Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników

Czy istnieje coś takiego jak kawa dla dzieci? Zdecydowanie, ale nie mówimy tutaj o czarnej kawie z kofeiną, a jedynie o zamiennikach. Po pełnoprawną kawę dzieci do pewnego wieku – to opinia ekspertów – nie powinny sięgać.
kawa dla dzieci

Kawa ma wiele pozytywnych właściwości, z których korzystają setki milionów ludzi na całym świecie. To jeden z najpopularniejszych ciepłych (a niekiedy i zimnych) napojów świata. Kawa pita jest w celach pobudzających, a także z powodu jej niewątpliwych walorów smakowych. Słusznie jednak podaje się ją dopiero od pewnego wieku, ponieważ kawa dla dzieci nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego i jakie stosować zamienniki? O tym w przeczytasz w artykule!

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym urodziny.info

Czy dzieci powinny pić kawę z kofeiną?

Badania dowiodły, że kofeina – przyjmowana w odpowiednich dawkach – ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pomaga się skupić, wspiera procesy poznawcze oraz pamięć. Dotyczy to również dzieci, ale w ich przypadku przekroczenie dawki jest dużo łatwiejsze, ponieważ mają inną przemianę materii, mniejszą masę ciała i tak dalej. Między innymi dlatego odradzane jest podawanie kawy dzieciom.

Zagrożenia

Kofeina zawarta w kawie, a podana dziecku, może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Eksperci wymieniają między innymi:

  • zaburzenia snu;
  • nadpobudliwość;
  • problemy ze skupieniem;
  • nadmierne pobudzenie.

Właśnie z tego powodu kofeinowa kawa dla dzieci nie jest rekomendowanym i praktykowanym rozwiązaniem. Jedne źródła podają, że dzieci poniżej 10. roku życia nie powinny pić kawy z kofeiną, inne podnoszą tę granicę aż do 14. roku życia.

Kawa, która jest bezpieczna dla każdego. Co zaproponować dziecku?

Kawa z kofeiną odpada. Czy są jakieś zamienniki? Dziecku zaproponować można na przykład kawę bezkofeinową, którą bez problemu można kupić w sklepach. Rozwiązaniem są również kawy zbożowe, które nie zawierają kofeiny, a na przykład niezbędny dla układu pokarmowego błonnik.
Eksperci są zgodni – kawa dla dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Badania wykazują, że ma ona negatywny wpływ na dorastający organizm. Nie ma więc powodu, żeby podawać napary z kofeiną dzieciom. Lepiej poszukać bezpiecznych zamienników.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na ból głowy

Kawa na ból głowy – czy mała czarna może zastąpić lek przeciwbólowy? Kofeina jako sposób na ból głowy i silne migreny

Następny artykuł
kwasowość kawy

Kwasowość kawy – czym jest i co na nią wpływa?

Zobacz też