Flat white a latte – jakie są między nimi różnice? Jak przyrządzić prawdziwą flat white? Poznaj sprawdzony przepis!

Flat white to typ kawy pochodzący z Australii i Nowej Zelandii. To dobra propozycja dla miłośników cappuccino i latte, ponieważ filiżanka flat white ma w sobie coś z każdej z nich. Jak stworzyć na niej idealną kremową piankę?
flat white

Kawa flat white cechuje się wyrazistym aromatem espresso, a jednocześnie delikatnym, mlecznym posmakiem. Kluczem do sukcesu w przygotowaniu prawdziwej kawy z mlekiem w tej wersji jest stworzenie odpowiedniej konsystencji jej pianki. Sprawdź, o czym powinien pamiętać barista, parząc flat white w kawiarni i na co zwrócić uwagę, wykorzystując w tym celu swój domowy ekspres do kawy.

Flat white – co to za rodzaj kawy?

Standardowo przyjmuje się, że ten typ białej kawy powinien zostać przygotowany w objętości 150 ml. W tym celu wykorzystuje się podwójne espresso, a także spienione mleko. Temu ostatniemu składnikowi należy poświęcić szczególną uwagę. Dzięki niemu można uzyskać odpowiednią równowagę między esencjonalnością wykorzystanej porcji espresso a delikatnością mlecznej pianki. Ta powinna być gładka i jednolita, a ponadto musi przypominać swoją konsystencją rzadką śmietankę. Nie są tutaj pożądane większe pęcherzyki czy rozwarstwienia.

Kawa flat white jest idealną propozycją dla osób, które potrzebują zastrzyku energii w ciągu dnia, a jednocześnie lubią delektować się delikatnym smakiem.

Połączenie latte i espresso – historia powstania

Po raz pierwszy ta kawa została zaparzona ok. lat 70. XX wieku na terenie Australii, gdzie bardzo szybko zyskała dużą popularność. Niedługo później przepis trafił do Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie błyskawicznie posłużył do tworzenia kawowych napojów, które wyparły popularną i prostą w parzeniu kawę rozpuszczalną obecną niemal w każdym domu.

Skąd pochodzi jej tajemnicza nazwa? Flat odnosi się w tym wypadku do powierzchni mleka, która powinna być płaska, a jednocześnie puszysta. Niestety, współczesne kawiarnie pod nazwą flat white serwują swoim klientom po prostu espresso z dodatkiem spienionego mleka, bez dbałości o szczegóły oryginalnej receptury.

Jak przygotować kawę flat white?

Jeśli chodzi o sprzęt czy akcesoria niezbędne do przygotowania prawdziwego flat white, potrzebne ci będą:

  • ekspres ciśnieniowy (najlepiej sprawdza się kolbowy);
  • spieniacz do mleka.

Składniki:

  • podwójne espresso (ok. 60 ml);
  • 100–120 ml pełnotłustego mleka 3,2%;
  • filiżanka albo szklanka o pojemności ok. 200 ml;
  • ulubione dodatki, np. syrop waniliowy czy karmelowy.

Przygotowanie krok po kroku:

  1. Podgrzej odpowiednio wcześniej przygotowaną filiżankę lub szklankę.
  2. Zaparz do niej odpowiednią porcję espresso.
  3. Lekko spień mleko przy pomocy dyszy ekspresu (możesz wykorzystać także ręczny spieniacz).
  4. Wlej podgrzane mleko do kawy (spróbuj stworzyć na powierzchni cremy estetyczny wzór).

Wskazówki parzenia aromatycznej kawy

Co istotne, temperatura podgrzanego mleka nie powinna przekraczać poziomu 65–70 stopni Celsjusza. Jednocześnie trzeba uważać, żeby go nie zagotować, ponieważ szybko straci swoje właściwości. Do zaparzenia będziesz potrzebować ok. 120 ml z wysoką zawartością białka. Jeśli planujesz przygotować flat white z wybranymi dodatkami smakowymi, np. syropem, powinieneś wlać go na dno filiżanki przed zaparzeniem espresso.

