata czy yerba mate. Mogą one okazać się kluczowe na pierwszym etapie odzwyczajania się od kawy. Zamienniki kawy to ważny element, ale to nie wszystko. Poniższe porady również powinny ci pomóc:

  • po odstawieniu pij dużo wody;
  • postaw na odpoczynek i dużo snu;
  • dodawaj cynamon do posiłków;
  • uzupełnij dietę dobrymi węglowodanami (komosa ryżowa, brązowy ryż);
  • zastąp rytuał picia kawy jakimś innym – na przykład pij dobrą, smakową herbatę o godzinach, w których sięgałeś po kawę.

Warto również rozważyć, czy nie odstawiać kawy stopniowo. To sprawdzona metoda, która polega na systematycznym zmniejszaniu przyjmowanej dawki kofeiny. Wówczas szok, którego dozna organizm, nie będzie tak duży. Wiesz już, jak odstawić kawę, żeby było to efektywne!

Po odstawieniu kawy mogą pojawić się bóle głowy, ale warto przetrwać ten czas. Poprawi się metabolizm organizmu, jego wydajność i wydolność. Wpłynie to również na aspekt finansowy – kawa, nawet pita jedynie w domu, swoje kosztuje. Znajdź coś, co będzie odpowiednie zamiast kawy i ciesz się pozbyciem zbędnego nałogu.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa z jajkiem

Kawa z jajkiem – sekret smaku i tradycji

Następny artykuł
herbata z kurkumą

Herbata z kurkumą – właściwości zdrowotne i zastosowanie. Sprawdź, jak przygotować własny napar i złote mleko!

Zobacz też