Biała herbata w ciąży – o czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Biała herbata to najdroższy i najrzadszy rodzaj herbacianego naparu. Czy można spożywać go również w ciąży? Sprawdź, kiedy biała herbata w ciąży jest dozwolona, a kto powinien unikać tego napoju.
biała herbata w ciąży

Biała herbata w ciąży na pewno poprawi samopoczucie przyszłej mamy – jest przecież napojem o łagodnym smaku i aromacie. Czy można jednak pić ją bez ograniczeń? Wyjaśniamy!

Biała herbata i jej działanie na organizm

Biała herbata uznawana jest za najdelikatniejszą i najzdrowszą odmianę tego napoju. Dlaczego? Powstaje ona z bardzo młodych liści krzewu herbacianego – zbiera się je, gdy mają jeszcze formę nierozwiniętych pąków. Zbiorów dokonuje się wyłącznie w Chinach – i to na niewielką skalę. Herbata taka jest więc znacznie mniej przetworzona niż zielona herbata czy herbata czarna. Jakość i smak białej herbaty mają jednak również wpływ na jej cenę – białe herbaty należą do najdroższych na świecie!

Warto jednak przeznaczyć na susz herbaciany większą kwotę, bo biała herbata bardzo korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy (polifenoli i katechin). Związki te biorą udział w niszczeniu wolnych rodników, a także utrzymywaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi. Biała herbata wykazuje także inne właściwości prozdrowotne: zapobiega rozwojowi miażdżycy, zawałowi serca oraz udarowi mózgu.

Biała herbata w ciąży

Czy więc z uwagi na jej liczne zalety, biała herbata w ciąży to dobry wybór? I tak, i nie. Picie herbaty w ciąży może przynieść bardzo korzystne rezultaty. Przyszła mama powinna jednak zachować umiar. Herbata biała zawiera duże ilości garbników. Choć substancje te działają prozdrowotnie (przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie), to mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego. W efekcie ograniczają w ten sposób wchłanianie cennych substancji odżywczych. Dla rozwijającego się płodu najbardziej niekorzystne jest ograniczenie wchłaniania żelaza, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do anemii matki. Biała herbata (tak jak i inne gatunki tego napoju) zawiera również kofeinę – a tę w ciąży można pić w naprawdę ograniczonych ilościach. Choć w białej herbacie jest jej niewiele (do 60 mg na 250 ml napoju), to i tak warto wiedzieć, że nawet tak mała zawartość kofeiny, przyswajana wielokrotnie w ciągu dnia, może mieć wpływ na rozwój płodu.

W okresie ciąży warto więc ograniczyć ilość wypijanych filiżanek herbaty (i to nie tylko białej, bo podobne problemy może wywołać czarna herbata, herbata zielona, a nawet rooibos). Co więcej, kobiety ciężarne herbatę powinny popijać po posiłkach i nie łączyć jej ze spożywaniem produktów bogatych w żelazo (takich jak np. mięso, wędliny, podroby, buraki lub szpinak).

W przypadku kobiet w ciąży zaleca się picie maksymalnie 3 filiżanek dziennie herbaty (w ten limit wlicza się także herbata ziołowa!).

Jak parzyć białą herbatę, aby cieszyć się filiżanką pysznego napoju?

Biała herbata w ciąży może działać uspokajająco, koić nerwy i relaksować. Aby tak właśnie się działo, warto wydobyć głębię jej smaku i aromatu, a potem wolno pić napar, delektując się nim. Jak właściwie przygotować białą herbatę? W odróżnieniu od innych gatunków naparu (m.in. czerwonej herbaty, czarnej lub zielonej), białą herbatę zaleca się parzyć tylko jeden raz. Wówczas zachowane są wszystkie właściwości tego rodzaju herbaty, a jej smak najbardziej wyczuwalny. Czasem niektóre źródła podają, że napar z młodych liści może być również parzony 2- lub 3-krotnie. Jednak informacja ta dotyczy tylko najlepszych (a co za tym idzie najdroższych) gatunków białej herbaty.

Dla zachowania wszystkich dobroczynnych właściwości herbaty, warto parzyć ją w naczyniu ceramicznym albo szklanym. Herbaty białej nie zalewa się wrzątkiem – idealnie gdy woda ma temperaturę 80-85°C. Napar trzeba pozostawić następnie na 5-7 minut. Po tym czasie herbata zyska delikatny, słomkowy kolor. Wówczas jest już gotowa do picia.

Delikatny, a zarazem pobudzający aromat białej herbaty zachęca jej wielbicieli do delektowania się naparem. W przebiegu ciąży warto jednak znacznie ograniczyć ten napój i częściej stawiać po prostu na wodę. Choć biała herbata wykazuje właściwości prozdrowotne, to, jak wykazują badania naukowe, jej nadmierne picie w ciąży może mieć także negatywne konsekwencje.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na zgagę

Herbata na zgagę, czyli domowe sposoby, które łagodzą uczucie pieczenia w przełyku i niestrawność

Następny artykuł
kawa na biegunkę

Kawa na biegunkę – czy można ją pić przy rozwolnieniu? Dlaczego kawa może wywoływać biegunkę?

Zobacz też