Cortado to jedna z odmian kaw po hiszpańsku. Jak smakuje ten napój kawowy? Sprawdź najlepszy przepis na jego przygotowanie!

Cortado uznawane jest za hiszpański przysmak kawowy. W jego przygotowaniu najwięcej czasu należy poświęcić na odpowiednie spienienie mlecznej pianki. Poznaj walory smakowe tego espresso z mlekiem i dowiedz się, jak je przyrządzić.
cortado

Cortado jest kawą, która odznacza się odpowiednio wyważonym balansem smakowym między zaparzoną esencją a dodanym mlekiem. Chodzi w dużej mierze o proporcje między kwasowością naparu a delikatnością mlecznej pianki. Jest to idealna propozycja dla osób, które szukają filiżanki kawy mocniejszej niż typowe flat white, ale jednocześnie słabszej niż espresso macchiato. Dowiedz się, jak parzyć tę kawę po hiszpańsku, by uzyskać doskonały balans smakowy nawet w domowych warunkach!

Sekret smaku kawy cortado

Tajemnica wyjątkowości cortado tkwi w pieczołowitości przygotowania tego napoju oraz odpowiednio dobranych proporcjach pojedynczego espresso (może być także wersja podwójna) i mleka. Nazwa tego rodzaju kawy pochodzi od hiszpańskiego słowa, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przeciąć” albo „przecięty”. Rzeczywiście, po stworzeniu prawdziwej kawy cortado można dostrzec, jak mleko przecina warstwę ciemnego espresso, a po ich połączeniu na wierzchu kawy tworzy się delikatna pianka.

Spienianie mleka

Największe znaczenie dla smaku cortado wydaje się mieć sam proces spieniania mleka, ponieważ robi się to metodą flat white, dzięki czemu mleko ma aksamitną konsystencję i mniej się pieni, lepiej łącząc się z esencją. W przypadku tego hiszpańskiego specjału najlepiej sprawdzi się mleko skondensowane.

Przepis na cortado

Według typowego kawiarnianego przepisu na stworzenie cortado powinieneś przygotować:

  • ok. 50 ml espresso;
  • ok. 100 mleka (może być zarówno tradycyjne, jak i roślinne).

Przygotowanie

  1. Zaparz espresso w małej szklance lub filiżance o pojemności ok. 125 ml.
  2. Podgrzej mleko do czasu, aż osiągnie temperaturę 65 stopni Celsjusza.
  3. Następnie sparz gorące mleko przy użyciu spieniacza (możesz wykorzystać ten znajdujący się przy ekspresie).
  4. Tak przygotowaną porcją mleka zalej espresso.

Po zmieszaniu kawy i mleka zobaczysz, jak delikatne strużki przenikają ciemny pas espresso. Niedługo później na powierzchni kawy powinna pojawić się delikatna pianka o grubości 0,5 cm.

Czym różni się cortado od innych kaw?

Cortado to propozycja dla osób, które szukają kawowego napoju o smaku nieco słabszym niż klasyczne caffé macchiato, ale mocniejszym niż bardzo delikatne cappuccino. Kawa jest również intensywniejsza od flat white, choć mleko przyrządza się w tym wypadku w bardzo podobny sposób.

Kultura picia kawy cortado

To napój, którego raczej nie zabiera się na wynos – cortado wypija się zwykle w kawiarni przy barze. Również zależnie od konkretnego lokalu albo regionu, w którym ją zamówisz, będzie ona występowała pod różnymi nazwami, m.in.:

  • cafè tallat – to katalońska wersja cortado. Nazwa pochodzi od katalońskiego tallat, które znaczy to samo, co hiszpańskie słowo cortar;
  • ebaki – Kraj Basków, także na terenie Hiszpanii;
  • cortado con leche – składa się z większej ilości mlecznej pianki niż cortado con agua,
  • pintado lub perico – ten typ cortado dostaniesz na terenie Kolumbii;
  • cortadito – znana na Kubie i w Portoryko;
  • noisette – serwowana we Francji;
  • gibraltar – pod tą nazwą cortado znajdziesz w Kalifornii;
  • piccolo – dostępna na terenie Australii.

Cortado zyskała popularność ze względu na szczególnie szybki tryb życia mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanie spożywają kawę najczęściej szybko i w drodze do pracy. Rzadko przygotowują ją w domu. Rzeczywiście, zawartość kofeiny w espresso, które stanowi bazę dla cortado, jest idealną propozycją do śniadania i dodaje energii do działania na długi czas.

