Kawa po wietnamsku – jak pije się ten napar w Wietnamie?

Choć ta część świata kojarzy się powszechnie z wysokiej jakości herbatą, kawa w Wietnamie to równie popularny, a może nawet bardziej, napój celebrowany każdego dnia. Można również stwierdzić, że Wietnam stał się drugim, po Brazylii, w kolejności eksporterem kawy na świecie.
kawa wietnamska

Jak wygląda tradycyjna kawa wietnamska? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie – kawa po wietnamsku to w rzeczywistości kilka rodzajów naparu różniących się dodatkami niektórymi szczegółami procedury parzenia. Niektóre z form podania wietnamskiej kawy potrafią zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych miłośników czarnego napoju. Sprawdź, jak poprawnie zaparzyć filiżankę dobrej kawy po wietnamsku i zaskoczyć swoich gości.

Wietnamska kawa znana na całym świecie!

Kultura picia kawy była w Wietnamie rozwijana przez dziesiątki lat. Od ponad wieku mieszkańcy tego kraju uważani są za pionierów w produkcji najlepszych kawowych mieszanek. Choć wiele z wietnamskich upraw uległo zniszczeniu, dzięki wytrwałości Wietnamczyków kraj ten powrócił do czołówki eksporterów kawy, podbijając światowy przemysł kawowy. Wszystko za sprawą doskonałego klimatu, w którym mogą rozwijać się tamtejsze kawowce.

Mocna czarna kawa wietnamska – Den

Na terenie Wietnamu uprawia się przede wszystkim Robustę. Te ziarna kawowca charakteryzują się intensywnym, mocnym smakiem (przekłada się to również na zawartość kofeiny). W przypadku kawy wietnamskiej duże znaczenie ma naczynie do jej parzenia. Tradycyjnie używa się w tym celu zaparzacza zwanego phin. Działa on podobnie jak popularny french-press, jednak jest zdecydowanie mniejszy i bardziej poręczny.

Jak zaparzyć Den i cieszyć się jego intensywnym smakiem?

Aby przyrządzić prawdziwą kawę po wietnamsku, przygotuj:

  • zaparzacz Phin (może być też kawiarka lub ekspres ciśnieniowy);
  • 2 łyżki zmielonej kawy ziarnistej lub ⅓ małej Espresso (80 ml);
  • 150 ml gorącej wody;

a ponadto:

  • łyżeczkę;
  • kubek lub filiżankę;
  • wybrane dodatki (np. syrop czy cukier).

Przygotowanie:

Nałóż zaparzacz Phin na brzegi filiżanki lub kubka i dodaj 2 łyżeczki świeżo zmielonej kawy. Możesz delikatnie ugnieść je w zaparzaczu za pomocą łyżeczki. Zalej kawę niewielką ilością gorącej wody i zostaw na pół minuty. W tym czasie całość odpowiednio spęcznieje. Po tym czasie dodaj resztę wody i przykryj zaparzacz wieczkiem.

Gorący płyn będzie stopniowo wypływał z filtra zaparzacza do przygotowanego kubka. Cały proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 5 minut.

Jeśli korzystasz z dodatków, najlepiej dodać je do naczynia jeszcze przed naparem, a gdy składniki wszystkie znajdą się w kubku, całość należy dobrze wymieszać. Kawa po wietnamsku z dodatkiem mleka określana jest jako Nau. Dzięki specjalnej metodzie parzenia kawy z wykorzystaniem filtra i procesu skraplania naparu sama kawa nie miesza się ze słodkim, skondensowanym mlekiem. W ten sposób powstają dwie odrębne warstwy.

