Obok kawy herbata jest najpopularniejszym ciepłym napojem świata. Czarne liście stanowią obecnie aż 80% łącznej konsumowanej herbaty. Oczywiście warto zapoznać się z jej innymi odmianami, które różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale też właściwościami. W Polsce wyjątkowo chętnie pita jest herbata z cytryną, choć w innych zakątkach spożywa się ją tylko z cukrem, z mlekiem, z innymi owocami lub bez jakichkolwiek dodatków. Czy taka jej forma korzystnie wpływa na zdrowie, czy może ci wręcz zaszkodzić? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Właściwości herbaty czarnej
Czarna herbata jest źródłem witamin, minerałów i polifenoli. Większość osób rozróżnia przede wszystkim czarną i zieloną herbatę, ewentualnie też czerwoną lub białą. Mało kto zagłębia się w różne rodzaje herbaty czarnej. Może ona pochodzić z upraw z Chin, Indii, Gruzji, Wietnamu, Sri Lanki, Nepalu lub Kenii, a w każdym przypadku wyróżniać się nieco innym smakiem i właściwościami.
Flawonoidy w niej zawarte hamują rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Pobudzają żołądek do sprawniejszej produkcji soków trawiennych. Usprawniony metabolizm przyczynia się do lepszego zdrowia i sprawnego chudnięcia. Herbata stosowana w formie okładów zewnętrznych może pomóc złagodzić podrażnienia, oparzenia, objawy trądziku oraz zredukować opuchliznę i zaczerwienienia.
Do pozostałych korzystnych właściwości czarnej herbaty należą:
- wspieranie układu trawiennego przez taninę, która może pomóc przy leczeniu zatruć;
- wzmacnianie naczyń krwionośnych i zahamowanie rozwoju bakterii;
- stabilizacja ciśnienia krwi;
- okłady zewnętrzne korzystnie wpływające na zdrowie oczu.
Biorąc wszystkie te informacje pod uwagę – czy to możliwe, że herbata z cytryną może szkodzić zdrowiu, zamiast je wspierać? Oprócz licznych zdrowotnych właściwości, herbata posiada też swoje wady. Do negatywnych skutków jej picia można zaliczyć:
- ograniczenie przyswajalności żelaza ze spożywanych posiłków – dlatego nie zaleca się picia herbaty podczas jedzenia lub bezpośrednio po nim;
- duże ilości taniny mogą powodować nudności i bóle żołądka;
- zawartość kofeiny może przyczyniać się do rozdrażnienia, niepokoju i problemów z zaśnięciem. Odradza się picie herbaty czarnej w godzinach wieczornych.
Właściwości soku z cytryny
Głównym powodem, dla którego cytrynę dodaje się do herbaty, jest jej zawartość witaminy C. Dochodzą do tego też oczywiście walory smakowe połączenia mocnego naparu z orzeźwiającym kwaskiem. Instytut Żywności i Żywienia zaleca wszystkim dorosłym spożycie witaminy C na poziomie około 70 mg na dobę. Gdy organizm jest osłabiony, zapotrzebowanie to się zwiększa.
Herbata z cytryną nie zatrzyma ani nie wyleczy przeziębienia. Wbrew powszechnym wierzeniom witamina C wcale nie poprawia odporności. Przyczynia się jedynie do powstrzymania dalszego rozwoju choroby przy wyziębieniu lub większym wysiłku fizycznym. Kolejną kwestią, którą należy mieć na uwadze, jest fakt, że cytrusy wcale nie są najlepszym źródłem witaminy C. Zdecydowanie więcej tej substancji znajdziesz chociażby w owocach dzikiej róży lub w czarnej porzeczce.
Co więcej, witamina C jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury. Plasterek cytryny nie zawiera jej dużych ilości, a wrzucenie go do wrzątku powoduje dodatkowe straty. Dlatego zdecydowanie lepiej poczekać, aż napój nieco ostygnie.
Sama cytryna zawiera też wiele innych cennych składników. Jest bogata w witaminy i mikroelementy. Cytrynowy olejek eteryczny nie tylko pięknie pachnie, ale może być też używany do leczenia zaburzeń trawienia, zakażenia dróg oddechowych lub trądziku. Działa przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo oraz skutecznie obniża ciśnienie. W dodatku może być stosowany do pielęgnacji włosów.
Czy herbata z cytryną jest szkodliwa?
