Herbata z cynamonem – właściwości zdrowotne i zastosowanie. Poznaj przepis na aromatyczny i wciąż niedoceniany napar!

Cynamon jest znaną i popularną przyprawą. Często dodaje się go do dań indyjskich i deserów. Ze względu na jego właściwości zdrowotne, warto włączyć go do swojej codziennej diety. W jaki sposób to zrobić? Poznaj herbatę z cynamonem.
herbata z cynamonem

W artykule przedstawimy najważniejsze właściwości lecznicze herbaty z cynamonem i podpowiemy, kiedy ją pić. Znajdziesz również informacje o tym, kto powinien zrezygnować z jej stosowania i nauczysz się przygotowywać własną aromatyczną herbatkę.

Jakie właściwości prozdrowotne ma herbata z cynamonem?

Czy wiesz, że cynamon zajął pierwsze miejsce w rankingu przypraw biorącym pod uwagę zawartość przeciwutleniaczy? Jest doskonałym źródłem polifenoli – substancji odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się skóry i przyczyniają się do rozwinięcia choroby nowotworowej. Jego właściwości przeciwutleniające są tak silny, że może on być samodzielnie stosowany jako konserwant żywności.

Herbata z cynamonem to doskonały napój dla osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę typu 2. Przyprawa zwiększa wrażliwość tkanek na działanie insuliny, wskutek czego przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. W dodatku ingerując w enzymy trawienne spowalniające rozkład węglowodanów, zmniejsza ilość glukozy dostającej się do organizmu człowieka po spożytym posiłku.

Napar z cynamonu korzystnie wpływa na profil lipidowy, obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne, w związku z czym minimalizuje ryzyko zakażenia, a także zmniejsza objawy występującej już infekcji.

Jaki cynamon kupić?

Przyprawa może być w formie sproszkowanej, jednak trzeba zwrócić uwagę na odmianę, jaką się kupuje. Popularny i łatwo dostępny w sklepach cynamon zwykle jest chiński. Jego cena jest niższa, ale ma też o wiele słabszy aromat oraz mniej substancji aktywnych. Najszlachetniejszą odmianą jest cynamon cejloński. Po czym poznać, z którym z nich mamy do czynienia? Przede wszystkim producenci wysokiej jakości przypraw informują o pochodzeniu swoich artykułów. Jeśli nie znajdziesz takie informacji, prawdopodobnie masz do czynienia z produktem gorszego gatunku.

Jak parzyć herbatę z cynamonem? Poznaj przepis na aromatyczny napój!

Do przygotowania jednolitrowego dzbanka swojego leczniczego napoju potrzebujesz:

  • 2 łyżek sypanej czarnej herbaty lub rooibosu w wersji bezkofeinowej,
  • 2 łyżek sproszkowanego cynamonu,
  • kilka plasterków świeżego i obranego korzenia imbiru,
  • kilka plasterków pomarańczy ze skórką – ważne, by owoc pochodził z ekologicznych upraw, na których nie stosuje się pestycydów,
  • pół łyżeczki kardamonu,
  • pół łyżeczki gałki muszkatołowej,
  • 2 łyżek miodu.

Wszystkie składniki poza miodem i cytrusami umieść w rondelku i gotuj przez 8 do 10 minut. Po tym czasie dodaj cytrusy i wymieszaj napar. Odczekaj kilka minut, dodaj miód i przelej herbatę przez sitko. Twój leczniczy napój jest gotowy!

Kto nie powinien pić herbaty z cynamonem?

Cynamon jak każda inna substancja może powodować skutki uboczne. Kto powinien zrezygnować ze spożywania herbaty cynamonowej? Przede wszystkim powinny zrezygnować z niego kobiety w ciąży, ponieważ może on przyspieszyć poród. Nie zaleca się jego stosowania także osobom cierpiącym z powodu wrzodów żołądka i problemów z krzepliwością krwi. Jeśli masz skłonność do występowania uczuleń, lepiej skonsultować się z lekarzem przed pierwszym spożyciem cynamonu.

Herbata z cynamonu – napar, który warto pić każdego dnia

Większość osób ogranicza spożycie cynamonu do tego, który znajduje się w szarlotce. Tymczasem warto korzystać z jego wartości prozdrowotnych każdego dnia, chociażby dla ograniczenia ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową. W dodatku to aromatyczny napój, który szybko rozgrzeje i skutecznie rozprawi się z jesiennym przeziębieniem.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile herbaty na litr wody

Ile herbaty na litr wody? Wskazówki dla poszukiwaczy idealnego naparu

Następny artykuł
herbata liściasta

Herbata liściasta – głębia smaku naparu herbacianego

Zobacz też