Fiołek trójbarwny nazywany potocznie bratkiem polnym to powszechnie występujący gatunek. Znajdziesz go nie tylko na polach, łąkach i przydrożach, ale i w wypielęgnowanych ogrodach, ponieważ charakteryzuje się on niesłychanym pięknem. Jednak swoją ogromną popularność zawdzięcza nie walorom estetycznym a licznym właściwościom leczniczym. Preparaty i herbaty z bratka pomogą ci nie tylko zadbać o wygląd twojej skóry, ale i o zdrowie.
Herbata z bratka – napar, który pokocha twoja skóra
Bratek jest ziołem szczególnie cenionym przez osoby cierpiące z powodu trądziku młodzieńczego, ponieważ reguluje wydzielanie się łoju i potu. W dodatku wspomaga oczyszczenie organizmu z toksyn, wskutek czego skóra również zaczyna się oczyszczać. Już po kilkudniowym regularnym stosowaniu preparatów lub herbaty z bratka cera staje się gładsza i bardziej matowa. Jednak ograniczenie wydzielania sebum to nie jedyna zaleta tej rośliny. Zawarte w nim substancje aktywne łagodzą stany zapalne, podrażnienia i zaczerwienia, tym samym przyspieszając proces regeneracji skóry.
Pozostałe właściwości zdrowotne naparu z fiołka trójlistnego
Chociaż najbardziej znaną zaletą fiołka trójlistnego jest jego pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry, wykazuje on też wiele innych właściwości prozdrowotnych. Ma działanie moczopędne, w związku z czym zmniejsza ryzyko rozwinięcia się infekcji dróg moczowych. Bratek zawiera również bioflawonoidy, które nie tylko wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, ale wykazują także silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki zawartości salicylanów i flawonoidów działa też przeciwbólowo, a ciepły kompres z odwaru rośliny przynosi ulgę w reumatycznych bólach stawów.
Przepis na własną herbatkę prozdrowotną
Zrobienie własnej herbaty z bratka jest niezwykle proste. W sklepach zielarskich lub aptekach możesz kupić susz z bratka lub herbatki w saszetkach. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup suszu, ponieważ w ten sposób unikniesz wydzielającego się z torebek plastiku, a twój napój będzie o wiele zdrowszy. Do kubka wsyp jedną łyżkę suszu i zalej wrzątkiem. Parz pod przykryciem przez przynajmniej 10 minut. Po tym czasie twój napój jest gotowy. Możesz dodać do niego swojego ulubionego miodu, by wzbogacić go o dodatkowe właściwości zdrowotne i walory smakowe.
Przeciwwskazania. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pić herbatę z bratka?
Chociaż herbata z bratka jest całkowicie naturalna, nie można pić jej bez ograniczeń. Maksymalna bezpieczna dawka spożycia to pół szklanki naparu wypijane trzy razy dziennie przez dwa lub trzy tygodnie. Przekraczanie tej ilości może wywołać bolesne skutki uboczne takie jak nudności czy wymioty. Po tego typu kuracji należy zrobić przynajmniej trzy miesiące przerwy, nim znowu zacznie się pić herbatkę z tego ziela.
Związki występujące w roślinie mogą doprowadzić do agregacji płytek krwi, w związku z czym osoby chorujące na zakrzepicę lub wielopłytkowość nie powinny spożywać wykonanych z niej preparatów czy herbat. Z powodu braku wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatów lub herbat z bratkiem nie zaleca się stosowania go także kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.
Picie naparu z bratka – sposób na szybką kurację dla cery i zdrowia
Przeprowadzenie krótkiej kuracji przy pomocy herbatki z fiołka trójlistnego może przynieść wiele korzyści prozdrowotnych i nie niesie za sobą wysokiego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Jeśli borykasz się z chorobami skóry, zapaleniami dróg moczowych lub cierpisz z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, zdecydowanie warto ją wypróbować.
Może Cię też zainteresować:
- Właściwości lecznicze i substancje odżywcze ostropestu. Herbata z jego nasion pomoże ci zadbać o zdrowie. Poznaj przepis
- Herbata z majeranku – czy leczy przeziębienie? Poznaj jej wszystkie właściwości i sprawdź, jak przygotować ziołowy napar!
- Herbata z głogu – właściwości lecznicze i przeciwwskazania. Sprawdź, jak przygotować napar z kwiatów i owoców głogu!
- Poznaj piołun! Herbata z niego przyrządzona pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami i wzmocni twoje zdrowie
- Rozgrzewająca herbata z imbiru i cytryny – jak ją parzyć i jakie są jej właściwości? Poznaj napar z imbiru!
- Herbata pobudzająca – zdrowa alternatywa dla kawy
- Herbata z kurkumą – właściwości zdrowotne i zastosowanie. Sprawdź, jak przygotować własny napar i złote mleko!
- Szałwia – herbata, którą warto pić. Właściwości, zastosowanie oraz przeciwwskazania