Herbaty na żołądek – napary, które wspomogą trawienie i pracę Twojego brzucha

Zbyt kaloryczne i ciężkie potrawy oraz stres to częste przyczyny bóli w obrębie jamy brzusznej. Chcesz naturalnie wesprzeć organizm w walce z nimi? Sięgnij po herbaty na żołądek! Podpowiadamy, które szczególnie warto wybrać!
herbaty na żołądek

Herbaty na żołądek to najczęściej ziołowe mieszanki, które ułatwiają produkcję soków żołądkowych i wspierają procesy trawienne. Na twój brzuch dobrze zadziała jednak również herbata klasyczna. Która? Sprawdź!

Ziołowe herbaty na żołądek

Kiedy pojawiają się bóle brzucha, uczucie pełności w żołądku albo biegunka, zioła to jedne z pierwszych wybieranych „leków”. Większość osób zaczyna od sięgnięcia po miętę albo rumianek. Czy słusznie? Z reguły jak najbardziej! Warto jednak wiedzieć, że mięta, wykazuje działanie żółciotwórcze, przyspiesza perystaltykę jelit i wspiera tworzenie soku żołądkowego. Z tego powodu powinny więc unikać jej osoby cierpiące na zapalenie lub refluks żołądka – mięta spowoduje nasilenie objawów choroby.

Na pracę przewodu pokarmowego i trawienie dobrze działa także dziurawiec. Jednak długotrwale stosując herbata na żołądek z dziurawca trzeba pamiętać, aby chronić skórę kremami z wysokim filtrem. Inaczej łatwo nabawić się oparzeń albo przebarwień.

Inne zioła polecane jako herbaty na żołądek to np.: szałwia lekarska, kminek, melisa, nagietek albo krwawnik pospolity.

Herbaty na żołądek: zielone, czerwone czy czarne?

Na pracę układu pokarmowego równie dobrze co zioła wpływają także klasyczne herbaty. W szczególności na żołądek polecana jest herbata zielona. Wspomaga ona procesy trawienne i przyspiesza przemianę materii. Jednak bardzo ostrożnie do swojej diety powinny wprowadzać ją osoby cierpiące na zgagę i refluks. Zielona herbata zawiera taniny, które mogą podrażniać ścianki żołądka i powodować wzrost objawów chorobowych.

Po ciężkim, tłustym posiłku można również zdecydować się na filiżankę czerwonej lub czarnej herbaty (zwłaszcza gorzkiej i mocnej). One również ułatwią trawienie tłuszczy – a nawet działają przeciwwrzodowo! Pamiętaj tylko, aby nie wypijać herbat w zbyt dużych ilościach. Więcej niż 5-6 kubków napoju dziennie przyniesie więcej negatywnych skutków niż korzyści dla zdrowia!

Herbaty na żołądek to pierwsze produkty, po które większość osób sięga w przypadku niestrawności. Doraźnie na pewno pomogą i zniwelują złe samopoczucie. Jednak kiedy ból żołądka oraz uczucie ciężkości po jedzeniu pojawia się u ciebie bardzo często, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być oznaka poważnej choroby!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z dzikiej róży

Herbata z dzikiej róży to świetne źródło witaminy C i nie tylko. Dowiedz się więcej o tej owocowej herbatce!

Następny artykuł
herbata ziołowa

Herbaty ziołowe – rodzaje i właściwości

Zobacz też