W czym parzyć café cortado?

Aby uzyskać esencjonalną podstawę do cortado, czyli espresso albo espresso doppio (podwójnej porcji), najlepiej skorzystać z ekspresu ciśnieniowego, ale również dobrze sprawdzi się tutaj kolbowy.

Kawiarka

Możesz jednak spróbować zaparzyć cortado także w tradycyjnej kawiarce. Żeby to zrobić, powinieneś przygotować bardzo drobną zmieloną kawę. Następnie umieść ją na sicie kawiarki, a do jej dolnej części wlej gorącą wodę do poziomu wentyla. Jeśli dodasz już zagotowaną wodę, zapobiegniesz kontaktowi zmielonych ziaren z bardzo wysoką temperaturą, co ostatecznie bardzo korzystnie wpłynie na smak naparu. Sito z kawą umieść w zbiorniku z wodą i zakręć górną część kawiarki. Postaw urządzenie na kuchence i poczekaj, aż esencja będzie gotowa. W dalszej kolejności powtórz procedurę przygotowania mleka tak, jak w przypadku automatycznego ekspresu.

Cortado w formie kapsułek

Nie każdy wie, że cortado dostępne jest również w formie kapsułek. W tym wypadku najlepszy smak osiąga się z wykorzystaniem niewielkiej ilości wody i bez dodatku osobnej porcji mleka.

Jakie ziarna wykorzystać do parzenia cortado?

Do przygotowania esencjonalnego espresso będącego podstawą cortado możesz wykorzystać np. ziarna arabica albo robusta. Pamiętaj, że arabica to kawa o zdecydowanie lżejszym i delikatniejszym smaku i aromacie, przywodzącym na myśl nuty owocowe (m.in. wiśni, porzeczki czy śliwki). Jednocześnie uważana jest za najszlachetniejszą kawę na świecie. Ziarna robusty są o wiele mocniejsze, a po jej zaparzeniu można wyczuć czekoladę, ale jednocześnie dużą dozę goryczy, która nie każdemu miłośnikowi kawy przypadnie do gustu.

Arabica czy robusta?

Podobne różnice dotyczą zawartości kofeiny w każdym z tych typów ziaren. Jeśli chcesz przygotować intensywniejsze i bardziej pobudzające cortado, powinieneś wybrać robustę, która zawiera ok. 2,5% tej substancji. Arabica odznacza się jej zdecydowanie niższym poziomem – jest to 1–1,5%, dlatego w tym wypadku nie powinieneś liczyć na mocne pobudzenie. Z robusty o wiele łatwiej jest stworzyć delikatną piankę o kremowej konsystencji, tak pożądaną przy tworzeniu espresso. Jak widać, cortado możesz przygotować na przeróżne sposoby, które zależą od twoich własnych upodobań.

Mieszanka ziaren

Interesującym doświadczeniem może być wykorzystanie mieszanki ziaren tych dwóch gatunków. Dzięki temu możesz liczyć na równie wyrazisty smak, a także odpowiednią zawartość kofeiny. Wybierając mieszankę do domowego użytku, sprawdź opakowanie i procentowy skład każdego z nich. Warto także mieć świadomość, że arabica jest zdecydowanie bardziej kosztownym gatunkiem od robusty, na co wpływa m.in. trudność w jej uprawie. Krzewy arabica porastają bowiem strome zbocza gór na dużych wysokościach, a ponadto wymagają odpowiedniego (zwykle tropikalnego) klimatu.

Cortado to niewielka kawa o działaniu silnie pobudzającym, która swoje korzenie ma w Hiszpanii. Stanowi dobry wybór dla tych miłośników naparu, którzy oczekują kawy o odpowiedniej mocy, ale jednocześnie stosunkowo delikatnym smaku. Poranne spożycie kawy o takiej objętości z dodatkiem spienionego czy zaparzonego mleka może skutecznie pobudzić do działania i zapewnić energię na cały dzień. Pomimo dowolności w wyborze ziaren do stworzenia espresso służącego za bazę, nie zapominaj, że cortado należy przygotowywać według konkretnej receptury, która pozwoli na wydobycie z niej najlepszych walorów smakowych i aromatu. Oryginalne cortado serwowane jest głównie z dodatkiem skondensowanego mleka.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa long

Kawa long – duża czarna. Z kawiarni a może w kapsułkach?

Następny artykuł
Jak wykorzystać przeterminowaną kawę

Jak wykorzystać przeterminowaną kawę? Kilka zastosowań

Zobacz też