Poprzedni wieczór minął ci w towarzystwie znajomych, przy piwie, winie lub kolorowych drinkach? Oczywiście nie ma w tym nic złego! Jednak następujący po imprezie poranek może świadczyć inaczej. Jeśli szukasz jakiegokolwiek sposobu na złagodzenie objawów trawienia alkoholu, dobrze trafiłeś. Sprawdź, czy kawa na kaca pomaga wrócić do działania, czy raczej może zaszkodzić. Poniżej poznasz kilka sprawdzonych metod na leczenie skutków zakrapianej imprezy.
Czy kawa na kaca pomaga szybciej wytrzeźwieć?
Po wypiciu alkoholu w dużej ilości na drugi dzień najczęściej pojawiają się takie objawy jak:
- ból głowy;
- odwodnienie organizmu;
- nudności lub wymioty;
- ból żołądka lub inne dolegliwości ze strony układu trawiennego;
- rozkojarzenie.
Niektórzy głoszą, że kawa na kaca pomaga szybciej obniżyć poziom alkoholu we krwi. Niestety, nie jest to prawda, co skutecznie udowodnił podczas swoich badań profesor Tony Moss z London South Bank University. Wypicie małej czarnej może jedynie zwiększyć twoje skupienie i zdolność do koncentracji. Żadna ilość mocnej kawy nie wpływa jednak w na poziom alkoholu w organizmie.
Kawa z cytryną redukuje ból głowy? Poznaj całą prawdę na ten temat
Kolejnym mitem, jakiemu warto się przyjrzeć, jest wpływ kawy z cytryną. Czy takie połączenie daje jakiekolwiek efekty, a jeśli tak – to czy są one korzystne dla zdrowia? Niestety, nie ma na to pytanie żadnej jasnej odpowiedzi. Połączenie kofeiny z kwasem cytrynowym może zakłócić działanie hormonu, który wspomaga przenoszenie uczucia bólu. Taka kawa na kaca z dodatkiem cytryny może więc zredukować niektóre nieprzyjemne dolegliwości związane z procesem trzeźwienia.
Okazuje się jednak, że to rozwiązanie nie sprawdzi się u każdego. Inne właściwości takiego napoju mogą nasilić odczuwany ból. Jedno jest pewne – w ten sposób nie przyspieszysz powrotu do pełnej trzeźwości. Natomiast aby sprawdzić, czy w twoim przypadku picie kawy z cytryną łagodzi objawy kaca, najlepiej samemu spróbować tego nietypowego napoju.
Jak uniknąć kaca i wzmocnić organizm?
Prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie kaca jest jego unikanie. Nie musi to jednak wcale oznaczać ciągłego odmawiania sobie alkoholu. Istnieje kilka sposobów na to, aby cieszyć się imprezą alkoholową z minimalnymi negatywnymi skutkami następnego dnia. Do podstawowych zasad należą:
- wypoczynek – duże ilości etanolu w organizmie mocno go obciążają. Zdrowy i wypoczęty człowiek jest sobie w stanie lepiej z tym radzić;
- zjedzenie tłustego posiłku – w ten sposób stworzysz ochronną warstwę na swoim żołądku, która spowolni proces wchłaniania alkoholu;
- zażycie sporej dawki witamin;
- ograniczenie palenia papierosów podczas imprezy – nikotyna wzmacnia negatywne działanie alkoholu;
- nie mieszaj żadnej ilości filiżanek kawy z napojami procentowymi – kofeina zawarta w kawie może zaburzyć twoją ocenę swojego stanu trzeźwości i możliwości dalszego picia. W ten sposób łatwiej o przesadzenie i nieprzyjemne skutki następnego ranka.
Co najlepiej zjeść i wypić po spożyciu dużej ilości alkoholu?
Oto kilka użytecznych rad.
- Przede wszystkim pij duże ilości zwykłej, niegazowanej i niesmakowej wody. Dwa litry to minimum, by wrócić do odpowiedniego stanu nawodnienia po dużej ilości spożytego alkoholu.
- Jeżeli chcesz osiągnąć to jeszcze szybciej i skuteczniej, warto zaopatrzyć się w aptece w elektrolity.
- W celu złagodzenia bólu głowy i poprawy samopoczucia dobrze jest też udać się na spacer. Świeże powietrze ma tutaj nieocenioną moc.
- Odświeżająco zadziała też chłodny prysznic. Natomiast ciepła kąpiel może złagodzić bóle i spięcia w ciele.
Alternatywy dla kawy na kaca
Lepsza niż kawa na kaca może okazać się zielona herbata lub napar ziołowy. Wspomogą one proces detoksykacji oraz ukoją twój układ trawienny. Co jeszcze pomoże ci wrócić do pełni sprawności? Polecamy m.in.:
- lekkie śniadanie – na przykład jajka lub rosół. Są one bogate w cysteinę, która przyspiesza metabolizm i odtruwanie. Nie sięgaj po nic ciężkostrawnego, by nie obciążać dodatkowo swojego układu trawiennego;
- soki warzywne i owocowe – zawierają dużą ilość witamin i minerałów. Świetnie sprawdzi się sok pomidorowy, z owoców cytrusowych lub z kiszonej kapusty. Pomogą ci szybciej stanąć na nogi;
- słodką przekąskę – unormuje twój poziom glukozy we krwi. Alkohol powoduje jej spore straty. Dobrze podnieść jej stężenie, by wspomóc działanie mózgu.
Warto dzień wcześniej przygotować kwaśną i pożywną zupę. Może to być np. żurek, ogórkowa, pomidorowa lub kwaśnica. Połączenie tłuszczu, warzyw i witaminy C odżywi cię i pomoże wrócić do pełni sprawności.
Choć kawa na kaca nie jest najlepszym sposobem na ten problem, to większości przypadków nie powinna zaszkodzić. Aby szybciej wyleczyć nieprzyjemne dolegliwości, lepiej jednak sięgnąć po owoce i warzywa. Podniosą poziom glukozy we krwi, a jednocześnie dostarczą cennych witamin. Pamiętaj też o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Kawa okaże się przydatna w zmniejszeniu uczucia senności i doprowadzi do przywrócenia lepszej koncentracji i sprawności mózgu.
Może Cię też zainteresować:
- Kawa z cytryną – czy warto ją pić? Nowy trend na poranną kawę. Poznaj Espresso Romano
- Kawa z mlekiem kokosowym – jak ją przygotować? Poznaj prosty przepis na pyszną i aromatyczną kawę!
- Kawa z whisky, czyli popularne Irish Coffee. Sprawdź, jak samemu przygotować rozgrzewający napój
- Kiedy pić kawę, a w jakich godzinach tego unikać?
- Rozgrzewająca herbata z imbiru i cytryny – jak ją parzyć i jakie są jej właściwości? Poznaj napar z imbiru!
- Herbata na cholesterol – zadbaj o jego prawidłowy poziom we krwi!
- Kawa na ból głowy – czy mała czarna może zastąpić lek przeciwbólowy? Kofeina jako sposób na ból głowy i silne migreny
- Melisa w ciąży – jakie zioła w ciąży są dozwolone? Wskazania i przeciwwskazania dla przyszłych mam