Oprócz składników korzystnych dla zdrowia herbata zawiera szkodliwe dla organizmu aluminium. Jest to spowodowane sposobem uprawiania tej rośliny. Glin jest trzecim najpowszechniej występującym w skorupie ziemskiej pierwiastkiem. Herbata najlepiej rośnie na glebach, w których znajduje się jego duże stężenie. Zdolność do jego gromadzenia zależy od gatunku rośliny. Na szczęście, glin w tej postaci jest bardzo trudno przyswajalny, a więc nie stanowi realnego zagrożenia. Podczas parzenia herbaty, metal pozostaje w fusach – tylko niewielka jego część przenika do naparu.
Okazuje się jednak, że sok cytrynowy pogarsza tę sytuację. Po dodaniu kwaśnej cytryny do herbaty w napoju wytwarza się łatwo przyswajalny cytrynian glinu, który szkodzi zdrowiu. Badania pokazują, że jego złoża odkładają się w mózgu i innych partiach ciała, potencjalnie prowadząc do choroby Alzheimera.
Aby do tego nie dopuścić, pamiętaj aby zawsze dodawać cytrynę do naparu bez fusów – po ich usunięciu. Wówczas sok z cytryny nie jest w stanie wypłukać aluminium z liści i dostarczyć go do twojego organizmu. Jeżeli najpierw wyciągniesz fusy, a następnie dodasz plasterek cytryny lub sok z cytryny, nic ci nie grozi.
Herbata z cytryną może być też niebezpieczna dla zdrowia ze względu na skórkę cytrynową. Sama w sobie jest właściwie bardzo korzystna dla zdrowia. Problem pojawia się jednak na masowych uprawach tego owocu. Zdecydowana większość sprzedawanych w Polsce cytryn pochodzi z upraw konwencjonalnych, na których powszechnie stosuje się pestycydy. Natomiast podczas długiego transportu i konieczności zachowania świeżości, cytrusy dodatkowo opryskiwane są substancjami grzybobójczymi, konserwującymi, nabłyszczającymi i woskującymi.
Na skutek tego działania cytryny pokryte są szkodliwymi związkami, takimi jak:
- imazalil – prawdopodobny czynnik rakotwórczy;
- tiabendazol;
- ortofenylofenolan sodu.
Warto więc sięgać po cytryny z upraw ekologicznych, na których stosowanie tego typu środków jest zakazane.
Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się szkodliwych substancji z powierzchni owocu, przyda ci się soda oczyszczona. Płyn do mycia naczyń ani wrzątek niestety wcale tu nie pomogą. Najdokładniejszym sposobem jest pozostawienie owoców w roztworze litra wody i dwóch łyżeczek sody spożywczej.
Zawsze pamiętaj o dokładnym myciu cytryn oraz swoich rąk, nawet jeżeli nie planujesz dodawać ich skórki do swojej herbaty z cytryną. Zawarte na niej związki łatwo przenikają na skórę i do układu trawiennego. Jako dodatkowy środek ostrożności warto obierać owoce ze skórki, szczególnie jeśli nie masz pewności co do ich pochodzenia.
Herbata z cytryną nie jest wcale tak zdrowa, jak mogłoby się wydawać. Kwas cytrynowy dodany do naparu z fusami sprawia, że powstaje cytrynian glinu. Spożywanie tego pierwiastka chemicznego i jego związków może być niebezpieczne. Aby uniknąć związanych z tym problemów ze zdrowiem, należy zawsze dodawać cytrynę dopiero po usunięciu liści herbaty. Warto też pamiętać o dokładnym myciu owocu i lekkim przestygnięciu naparu przed jego dodaniem. Stosując się do tych wskazówek, możesz pić herbatę z cytryną bez obaw o swoje zdrowie.
Może Cię też zainteresować:
- Rozgrzewająca herbata z imbiru i cytryny – jak ją parzyć i jakie są jej właściwości? Poznaj napar z imbiru!
- Ile herbaty na litr wody? Wskazówki dla poszukiwaczy idealnego naparu
- Herbata z goździkami – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania. Poznaj przepis na leczniczy napar!
- Czy warto pić herbatę z miodem? Poznaj jej właściwości. Przepisy na herbatę z cytryną, imbirem i miodem
- Herbata rozgrzewająca idealna na jesienne i zimowe wieczory. 5 prostych przepisów
- Kawa z cytryną – czy warto ją pić? Nowy trend na poranną kawę. Poznaj Espresso Romano
- Napar z kurkumy – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Kiedy warto pić taką herbatę? Poznaj przepis!
- Herbata granulowana czarna – zdrowa czy szkodliwa? Czym różni się indyjska herbata granulowana od rozpuszczalnego napoju?