Majeranek od wieków był doceniany w medycynie ludowej i niezwykle chętnie stosowany nawet przez nasze prababcie. Mimo upływu wielu lat wciąż jest skuteczny w leczeniu wielu uporczywych dolegliwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy warto stosować herbatę z majeranku.
Herbata z majerankiem – napar o wielu właściwościach leczniczych
Majeranek jest prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. Znajdziesz w nim między innymi:
- witaminy z grupy B oraz A i C,
- mikro i makroelementy, zwłaszcza cynk, mangan, fosfor, potas, wapń oraz żelazo,
- związki fenolowe,
- garbniki,
- flawonoidy,
- garbniki,
- olejki eteryczne.
Każda z tych substancji może poszczycić się pozytywnym wpływem na zdrowie człowieka, a zadbanie o ich odpowiednią ilość w diecie to podstawa dbania o swoje zdrowie. Sprawdź, w jakich sytuacjach szczególnie ci się przydadzą.
Majeranek – zioło, które pomoże ci wyleczyć przeziębienie i nie tylko
Herbata z majeranku doskonale sprawdza się w leczeniu przeziębienia, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W dodatku bardzo dobrze rozgrzewa i działa wykrztuśnie, wskutek czego łagodzi objawy uporczywego kaszlu. Napar docenią również osoby cierpiące z powodu powracającego zapalenia zatok i kataru. Majeranek ma właściwości przeciwzapalne i zmniejsza ilość zalegającej w zatokach i nosie wydzieliny. W przypadkach wyżej wymienionych dolegliwości warto nie tylko go pić, ale również przeprowadzać inhalacje.
To zioło, które ma korzystny wpływ na procesy trawienne. Łagodzi wzdęcia, gazy, bóle brzucha, biegunki i rozkurcza mięśnie jelit. Dlatego picie herbaty z majeranku jest szczególnie polecane pacjentom cierpiącym na refluks i choroby wątroby. Jednak to nie jedyne korzyści zdrowotne, jakich dostarcza spożywanie naparu. Jest on także doceniany przez osoby na diecie odchudzającej, ponieważ doskonale przyspiesza metabolizm. W dodatku świetnie wpływa na wygląd i kondycję skóry i włosów, korzystnie wpływając na proces gojenia się ran, łagodząc objawy trądziku czy owrzodzeń.
Herbata z majeranku – jak ją przygotować?
Przygotowanie własnej herbatki jest niezwykle proste. Do kubka wsyp jedną łyżeczkę suszonego majeranku lub kilka łodyżek świeżego. Zalej wrzącą wodą i parz pod przykryciem przez przynajmniej przez 10 minut pod przykryciem. Użycie przykrywki jest niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku wiele cennych substancji się ulotni. Po tym czasie twój napar jest gotowy. Jeśli nie lubisz typowo ziołowego smaku, możesz wzbogacić swój napój o inne składniki. Cytrusy i mięta dodadzą ci orzeźwienia, a miód słodyczy, a w dodatku innych cennych, prozdrowotnych właściwości.
Maść z majeranku na katar i kaszel? Poznaj przepis!
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, majeranek można stosować zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Suszone zioło wymieszane w proporcji 1:1 z maścią ochronną z witaminą A stworzy idealny preparat do wcierania w płatki nosa w czasie kataru. Herbatę z wyżej wymienionego przepisu warto wykorzystać również do przeprowadzania inhalacji. Wystarczy pochylić się nad miską z naparem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez przynajmniej 10 minut. Taki roztwór stanowi też doskonałą płukankę do jamy ustnej. Dzięki swoim właściwościom łagodzi stany zapalne i zmniejsza ryzyko infekcji.
Herbata z majeranku – napar, który łagodzi wiele dolegliwości
Majeranek jest ziołem, które warto regularnie dodawać nie tylko do zup, ale i do domowych herbat. Jego spożywanie zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym z powodu powracającego zapalenia zatok i kataru. W dodatku jego wyjątkowy aromat przypadnie do gustu wielu miłośnikom ziołowych herbat.
Może Cię też zainteresować:
- Herbata koperkowa – co musisz wiedzieć o naparze z kopru włoskiego? Poznaj właściwości herbaty koperkowej!
- Rozgrzewająca herbata z imbiru i cytryny – jak ją parzyć i jakie są jej właściwości? Poznaj napar z imbiru!
- Właściwości lecznicze i substancje odżywcze ostropestu. Herbata z jego nasion pomoże ci zadbać o zdrowie. Poznaj przepis
- Poznaj piołun! Herbata z niego przyrządzona pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami i wzmocni twoje zdrowie
- Herbata z goździkami – właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwwskazania. Poznaj przepis na leczniczy napar!
- Kwiaty bzu czarnego – do herbatek, soków i syropów. Jak parzyć herbatę z czarnego bzu o właściwościach leczniczych?
- Herbata z lipy – właściwości lecznicze. Napar z kwiatów lipy na przeziębienie i inne zastosowania lipy
- Czy warto pić herbatę z miodem? Poznaj jej właściwości. Przepisy na herbatę z cytryną, imbirem i miodem