Earl Grey – czarna herbata liściasta o angielskiej proweniencji. Historia i ciekawostki o piciu herbaty Earl Grey

Earl Grey to popularny rodzaj herbaty, której liście są dodatkowo aromatyzowane olejkiem z bergamotki. Zawiera nuty cytrynowe i słodowe. Co warto wiedzieć o tym napoju?
earl grey

Przed tobą krótka historia cejlońskiej herbaty czarnej, masowo pitej w angielskich domach. Dowiedz się, na czyją cześć została nazwana, jakie ma właściwości zdrowotne i jak najlepiej parzyć ją w domu.

Jaki smak ma herbata Earl Grey?

Earl Grey swój charakterystyczny smak zawdzięcza dodanemu olejkowi z bergamotki. Bergamota (Citrus bergamia) to owoc cytrusowy uprawiany głównie w krajach śródziemnomorskich. Kształtem przypomina gruszkę, jest jadalna (czasem dodawana do dżemów), ale dość cierpka. Z jej grubej, jak u pomarańczy skórki tłoczy się olej o mocnym i rześkim zapachu. Co ciekawe, aromat bergamotki może poprawiać samopoczucie i mieć działanie relaksujące.

Kolejnym składnikiem Earl Grey jest mieszanka czarnych liści herbacianych, zazwyczaj dwóch gatunków. Ich nazwy pochodzą głównie od regionu uprawy. Musi mieć on glebę bogatą w składniki odżywcze oraz wystarczającą ilość opadów, najlepiej w klimacie podzwrotnikowym. Przodownikami produkcji liści są Indie, Chiny oraz Sri Lanka.

Najczęściej wyróżnia się tutaj miksy herbat czarnych:

  1. „Darjeeling” (Indie), uznawane za najlepszy z indyjskich gatunków, uprawiane w Dardżyling;
  2. „Assam” (Indie), czarna herbata z rosnącej jedynie w tym regionie Indii Camellia sinensis;
  3. „Keemun” (Chiny), czarna herbata chińska o wielu wariantach aromatycznych;
  4. „Ceylon” (Sri Lanka), tak jak inne odmiany cejlońskie charakteryzuje się świeżością i pakowaniem w ciągu trzech tygodni od uprawy.

Czasem zamiast tradycyjnych czarnych liści jako herbatę liściastą Earl Grey stosuje się esencje z zielonej herbaty lub herbaty oolong.

Skąd wzięła się nazwa Earl Grey?

Mieszanka herbaty z olejkiem aromatycznym została nazwana na cześć Charlesa Greya, premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii w latach 1830 – 1834. Według angielskich przekazów miał on otrzymać wybór herbat aromatyzowanych jako podarunek dyplomatyczny od chińskiego mandaryna. Istnieje też druga wersja, gdzie herbata jest podarunkiem od hinduskiego radży. W obydwu wersjach syn dyplomaty jest ratowany przez jednego z ludzi angielskiego lorda Greya. Samo słowo „Earl” oznacza w staroangielskim hrabię.

Bardziej racjonalne historie wskazują na pierwotne wykorzystanie oleju bergamotowego jako sposobu na zabezpieczenie transportowanych z Chin liści herbaty, ewentualnie odświeżenie aromatu po sfermentowaniu liści. Uzyskany w ten sposób smak i aromat był na tyle wyjątkowy, że Earl Grey tea szybko zdobył miłośników pośród angielskich amatorów herbaty czarnej. Być może jednym z nich był właśnie hrabia Earl Grey?

Rodzaje czarnej herbaty Earl Grey

Poza klasyczną odmianą na rynku spotkamy też inne aromatyczne odmiany, między innymi:

  1. Earl Grey Imperial – z dodatkiem kwiatów jaśminu;
  2. Earl Grey Superior – z dodatkiem startej skórki pomarańczy, cytryny i bławatka.

Czy picie naparu z herbaty czarnej Earl Grey jest zdrowe?

Herbata zawiera mniejszą ilość kofeiny niż kawa, jest też znacznie wolniej absorbowana przez organizm. Dzięki temu energetyczny efekt po wypiciu Earl Grey herbaty utrzyma się dłużej i będzie zdrowszą alternatywą dla filiżanki kawy. Kofeina zawarta w herbacie to tak naprawdę teina. Pod względem chemicznym jest to taka sama substancja, teina jest jednak uwalniana wolniej.

Czarna, mocna herbata zawiera też wiele przeciwutleniaczy w formie katechin, które zmniejszają ryzyko chorób serca, przeciwdziałają nowotworom oraz wzmacniają układ odpornościowy organizmu.

Earl Grey a odchudzanie

Istnieje też teoria, że Earl Grey ma wpływ na odchudzanie. Sama herbata w sobie nie ma właściwości, które mogłyby wpływać na metabolizm i przemianę materii. Jej picie może jednak wspomagać trawienie i zmniejszać nudności.

Działanie uspokajające

Dzięki zawartości aromatu z bergamoty, spożywanie (a raczej wąchanie) herbat typu Earl Grey może mieć działanie uspokajające. Rześki i energetyczny zapach cytrusa jest popularnie stosowany w aromaterapii.

Jak prawidłowo parzyć herbatę liściastą Earl Grey?

Czas parzenia herbaty liściastej ma wpływ na zawartość pobudzającą esencji. Herbata zawiera garbniki wiążące kofeinę, co znaczy, że im dłużej parzymy esencję, tym więcej garbników jest rozpuszczanych, a napar jest mocniejszy.

Jak prawidłowo zaparzyć filiżankę Earl Grey?

  1. Przygotuj odpowiednią ilość herbaty – czubata łyżeczka liści.
  2. Włóż liście do zaparzacza, filtra z papieru lub dzbanka z sitkiem.
  3. Zalej świeżą, gorącą wodą.
  4. Parz od dwóch do trzech minut (w zależności od pożądanej mocy).
  5. Ciesz się mocą i aromatem swojej idealnej filiżanki herbaty!

Earl Grey to jedna z najbardziej znanych napojów na świecie i prawdopodobnie to o tym smaku myślisz, wybierając w kawiarni czarną herbatę. Ożywcza, stymulująca organizm, a jednocześnie pięknie pachnąca… czego można od herbaty pragnąć więcej?


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na kaca

Kawa na kaca – czy kofeina pomaga wytrzeźwieć? Czy espresso po alkoholu może zaszkodzić? Poznaj sposoby na kaca

Następny artykuł

Herbata z lipy – właściwości lecznicze. Napar z kwiatów lipy na przeziębienie i inne zastosowania lipy

Zobacz też