Herbata kwiaty – rodzaje i porady dotyczące zakupu. Poznaj herbatę kwitnącą, której kwiaty rozwijają się podczas parzenia

Herbata najczęściej kojarzyła się z aromatyczną odmianą Earl Grey lub czarną z cukrem i cytryną. Coraz częściej jednak sięga się po inne rodzaje jak zielona, biała czy Yerba mate. Ale czy słyszałeś o herbacie kwiaty?
herbata kwiaty

Herbata kwiaty – zrobi wrażenie na twoich gościach niezwykłą formą parzenia, aromatem i smakiem. W dalszej części artykułu poznasz, czym jest i jak ją przygotować. Opowiemy też, skąd pochodzi i jak powstaje. Dowiesz się również, jakie właściwości zdrowotne ma ten herbaciany napar.

Rozkwitająca Herbata – kwiaty w twoim dzbanku

Rozkwitającą herbatę kupujesz w formie kulki, która po wrzuceniu do gorącej wody zamienia się w piękny kwiat. Pochodzi z Chin, gdzie wieki temu przepiękny rytuał parzenia zarezerwowany był jedynie dla cesarza. Dziś każdy może cieszyć się tym pysznym i aromatycznym naparem w zaciszu domowym. Herbata kwiat dostępna jest w wielu odmianach, często zawierających w sobie egzotyczne rośliny. Idealnie sprawdzi się w roli prezentu dla ukochanej osoby, ale również jako napój serwowany gościom podczas przyjęcia czy obiadu proszonego.

Jak powstają aromatyczne kulki herbaciane?

Czym dokładnie jest herbata kwiat? Ma kształt kulki, a każdą z nich wykonuje się ręcznie. Najpierw przygotowuje się koszyk z liści zielonej herbaty lub białej, w którym umieszczany jest mały kwiat. Całość jest wiązana za pomocą delikatnego sznurka, dzięki czemu po wrzuceniu do gorącej wody listki pięknie się rozwijają, ukazując skrywany w środku kwiat. Herbaty kwitnące wytwarzane są wyłącznie z liści herbaty białej lub zielonej, ponieważ tylko te odmiany mają wystarczająco delikatny i przejrzysty kolor, aby można było zobaczyć rozwijający się w dzbanku kwiat.

Krótka historia herbaty kwitnącej

Jak wiele odmian tego szlachetnego napoju, również i ta pochodzi z Chin. Pierwsze doniesienia na temat tej odmiany znaleźć można już w XIII wieku. Tradycja ręcznego zwijania listków białej i zielonej herbaty wraz z suszonymi kwiatami zapoczątkowana została na dworze cesarskim dynastii Song. W państwie środka nazywana była często królową herbat ze względu na delikatny aromat oraz piękny rytuał parzenia. Królowa herbat jest symbolem ukrytego piękna, który powoli odkrywa przed tobą swoje wnętrze.

Herbata kwiat – jakie są jej rodzaje?

Jak się domyślasz napar, który stosowany jest od wieków, musi mieć wiele odmian. Herbat kwiatów jest wiele odmian. Do stworzenia kompozycji najczęściej wykorzystuje się liście zielonej i białej herbaty, ale z łatwością znajdziesz kilka odmian czarnej herbaty kwitnącej. W następnej części artykułu przybliżymy ci najpopularniejsze rodzaje blooming tea.

Kwiat miłości – aromatyczny napar z herbaty białej

Herbata kwiat miłości to ręcznie tkana kompozycja liści białej herbaty, w których środku umieszczono piękny, różowy kwiat lichi. Po wrzuceniu kulki do gorącej wody otrzymasz jasnożółty kolor napoju. Pachnie subtelnie z wyczuwalną nutą kwiatową, a jej walory smakowe doceni większość entuzjastów białej herbaty. Napar jest delikatnie cierpki, ale z odrobiną słodyczy. Mieszanka pochodzi z chińskiej prowincji Fujian.

Kwiat nadziei – herbata zielona z kwiatem jaśminu

Tradycja parzenia herbaty z jaśminem liczy sobie prawie tysiąc lat. Piękny aromat i zjawiskowy wygląd kwiatu sprawił, że stała się bardzo popularna. Rozwinięta kulka zachwyca pomarańczowymi kwiatami i jak poprzedniczka również pochodzi z prowincji Fujian. Do tej kompozycji wykorzystuje się kwiat lilii, kwiat jaśminu oraz pełnik europejski. Warto korzystać z przezroczystych naczyń do parzenia, aby w pełni cieszyć oczy niesamowitym spektaklem rozkwitania kwiatów.

Jaki jest czas parzenia liści kwitnącej herbaty, aby uzyskać piękny aromat?

Zarówno zieloną, jak i białą herbatę kwitnącą należy parzyć odwrotnie niż tradycyjny napar. To znaczy, że nie powinieneś zalewać kulki gorącą wodą, tylko włożyć ją do wody o odpowiedniej temperaturze. Optymalna temperatura do przygotowania naparu z herbaty kwiat to około 70-80 stopni Celsjusza. Na pewno przyda ci się do tego odpowiedni termometr lub czajnik ze wbudowanym miernikiem temperatury. Każda herbata może być zalewana nawet do kilku razy, jednak z każdym kolejnym należy wydłużać czas, podczas którego kompozycja pozostanie w wodzie. Czas pierwszego parzenia to około 7-9 minut.

Dlaczego herbata kwitnąca jest tak niepowtarzalna?

W dawnych czasach rytuał parzenia herbaty kwitnącej zarezerwowany był wyłącznie dla cesarza. Dziś możesz cieszyć oczy oraz kubki smakowe tym oryginalnym napojem w zaciszu domowym. Każda kompozycja jest ręcznie tkana, dzięki temu masz pewność doskonale skonstruowanych koszyczków, które zawsze otworzą się w odpowiedni sposób po zalaniu wodą.

Idealnie nadaje się na prezent dla bliskiej osoby, szczególnie jeśli przy okazji opowiesz jej historię tego ekskluzywnego naparu. Możesz być pewny ogromnego wrażenia, jakie zrobisz na znajomych, stawiając przed nimi przezroczysty dzbanek z rozwijającymi się w środku listkami herbaty, ukazującymi skryty w swoim wnętrzu piękny kwiat.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak zrobić kawę z pianką

Jak zrobić kawę z pianką? Nie masz ekspresu? To nie problem!

Następny artykuł
herbata na cholesterol

Herbata na cholesterol - zadbaj o jego prawidłowy poziom we krwi!

Zobacz też