Kwiaty bzu czarnego – do herbatek, soków i syropów. Jak parzyć herbatę z czarnego bzu o właściwościach leczniczych?

Czy warto pić herbatę z czarnego bzu? Jakie są jej właściwości? O czym trzeba pamiętać podczas zbioru i przygotowywania składników na leczniczy napój? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule!
herbata z czarnego bzu

Soki i herbaty z czarnego bzu są od wieków wykorzystywane przez pasjonatów zielarstwa i medycyny alternatywnej. Nic dziwnego, ponieważ to gatunek, który w swoich kwiatach i owocach kryje ogromne bogactwo składników odżywczych i prozdrowotnych. Składniki na przygotowanie przetworów z tej rośliny znajdziesz w większości regionów Polski. Nie dość, że są całkowicie naturalne to w dodatku smaczne i zdrowe. Dowiedz się o nich więcej!

Co zawiera herbata z kwiatów czarnego bzu?

Kwiaty i owoce bzu czarnego zawierają całą gamę cennych witamin, a przede wszystkim witaminy C i A, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. W dodatku przetwory wykonane z tej rośliny leczniczej są bogatym źródłem soli mineralnych, mikro i makro elementów, zwłaszcza wapnia i potasu odpowiedzialnych za prawidłowe ciśnienie krwi i przewodnictwo bodźców nerwowych. Herbata z czarnego bzu to też prawdziwa skarbnica flawonoidów, które mają silne właściwości przeciwzapalne. Napar zawiera też inne drogocenne związki takie jak antocyjany, garbniki, pektyny i kwasy owocowe.

Właściwości zdrowotne owoców i kwiatów bzu czarnego

Lecznicze właściwości czarnego bzu zostały zauważone już w czasach starożytnych. W tym okresie Egipcjanie wykorzystywali go do leczenia oparzeń, a Indianie łagodzili nim objawy przeziębień i chorób głowy. Mimo upływu lat obecnie wciąż stosuje się go do zwalczania uporczywych symptomów przeziębień.

Syrop i sok z czarnego bzu świetnie sprawdzą się w przypadku leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ mają działanie immunostymulujące, wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Flawonoidy występujące naturalnie w kwiatach bzu mają właściwości moczopędne i dbają o prawidłową pracę nerek. W dodatku picie herbaty z czarnego bzu pomaga oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych środków przemiany materii.

Zbiory i suszenie kwiatów i owoców czarnego bzu

Idealne miejsce do zbioru składników na herbatę z czarnego bzu powinno znajdować się minimalnie 200 metrów od ruchliwej drogi i z dala od rejonów o wysokim poziomie zanieczyszczenia (na przykład w pobliżu fabryk lu hodowli zwierząt gospodarskich). Kiedy można zacząć zbieranie? Kwiaty zbiera się, zanim w baldachimie rozwiną się pojedyncze pąki. Przy ich ucinaniu trzeba być szczególnie uważnym, by były pozbawione łodyg i liści, które są trujące. W przypadku zbiorów owoców trzeba poczekać do momentu, w którym wszystkie w baldachimie będą dojrzałe i lśniącoczarne.

Suszenie to niezwykle ważny proces. Jeśli chcesz, by twoja herbata z czarnego bzu zachowała wszystkie cenne właściwości, musisz zadbać o odpowiednie warunki. Najlepsze będzie zacienione i przewiewne miejsce o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Owoce niekoniecznie muszą być podawane temu procesowi, ale niezbędna jest ich dokładna obróbka cieplna, by usunąć toksyczne składniki.

Przepis na herbatę z czarnego bzu

Przepis na własną herbatę z bzu czarnego jest niezwykle prosty! Wystarczy, że łyżkę pozbawionych szypułek i ususzonych wcześniej kwiatów, wsypiesz do kubka i zalejesz wrzątkiem. Następnie zakrywasz naczynie talerzykiem, by cenne substancje aktywne się nie ulatniały. Po 15 minutach oczekiwania twój napar jest gotowy do picia! Jeśli lubisz słodkie smaki, możesz dodać do niego łyżeczkę miodu, który również ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Sok i syrop z czarnego bzu – dodatek o wielu właściwościach leczniczych

Część osób nie lubi smaku ziołowych herbatek, dlatego rezygnuje z ich picia. Na szczęście istnieją inne sposoby na korzystanie z prozdrowotnych właściwości bzu czarnego. Jednym z nich jest syrop wykonany z jej owoców. Doskonale dosładza napoje, ale może być także stosowany samodzielnie. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość cukru nie powinien być on jednak spożywany przez diabetyków. Sok ma o wiele mniej węglowodanów, więc mogą pić go wszyscy. Pamiętaj, że mimo tego, że naturalny wciąż jest to środek leczniczy, dlatego nie wolno przesadzać z jego ilością.

Herbata z czarnego bzu – napar na przeziębienie, który warto regularnie pić!

Herbata z czarnego bzu jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Jej delikatnie słodki aromat przypadnie do gustu nawet najwybredniejszym degustatorom. W dodatku zbieranie składników do przygotowania własnych przetworów z bzów to niesamowita rozrywka dla całej rodziny.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z imbirem

Herbata z imbirem – niezastąpiona w każdym domu

Zobacz też