Czy można przygotować flat white bez ekspresu?

Powinieneś wiedzieć, że jeśli nie dysponujesz ekspresem do kawy, możesz przygotować ulubiony napój przy pomocy tradycyjnej kawiarki. Flat white będzie wtedy równie smaczna, jeśli zastosujesz się do powyższych zasad przygotowania i zachowasz pożądane proporcje.

Kawę należy spożyć od razu po zaparzeniu, ponieważ to właśnie odpowiednia temperatura pozwala jej zachować idealną, kremową konsystencję. Wraz ochładzaniem się napoju będzie ona stopniowo zanikać. Panuje powszechna opinia, że tego typu kawy nie miesza się z cukrem, jednak kwestia słodzenia zależy już od indywidualnych preferencji.

Z jakiej kawy parzyć flat white?

Możesz stworzyć napój na bazie dowolnej, wybranej przez siebie kawy. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli wykorzystarz ziarna arabica. Dobrze jest samodzielnie je zmielić za pomocą domowego młynka, a jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz ulubioną kawę już zmieloną. Warto wiedzieć, że arabica jest kawą o mniej intensywnym smaku (zawiera mniej kofeiny), więc tym samym nie będzie działała aż tak pobudzająco. Jeśli poszukujesz mieszanki z większą goryczką i aromatem, powinieneś zdecydować się na robustę.

Stopień zmielenia ziaren będzie miał ogromny wpływ na finalny efekt parzenia flat white. Jeśli będą zmielone zbyt słabo, espresso wyjdzie bardziej wodniste, a crema słaba. Przesadne zmielenie spowoduje z kolei, że przygotowany napar będzie ciemny i zbyt mocny, zawierając charakterystyczny aromat spalenizny.

W czym podawać tę białą kawę?

Przyjemności w piciu kawy dostarcza także estetyka związana z jej podaniem. Flat white najlepiej serwować ją w przezroczystych, wysokich szklankach o pojemności ok. 200 ml. Dopuszczalna jest także filiżanka, jednak wtedy nie można delektować się jej barwą tak samo jak smakiem. Pamiętaj o podgrzaniu naczynia tuż przed wlaniem do niego napoju. Kawiarnie wykorzystują w tym celu np. specjalne płytki grzewcze stanowiące element profesjonalnego ekspresu do kawy. W jego wersjach przeznaczonych do domowego użytku również powinna się taka znaleźć. Jeśli nie, w trakcie parzenia espresso możesz umieścić w szklance nieco wrzątku, który wylejesz tuż przed dodaniem bazy kawy flat white.

Współcześnie w kawiarniach królują rozmaite rodzaje kaw, również specjalnie przygotowywanych kaw artystycznych, których receptury i wygląd to często autorskie pomysły baristów. Flat white jest jednym z najczęściej wybieranych napojów ze względu na połączenie najważniejszych właściwości, których szukają miłośnicy kaw, czyli intensywności, a jednocześnie delikatności smaku. Możesz spróbować zaparzyć taki napój samodzielnie w domu – jeśli zastosujesz się do najważniejszych wskazówek, przygotujesz napój niczym nie odbiegający od tego, który dostaniesz w lokalu. Samodzielne stworzenie idealnej kawy może być ciekawym doświadczeniem. Może to być rozwiązanie dla osób zastanawiających się co robić z chłopakiem lub dziewczyną. Więcej możliwości znajdziesz na stronie: https://nasto.pl/co-mozna-robic-z-chlopakiem


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa z pianką

Kawa z pianką – jak przygotować pyszną kawę z delikatną pianką? Poznaj sprawdzone przepisy!

Następny artykuł
herbata na wagę

Herbata na wagę dla miłośników aromatycznego naparu. Zobacz, czym herbata na wagę różni się od tej pakowanej w torebkach

Zobacz też