Biała herbata – właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien parzyć herbatę białą?

Biała herbata to napój przyrządzany z młodych pąków i listków herbaty chińskiej Camellia sinensis. Czy herbata biała ma właściwości zdrowotne? Dlaczego jest znacznie droższa od innych odmian?
biała herbata

Choć herbatę białą pozyskuje się z tej samej rośliny co czerwone i zielone odmiany, jej sekret leży w odpowiednim przetwarzaniu. Przeczytaj, jak przygotowywany jest ten wręcz luksusowy ciepły napój.

Herbata biała – drogocenny chiński susz

Biała herbata pochodzi z Chin i tradycyjnie produkowana jest w prowincji Fuijan, gdzie zbierana jest jedynie wiosną. Napar ma delikatny smak i aromat bez wyczuwalnej goryczy i jasnożółtą, słomkową barwę.

Trudno jest określić od kiedy pija się napar z białej herbaty. W rodzimych Chinach napój był z pewnością znany od stuleci. W anglojęzycznych źródłach wzmianka o białej herbacie pojawia się po raz pierwszy w 1876 roku. Odmiana bardzo długo pozostawała niedostępna poza granicami Chin i ze względu na ogromne koszta transportu, serwowana była jedynie w kręgach cesarskich.

Jak pozyskuje się białą herbatę?

Herbata pozyskiwana jest z krzewu herbacianego Camellia sinensis. Z tej samej rośliny produkuje się czerwoną i zieloną herbatę. Odmiana biała przyrządzana jest ze wcześnie zebranych liści krzewu. Pąki w tym wczesnym stadium są pokryte białym meszkiem, od czego pochodzi nazwa herbaty. Po zebraniu pozwala się im zwiędnąć, co redukuje ilość wody i rozpoczyna proces fermentacji. Tuż po tym suszy się surowiec, w przypadku herbat o najwyższej jakości tradycyjnie na słońcu, co minimalizuje utlenianie. Listki nie są łamane i zachowują swój naturalny kształt.

Ponieważ potrzeba aż 80 tysięcy pąków, aby otrzymać 250 gram jakościowej białej herbaty, jest ona stosunkowo droższa od innych produktów herbacianych, np. łatwiejszej w przetwarzaniu herbaty zielonej. Jej walory zdrowotne są jednak warte swojej ceny.

Jakie są odmiany białej herbaty?

Odmian białej herbaty jest wiele – zazwyczaj dzielą się na miejsce uprawy, zebrany surowiec (kwiatostan czy liście) czy ewentualne dodatki aromatyczne/smakowe. Napar jest produkowany głównie w Chinach, ale zdarzają się herbaty pozyskane w Nepalu, Tajwanie, Tajlandii, Sri Lance czy Indiach.

Do najważniejszych pośród odmian białej herbaty należą:

  • Baihao Yinzhen „Silver needle” – nie zawiera liści, jedynie pączki kwiatowe z wyraźnym białym meszkiem, który podczas parzenia unosi się na powierzchni wody. Połyskujący kolor i lekki posmak z kwiatowym aromatem, wrażliwy na temperatury.
  • Pai Mu Tan „White Peony” – mieszanka kwiatów i liści, pączki po zaparzeniu rozwijają się w kształt przypominający peonię, często łączony z płatkami róży lub hibiskusem. Jedna z pierwszych herbat rozkwitających. Silny smak i jasnożółta barwa.
  • Shou Mei „Long Life Eyebrow” – wytwarzana późną wiosną z liści pozostałych po zbiorach powyższych herbat, znacznie mocniejszy aromat i nuta, ciemnożółta barwa.

Jak parzyć białą herbatę?

Jak odpowiednio przygotować napar z białej herbaty? Na sam początek nasz krótki poradnik krok po kroku.

1) Przygotuj susz (jedna łyżeczka na filiżankę wody) i umieść w sitku lub zaparzaczu. Listki nie powinny być zbyt ciasno zbite.

2) Odczekaj chwilę i zalej mieszankę wodą o temperaturze od 80 do 90 stopni.

3) Czas parzenia różni się w zależności od pożądanej intensywności efektu. Jeśli to twoja pierwsza przygoda z tą odmianą herbaty, zacznij od 2-minutowego parzenia. Herbatę można parzyć nawet do ośmiu minut.

4) Przecedź napar przed spożyciem.

Uwaga: Herbatę białą można parzyć wielokrotnie. Pamiętaj, aby za każdym razem wydłużać czas parzenia o około pół minuty, co pomoże wydobyć jej delikatny aromat. Wyższa temperatura lub dłuższy czas parzenia pomogą odkryć nowe smaki ukryte w napoju.

Jakie są właściwości białej herbaty?

Ponieważ biała herbata ma najkrótszy proces obróbki (jedynie zbiory i osuszenie), uważa się ją za najmniej przetworzoną i najzdrowszą z herbat. Susz wykonany z młodych kwiatostanów i liści gwarantuje też najwyższą zawartość odżywczych składników.

Biała herbata – właściwości. Czy jej regularne picie może wpłynąć na nasz organizm?

Czy wiesz, że picie naparu z białej herbaty pomoże spowolnić proces starzenia, chroniąc przed powstawaniem nowotworów? Napar ten zawiera antyoksydanty w postaci polifenoli i katechin. Przeciwutleniacze te przyśpieszają metabolizm i niszczą wolne rodniki, komórki odpowiedzialne za szybsze starzenie się organizmu.

Regularne picie herbaty przyśpieszy usuwanie toksyn z organizmu, poprawiając stan cery, przeciwdziałając próchnicy i stymulując pracę mózgu. Badania potwierdzają też pozytywny wpływ naparu na wzmocnienie kości, polecana jest więc szczególnie osobom chorym na zapalenie stawów i osteoporozę. Nie należy zapominać też o potencjalnych właściwościach odchudzających. Ciepły napój pity regularnie może zapobiegać adipogenezie, czyli tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych.

Występujące w herbacie katechiny pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając rozwojowi miażdżycy, regulując ciśnienie krwi i wzmacniając działanie serca i układu krwionośnego.

Herbata jest bogatym źródłem witaminy C, która wykazuje działanie ochronne przed infekcjami, wspomagając układ odpornościowy. Witamina B3 z kolei wspomaga prawidłowe funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego.

Czy są przeciwwskazania do picia białej herbaty?

Paradoksalnie, delikatna w smaku biała herbata zawiera aż dwukrotnie więcej kofeiny niż zielona herbata. Wysoka zawartość kofeiny to jedno z głównych przeciwwskazań do picia białej herbaty. „Przedawkowanie” naparu może też skutkować nadmiernym stężeniem polifenoli w krwi, co zaburza przyswajanie żelaza i witaminy B1 przez organizm.

Szczególną uwagę na ilość wypijanych filiżanek powinny więc zwracać osoby o chorobach serca, zaburzeniach snu, oraz kobiety karmiące piersią. Niepożądane skutki są jednak zależne przede wszystkim od dawkowania. Badania przyjmują, że bezpieczne jest spożywanie do pięciu filiżanek białej herbaty dziennie, co całkowicie wystarczy, aby cały dzień cieszyć się tym wyjątkowym napojem.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata koperkowa

Herbata koperkowa – co musisz wiedzieć o naparze z kopru włoskiego? Poznaj właściwości herbaty koperkowej!

Następny artykuł
kawa z kolagenem

Kawa z kolagenem – nowa moda czy sposób na zdrowie? Sprawdź, czy warto dodawać kolagen do kawy

Zobacz też