Herbata po angielsku – czyli angielska tradycja

W Wielkiej Brytanii herbata to nie tylko zwykły gorący napój. Picie takiego naparu dla mieszkańców jest tradycją i symbolem kultury tego kraju. Sprawdź, czy herbata po angielsku stanie się również twoim rytuałem.
herbata po angielsku

Sprawdź, czy herbata po angielsku stanie się również twoim rytuałem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o symbolach i rytuałach sprawdź https://twojewrozby.pl/symbole lub https://twojewrozby.pl/rytualy

Herbata po angielsku to czarna herbata z dodatkiem mleka lub śmietanki. Można do niej dodać cukier, ale nie jest to wskazane, ponieważ zgodnie z tradycją nie osładza się tego napoju. Filiżankę takiej herbaty pije się zazwyczaj o tej samej godzinie. Jest to niemal święta godzina w ciągu dnia, w której herbata gości w każdym domu. Praca, dom, spotkanie na mieście to miejsca, w których najczęściej wypijana jest herbata z mlekiem. Przeczytaj i dowiedz się więcej o rytuale picia herbaty.

Herbata po angielsku – skąd pochodzi ta tradycja?

Tradycyjne popołudniowe picie herbaty najczęściej ma miejsce około godziny 17:00, dlatego nazywana jest five o’clock. Jej historia sięga czasów, kiedy w Anglii panowała królowa Wiktoria. W XIX wieku w bogatszych rezydencjach pojawiło się światło elektryczne, pozwalając na późniejsze jedzenie kolacji. Z racji na dłuższy odstęp czasu, jaki pojawił się pomiędzy obiadem a kolacją, księżna Anna Russell postanowiła spożywać potocznie nazywany w obecnych czasach podwieczorek. Była to herbata po angielsku i mała przekąska. Najczęściej podawano ciastko lub kanapkę. Z czasem zaczęły odwiedzać księżną panie z towarzystwa, dzięki czemu popołudniowy czas picia herbaty był umilony. Niewielkie spotkania w późniejszym czasie zmieniły charakter. Były bardziej wystawne niczym małe przyjęcia.

Angielska herbata jako niezbędnik spotkań towarzyskich

Anglicy żyją w dość chłodnym i deszczowym kraju. Napój herbaciany najczęściej jest pity na ciepło lub gorąco. Dzięki temu podstawową funkcją parzenia herbaty jest skuteczne rozgrzewanie. Mimo tego picie herbaty w Wielkiej Brytanii ma inną najczęstszą tradycję czy funkcję. Są to spotkania towarzyskie. Wzorując się na czasach, w których powstał brytyjski zwyczaj, jest to idealny moment w ciągu dnia, żeby w biegu życia codziennego spotkać się z bliskimi. Zaproszenie kogoś na five o’clock to wyraz szacunku dla tej osoby. Herbata po angielsku wprowadza w dobry nastrój, a podczas rozmowy z bliskimi wszelkie problemy i smutki odchodzą w niepamięć.

Herbata po angielsku – jak ją zaparzyć?

Jak z każdym posiłkiem lub napojem to, co spożywasz, musi ci smakować. Indywidualne preferencje są oczywiste. Podstawowa kwestia sposobu przygotowywania angielskiej herbatki jest ustalona oficjalnie przez jednostkę, zajmująca się tworzeniem norm. Jest to British Standards Institution, instytucja znana na całym świecie. Istnieje kilka szczegółów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas parzenia angielskiej herbaty:

  1. Wyparz wrzątkiem imbryk z białej porcelany.
  2. Osusz czajniczek i wsyp herbatę, zalewając ją częściowo wodą (2 g na 100 ml wody).
  3. Zwróć uwagę na to, aby gorąca woda nie była chłodniejsza od 95 stopni Celsjusza.
  4. Przykryte naczynie po czterech minutach dopełnij wrzątkiem.
  5. Łączny czas, kiedy herbata po angielsku jest parzona, to 6 minut.
  6. Oczekując, aż herbata będzie gotowa, ogrzej filiżanki i wlej do nich mleko.
  7. Wlej do filiżanki przygotowany napar.

Herbata po angielsku – jaki rodzaj herbaty wybrać?

Brytyjczycy piją herbatę taką, jaką lubią. Jednak istnieją pewne rodzaje i odmiany herbat, które są szczególnie używane. Tradycja picia wskazuje na to, że najlepszym wyborem jest czarna herbata. Przed południem podawana jest odmiana English Breakfast, natomiast po południu pije się Earl Grey lub Afternoon Tea. Są to mocne i wyraziste mieszanki, natomiast ostatnia z nich jest delikatniejsza. Herbata po angielsku najczęściej jest pozyskiwana z odmian indyjskich. Regiony skąd najczęściej pochodzi taka mieszanka, to Assam, Darjeeling czy Sri Lanka. Te miejsca nie są przypadkowe, ponieważ występowały na tych ziemiach kolonie brytyjskie.

Coraz częściej Brytyjczycy piją herbatę zieloną i owocową, jednak to napar z czarnej herbaty jest tradycją zamkniętą w filiżance.

Picie angielskiej herbaty – podsumowanie

Ciekawostką może być fakt, że wlewanie naparu herbacianego do mleka nie jest przypadkowe. Kiedyś uważano, że taka czynność może ochronić filiżankę przed ewentualnym pęknięciem. Główny argument jest jednak inny. W przypadku odwrotnym, czyli wlewając mleko do gorącej herbaty, powstałoby wiązanie białek, co popsułoby smak herbaty. Jeśli chodzi o samą zastawę, to tradycyjna biała, coraz częściej ustępuje takiej, która ma delikatne, kwiatowe wzory.

Zarówno z powodu podtrzymania tradycji five o’clock, jak i w przypadku zwykłej chęci rozgrzania się naparem, warto stwierdzić, że herbata po angielsku jest dobra dla każdego.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata na odchudzanie – jak działa? Fakty i mity na temat zielonej herbaty

Następny artykuł
latte macchiato

Latte macchiato – jak przygotować pyszną kawę z mlekiem samodzielnie w domu? Poznaj sprawdzony przepis!

Zobacz też