Świeżo palona kawa smakuje najlepiej przez około 4 tygodnie od otwarcia. Jeśli jednak masz w domu duże opakowanie, może być ci trudno zużyć je w tak krótkim czasie. W takim przypadku warto wiedzieć, jak kawa ziarnista powinna być przechowywana. Dowiedz się, jakie rodzaje pojemników najlepiej się do tego nadają!
Co może szkodzić kawie w ziarnach?
Dlaczego właściwe przechowywanie kawy ziarnistej jest tak ważne? Chodzi tu nie tylko o zapach i smak. Trzymane w kuchni ziarna kawy są narażone na kilka czynników, które mogą im poważnie zaszkodzić. Są to:
- ciepło i dostęp światła słonecznego – wysoka temperatura sprawia, że procesy chemiczne, które zachodzą w ziarnach, zmieniają trwale jej smak;
- zbyt niskie temperatury – trzymanie kawy w lodówce, a tym bardziej zamrażanie kawy niszczy związki eteryczne zapewniające odpowiedni smak i zapach, najlepiej sprawdza się temperatura pokojowa;
- wilgoć – może powodować zbijanie się ziaren w grudki, a nawet powstawanie pleśni;
- powietrze – a dokładnie tlen, który powoduje utlenianie związków zawartych w ziarnach kawy, ma to niekorzystny wpływ na aromat i smak kawy.
Jak przechowywać kawę ziarnistą, by zachowała swój smak jak najdłużej?
Gdy przechowujesz kawę w domu, zapewnienie odpowiednich warunków nie jest wcale trudne. W swojej kuchni bez problemu znajdziesz miejsca, w których ziarnom nie będzie groziło ani ciepło, ani wilgoć, ani nadmiar powietrza. Najlepiej przechowywać ziarna kawy w zamkniętej szafce. Unikaj natomiast trzymania jej na blacie kuchennym, zwłaszcza w pobliżu okna.
Jak przechowywać kawę ziarnistą – w oryginalnym opakowaniu czy w specjalnym pojemniku na kawę? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest to opakowanie. Najlepiej sprawdzą się takie wykonane z nieprzezroczystego papieru lub plastiku, wyposażone w specjalny wentyl, który zapobiega wydostawaniu się powietrza z wnętrza paczki i przedostawanie się go do środka. Warto także, by opakowanie było wyposażone w struny do wielokrotnego otwierania i zamykania. W innym przypadku możesz je zamknąć za pomocą klipsa.
Jakie są inne dobre rozwiązania, gdy chcesz zachować świeżość dobrej kawy na dłużej? Do przechowywania możesz wykorzystać:
- hermetyczny pojemnik, najlepiej szklany;
- metalowa puszka ze szczelnym zamknięciem;
- słoik z nakrętką – przed użyciem sprawdź jednak jego szczelność;
- specjalny pojemnik próżniowy do przechowywania ziaren.
Lepszy smak i aromat kawy uzyskasz nie tylko dzięki odpowiedniemu przechowywaniu. Pamiętaj także o tym, by kupować mniejsze opakowania kawy, tak aby móc jak najszybciej spożyć wszystkie ziarna. Warto też mielić kawę w młynku bezpośrednio przed zaparzeniem.
Delikatna kawa ziarnista w filiżance może ci smakować nawet przez wiele tygodni od otwarcia opakowania. Wiesz już, jak przechowywać kawę – wykorzystaj nasze wskazówki!
Może Cię też zainteresować:
- Kawa ziarnista i jej rodzaje. Sprawdź, który z nich smakuje najlepiej. Jaka kawa do ekspresu będzie odpowiednia?
- Jak zrobić likier kawowy i z czym go podawać?
- Kawa smakowa – rodzaje, przepisy, porady
- Jak zmielić kawę w Thermomiksie? Przepis na aromatyczną kawę w kilka chwil
- Kawa sypana czy rozpuszczalna? Która z nich ma lepszy wpływ na zdrowie? Jak zaparzyć dobrą kawę sypaną?
- Inspiracje-Kawowe.pl – odkryj nowe smaki i historie za każdą filiżanką kawy
- Kawa orzechowa – smak, któremu warto dać się porwać. Kawy rozpuszczalne i ziarniste
- Kawa bezkofeinowa jako alternatywa dla klasycznego napoju. Czym charakteryzuje się kawa mielona bezkofeinowa?