Kawa po wietnamsku i jej odmiany

Kawa po wietnamsku występuje w licznych odmianach. Większość z ich nazw niewiele mówo i ich właściwościach, ale przeważnie poszczególne mieszanki nie są skomplikowane:

  • Ca phe nau – to połączenie mocnej i wyrazistej kawy z mlekiem skondensowanym. W ten sposób nazywa się klasyczną wersję kawy po wietnamsku;
  • Ca phe den da – to chłodząca czarna kawa z dodatkiem kostek lodu. W tym wypadku nie dodaje się mleka skondensowanego. Jeśli więc nie jesteś miłośnikiem połączenia kawy z mlekiem, to doskonała propozycja na letnie orzeźwienie i pobudzenie;
  • Ca phe sua da – ta odmiana kawy wietnamskiej przypomina wcześniejszą, jednak tutaj kawowy napój z lodem zyskuje słodycz przez dodanie mleka. W ten sposób kawa nabiera subtelności i także doskonale sprawdza się latem;
  • Ca phe cot dua – oryginalna mieszanka aromatycznej czarnego naparu z mlekiem skondensowanym, mlekiem kokosowym i cukrem. Liczne kawiarnie serwujące kawę po wietnamsku dodają w tym wypadku gałkę lodów waniliowych. Szklanka kawy po wietnamsku zyskuje dzięki temu kremowy posmak;
  • Sua chua ca phe – interesujący rodzaj kawy z dodatkiem jogurtu. Smak kawy w tym wydaniu traci nieco na intensywności, zachęcając do spożycia tych, który wolą łagodne wersje naparu;
  • Ca phe den khong duong – klasyczna czarna kawa bez żadnych dodatków. Po tę wersję kawy wietnamskiej sięgają zwłaszcza miłośnicy klasycznego espresso;
  • Ca phe trung – bardzo oryginalna wersja kawy wietnamskiej z dodatkiem jajka. Do zludzenia przypomina mieszakę czarnej kawy ze znanym w Polsce koglem-moglem;
  • Sinh to ca phe – to połączenie aromatycznej kawy z jogurtem i owocowym smoothie owocowym. To już w zasadzie kawowo-owocowy koktajl, który przynosi nie tylko orzeźwienie, ale także szereg witamin i minerałów korzystnych dla zdrowia.

Kawa w Wietnamie. Czym się wyróżnia?

Jak udowodniliśmy, Wietnamczycy jako producent kawy dbają o wysoką jakość, ale i różnorodność tego naparu. Warto jednak podkreślić, że większość rodzajów kawy wietnamskiej odznacza się niskim stopniem kwasowości i dość mocno czekoladowym posmakiem. Owoce kawy pali się tam zazwyczaj w maśle, co znacząco wpływa na oleistość ziaren.

Co ciekawe, tylko na terenie Wietnamu uprawia się odmianę Arabiki o nazwie Arabika Sparrow. To ziarna o bardzo niskiej kwasowości, która przypadnie do gustu zwolennikom łagodniejszej wersji czarnego naparu.

Trung Nguyen – najpopularniejsza kawa z Wietnamu

Ta odmiana kawy wietnamskiej gwarantuje w filiżance czysty, łagodny aromat i smak z wyczuwalnymi nutami owoców. Ze względu na te walory często przyrównuje się ją do znanej Kopi Luwak. Smak Trung Nguyen jest łagodny z lekko gorzkim wykończeniem. Choć w Wietnamie uprawia się głównie robustę, w rzeczywistości tę Trung Nguyen wytwarza się z czterech rodzajów ziaren, takich jak:

Wietnamska tradycja picia kawy staje się coraz popularniejsza w różnych zakątkach świata. Choć dla uzyskania pożądanych efektów smakowych dobrze jest korzystać z oryginalnego zaparzacza Phin, z powodzeniem przy kawie wietnamskiej można stosować kawiarki czy wygodne french-pressy. W takiej wersji zamiast metody przelewowej korzysta się z gotowego intensywnego espresso i na jego bazie uzyskuje smak i aromat znamienny dla kawy z Wietnamu.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
żółta herbata

Prozdrowotne właściwości żółtej herbaty – naparu znanego za czasów panowania dynastii Qing. Jak parzyć herbatę żółtą?

Następny artykuł
kawa kapucynek

Kawa kapucynek – przepis na idealne cappuccino

Zobacz też