Herbata na wzdęcia i ból brzucha, czyli sposób na lepsze trawienie

Wzdęcia to dla wielu osób zarówno dyskomfort fizyczny, jak i problem estetyczny. Jak sobie z nimi radzić? Doraźnie pomocna okaże się np. herbata na wzdęcia. Sprawdź, po jakie napary warto sięgać!
herbata na wzdęcia

Herbata na wzdęcia to sprawdzony sposób na szybką ulgę po jedzeniu. Które napary wybierać i jak dokładnie działają? Przeczytaj i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie!

Jak powstają wzdęcia?

Przyczyną wzdęć jest nagromadzenie się gazów w jelitach. Jak do tego dochodzi? Powodów jest przynajmniej kilka. Kiedy jesz w pośpiechu i stresie, jednocześnie połykasz więcej powietrza. Podczas procesów trawiennych w żołądku w takim przypadku dochodzi do nadmiernego wytwarzania dwutlenku węgla.

Kolejny powód gromadzenia się dużych ilości gazów w żołądku i jelitach to spożywanie posiłków bogatych w węglowodany. Nie mogą one być w 100% przetrawione, więc kiedy trafiają do jelit, ulegają fermentacji bakteryjnej. Efektem jest nadmierne tworzenie się takich gazów jelitowych jak metan, wodór, a czasem również siarkowodór.

Jak radzić sobie z tymi problemami? Przede wszystkim staraj się jeść powoli i na siedząco. Unikaj podjadania w stresie i prowadzenia ożywionych rozmów podczas posiłków. Spróbuj też jeść mniejsze porcje, ale częściej zamiast 2-3 dużych posiłków na dobę. Nie popijaj jedzenia napojami gazowanymi – zamiast nich wybieraj po prostu wodę.

Doraźnie możesz także sięgnąć po herbatę na wzdęcia. Pamiętaj jednak, że jeśli niestrawność, wzdęcia i skurcze brzucha będą ci wciąż towarzyszyły, warto skonsultować problem z lekarzem albo dietetykiem! Wzdęcia są czasem objawem nieprawidłowej diety, infekcji pasożytniczych albo zaburzeń flory bakteryjnej jelit!

Herbata na wzdęcia i bóle brzucha – czarna, czerwona czy zielona?

Domowe sposoby na wzdęcia to przede wszystkim napoje wspomagające układ trawienny. Do właśnie takich należą np. czerwona i zielona herbata. Herbata zielona minimalizuje dolegliwości ze strony żołądka i normalizuje pracę jelit dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy (flawonoidów). Z kolei herbata czerwona ułatwia trawienie, a także zapobiega gromadzeniu się złogów kałowych i gazów w przewodzie pokarmowym.

A co z popularną herbatą czarną? Mocna, gorzka czarna herbata wypita po posiłku na pewno nie zaszkodzi, a może nawet delikatnie pomóc. Jednak nie wypijaj jej zbyt wiele – smakosze herbaty, którzy w ciągu doby przyjmą więcej niż 6 kubków napoju mogą właśnie borykać się ze wzdęciami i zaparciami!

Herbatki ziołowe, które ułatwiają trawienie

Zbawiennie na układ pokarmowy przy wzdęciach zadziałają również zioła. Które wybierać? Idealna herbatka na wzdęcia to taka zaparzona m.in. z: liści mięty pieprzowej, melisy, piołunu, owocu kopru włoskiego, owocu kminku, liści rozmarynu albo owoców kolendry. Sprawdzą się również napary z… karczocha! W sklepach zielarskich i aptekach znajdziesz zarówno wymienione zioła w formie mieszanek, jak i pojedynczych rodzajów. Warto więc wiedzieć jak działają i które z nich najlepiej likwiduje wzdęcia w twoim przypadku. W niektórych wypadkach lepiej niż dobrana kompozycja ziół sprawdza się jeden konkretnych ich rodzaj. Pamiętaj jedynie, by podczas kuracji, zioła pijać regularnie, np. przygotowywać napar 3 razy dziennie (albo tak, jak zaleca producent).

  • popularna mięta hamuje aktywność tzw. komórek tucznych, a także rozluźnia pracę jelit i ułatwia wydostawanie się nadmiaru gazów z jelit;
  • herbatka z melisy łagodzi towarzyszące wzdęciom bóle brzucha i zaparcia;
  • piołun zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i pomaga likwidować pasożyty, które wywołują czasem zaparcia. Ma jednak bardzo gorzki smak, dlatego w tym przypadku, zamiast zaparzać napar jednie z piołunu, lepiej sięgnąć po mieszankę ziół lub kapsułki z piołunem;
  • koper włoski oraz kminek zmniejszają poziom gazów jelitowych i działają wiatropędnie;
  • ziele karczocha wspomaga wydzielanie soków trawiennych, działa żółciotwórczo i usprawnia proces trawienia;
  • rozmaryn łagodzi ból żołądka, minimalizuje wzdęcia brzucha i poprawa perystaltykę jelit.

Herbata na wzdęcia to sposób, aby szybko pozbyć się towarzyszącego po posiłku nieprzyjemnego uczucia pełności i wspomóc trawienie. Jest rozwiązaniem naturalnym i w zasadzie pozbawionym skutków ubocznych – warto więc sięgać po nie zanim zdecydujesz się na usuwanie toksyn pokarmowych przy pomocy leków.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak wykorzystać przeterminowaną kawę

Jak wykorzystać przeterminowaną kawę? Kilka zastosowań

Następny artykuł
mocna kawa

Mocna kawa, czyli właściwie jaka? Zawartość kofeiny, czas parzenia, ziarna i inne zmienne

Zobacz też