Aromatyczna kawa mokka na twoim stole. Prosty przepis na czekoladowy napój

Chcesz poczuć w ustach aksamitny smak kawy i czekolady, gęsty i lekki jednocześnie? Kawa mokka jest odpowiedzią na twoje pragnienia, żeby spróbować czegoś prostego i jednocześnie niezwykłego.
kawa mokka

Kawa mokka znajduje się w menu większości kawiarni. Czy wiesz, co dokładnie zamawiasz, decydując się na ten napój? Co pysznego skrywa się pod tą krótką nazwą? Kawa z czekoladą. Teraz już wiesz, że warto. Liczą się szczegóły jej parzenia. Poznaj pochodzenie i przepis na kawę mocha.

Skąd pochodzi nazwa kawy mokka

Dawno temu port w Jemenie był centralnym punktem przeładunkowym, skąd ziarna kawy rozsyłane były po świecie. Port nazywał się Al Mokha (wciąż istnieje, ale nie stanowi już centrum handlu). Jemeńskie ziarna pochodzące z półwyspu Arabskiego miały czekoladową nutę, którą zachwycili się światowi smakosze kawy. Ziarna pochodzące z półwyspu Arabskiego to gatunki, które swój smak zawdzięczają między innymi glebie i klimatowi, czymś niepowtarzalnym w innych obszarach geograficznych. Wkrótce wszystkie ziarna o tym charakterystycznym smaku zyskały nazwę mokka a w następstwie także kawa z dodatkiem czekolady.

Przygotowanie kawy mocha w wersji podstawowej jest banalnie proste

Tak naprawdę potrzebujesz niewiele składników do jej zaparzenia. Kawa espresso będzie intensywną esencją, podstawą smaku. Mleko go złagodzi, doda delikatności. Czekolada uszlachetni. W wersji na ciepło użyjemy gorącego mleka, które należy spienić i rozpuścić w nim ciemną lub mleczną czekoladę. Gorzka podkreśli gorycz kawy, mleczna może zastąpić cukier. Dzięki temu, że wymieszana jest ze spienionym mlekiem, napój staje się lekko gęstszy niż zwykła kawa z mlekiem. Sycący i rozgrzewający w chłodne popołudnie, pobudzający o poranku.

Wersja alternatywna, czyli jak komu wygodniej, tak przygotowuje

Czekoladę można też, zamiast z mlekiem połączyć bezpośrednio z espresso i dopiero do tego dodać spienione mleko. To nie kolejność dodawania ma wpływ na końcowy efekt, ale proporcje i jakość użytych składników. To napój, w którym testowanie, zmienianie pod własny gust jest jak najbardziej wskazane.

Kawa mokka. Aromatyczny napój z ekspresu czy z kawiarki?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy do przygotowania kawy mokki użyjemy ekspresu ciśnieniowego, czy prostej kawiarki. Obydwa sposoby dają nam możliwość zaparzenia mocnego espresso, które będzie bazą do stworzenia napoju kawowego. Jego jakość będzie zależeć od użytych ziaren kawy i od tego czy prawidłowo użyjemy naszego sprzętu (temperatura, czas parzenia). Jeżeli ekspresu lub kawiarki używamy na co dzień, nie powinno być z tym kłopotu.

Jak zmienić smak kawy mokki? Użyj białej czekolady zamiast mlecznej

Sposobów parzenia kawy mokki jest wiele. Bawimy się tutaj dodatkami. Na przykład z pomocą syropu czekoladowego możemy stworzyć wersję zwaną zebra, gdy na przemian dodamy jasny i ciemny. Kawa zmienia się w zależności od rodzaju użytej czekolady. Dla amatorów tej białej powstała nawet wersja mokki z białą czekoladą. Warto sprawdzić wszystkie opcje. Skoro smak kawy i czekolady występują razem naturalnie (w ziarnach), ale nie dla każdego były dostępne (cena, wyjątkowe pochodzenie), to rozsądek podpowiadał, żeby kontynuować ten związek i stworzyć coś na jego podobieństwo. To, co powstało to zdecydowanie udane połączenie.

Syrop czekoladowy przyda się nie tylko do caffé mocha

Używamy go do deserów, ciast, napojów czekoladowych, drinków. Jest jak słodka przyprawa o skondensowanym smaku. Domowej roboty syrop przygotujesz z łatwo dostępnych składników. Dobre kakao łączymy z wodą i cukrem w jednakowych proporcjach. Koniecznie trzeba też dodać prawdziwej wanilii. Gotowy wyrób bez problemu można dostać w większości sklepów, ale koniecznie sprawdź jego skład. Im prostszy, tym lepszy.

Napój na ciepło czy na zimno

Tę wersję kawy możesz podać także w gorący dzień dla ochłody, jeśli przygotujesz wersję na zimno. Potrzebne będzie przestudzone espresso. W schłodzonym mleku trudno będzie rozpuścić czekoladę, dlatego trzeba będzie dodatkowo zrobić to w kąpieli wodnej lub przy użyciu mikrofalówki. Nawet zimne mleko da się lekko spienić. Będzie to trudne, dlatego najlepiej użyj mleka 3,2 %. Mieszamy je płynną czekoladą lub syropem czekoladowym i dodajemy do espresso. Całość będzie orzeźwiająca jak lodowy deser.

Mleczne kawy latte, czyli jak uzyskać puszystą piankę

Caffé mocha to rodzaj kawy latte, czyli połączenia kawy z mlekiem. Sposób przygotowywania tego napoju sprawia, że na powierzchni nie uzyskamy pianki. Jednak samo mleko jak najbardziej powinniśmy spienić dla uzyskania efektu lekkości i puszystej konsystencji napoju. Na wierzch warto dodać bitą śmietanę i posypać startą czekoladą. To nie tylko dekoracja, ale istotny wzmacniacz jedwabistego posmaku.

Smakiem mokki będzie z radością rozkoszować się osoba, która uwielbia smak kawy, ale nie lubi, gdy jest on zbyt mocny. Łagodzące działanie czekolady i mleka nie zmieni zawartości kofeiny w porcji, a więc tak samo pobudzi do działania. Jednocześnie pozostawi w ustach posmak ulubionej czekolady. Będzie to prawie jak deser. Ze względu na czekoladę, tłuste mleko (bo takie najłatwiej spienić) i śmietankę kremówkę do bitej śmietany deser o sporej zawartości kalorycznej.

Jednak od czasu do czasu taka przyjemność z pewnością nikomu nie zaszkodzi.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
french press kawa

French press – kawa parzona w prostym urządzeniu. Jak ją zrobić?

Następny artykuł
Jak zrobić kawę w kawiarce

Jak zrobić kawę w kawiarce?

Zobacz też