Jedną z najlepszych metod, stosowanych od wieków, jest picie przed snem herbatki ziołowej, składającej się z roślin, wykazujących dobry wpływ na jakość snu. Jakiego rodzaju napar pozwoli nam na odpowiedni relaks i odpoczynek każdej nocy? Czy herbata na sen wykazuje dużą skuteczność?
Naturalne środki na zdrowy sen – czy to działa?
Herbata na sen uważana jest za jeden z najlepszych środków, zapewniających spokojny sen. Jest to herbata ziołowa w saszetkach lub w postaci suszonych liści, która ułatwia zasypianie ze względu na swoje właściwości uspokajające i odprężające organizm. Tego typu produkt zaleca się stosować w pierwszej kolejności, łącząc je z innymi rytuałami wspomagającymi sen, takimi jak:
- wietrzenie pomieszczenia przed pójściem spać;
- chodzenie spać codziennie o tej samej porze;
- unikanie korzystania z urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem;
- zadbanie o stosowne otoczenie w miejscu spania (zaciemnienie, cisza w pokoju).
Dobrana kompozycja ziół, charakteryzująca się korzystnym wpływem na układ nerwowy, może złagodzić stany lękowe i sprawić, że spokojny sen stanie się dla nas codziennością.
Jaka herbata na sen jest najlepsza – przykłady
Na problemy ze snem polecana jest cała gama ziół, które mają pomóc w osiągnięciu odpowiedniego stanu uspokojenia i relaksu oraz ułatwić procesy zasypiania. Warto wspomnieć o kilku najczęściej stosowanych, aby wiedzieć, jaką herbatę na sen wybrać lub też jaką mieszankę ziół skomponować samodzielnie, kupując poszczególne produkty w sklepie zielarskim lub aptece.
Liść melisy
Jest to chyba najczęściej stosowana herbata na sen, doceniana ze względu na swoje właściwości, wpływające na spokojny i głęboki sen. Najczęściej sprzedawana jest w formie ekspresowej, choć bez problemu znajdziemy także suszone liście melisy, z których można wykonać wieczorny napar. Zaleca się spożywanie takiej herbatki na ok. 1 godzinę przed snem i warto to robić regularnie, aby złagodzić stany napięcia nerwowego. Melisa charakteryzuje się lekko słodkim, przyjemnym smakiem i można ją podawać nawet dzieciom.
Rumianek
Choć zioło to znane jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwzapalnych, może też działać uspokajająco. A to wszystko dzięki zawartości apigeniny, czyli przeciwutleniacza, który łączy się z konkretnymi receptorami w mózgu, pozwalającymi zmniejszyć lęk i inicjować szybsze zasypianie.
Waleriana lub kozłek lekarski
Nie mówimy tu o dwóch różnych ziołach, tylko o jednym, które znane jest pod tymi dwoma nazwami. Dość często słyszy się o uspokajających właściwościach waleriany, która stosowana bywa w sytuacjach nadmiernego stresu i lęku. Herbata z kozła lekarskiego powstaje z korzenia rośliny, który poddaje się suszeniu, a następnie jest gotowy do spożycia i można go zaparzać wrzątkiem. Szacuje się, że zioło to zwiększa poziom neuroprzekaźnika o nazwie GABA, który, w większych ilościach może wpływać na szybsze zasypianie.
Chmiel
Szyszki chmielu zawierają substancje, wpływające na układ nerwowy w sposób, łagodzący jego reakcję. Co więcej, zawierają też olejki eteryczne, wykazujące właściwości odprężające. Herbata na sen z chmielu charakteryzuje się przyjemnym smakiem i zapachem. Świetnie komponuje się z innymi ziołami, takimi jak trawa cytrynowa, mięta czy głóg.
Lawenda
O tej roślinie mówi się, że jest wielozadaniowa, ponieważ może być wykorzystywana na różne sposoby. Wielu osobom kojarzy się również z ukojeniem nerwów i odprężeniem, ponieważ zawarte w niej olejki, wspomagają osiągnięcie spokoju ducha i ciała. Lawenda to dobra herbata na sen, która działa rozluźniająco na mięśnie i może być stosowana jako naturalny środek nasenny.
Herbata na sen – przeciwwskazania
Niektóre osoby mają wątpliwości co do tego, czy stosowanie herbaty na sen jest bezpieczne dla organizmu, zwłaszcza przy spożywaniu systematycznym. Zależeć to może od wielu czynników, dlatego zaleca się dokładne obserwowanie reakcji organizmu na dane zioło. Najczęstszym przeciwwskazaniem jest alergia na konkretny składnik, gdyż niektóre napary zaliczają się do dość silnych i powszechnie występujących alergenów. Jeżeli wystąpi uczulenie, należy zaprzestać stosowania danej herbaty. Oczywiście można wtedy wypróbować inne zioła. Przyjmując jakiekolwiek leki na stałe, przed rozpoczęciem regularnego picia herbaty na sen, warto skonsultować się z lekarzem.
Herbata na sen – podsumowanie
Picie herbatki na sen to jedna z najpopularniejszych metod, pozwalających poradzić sobie z problemem bezsenności. Dla wielu osób systematyczne spożywanie odpowiedniego naparu stało się gwarancją głębokiego snu, Wybierając melisę lekarską, kwiat lawendy, rumianek, czy inne rośliny o właściwościach wyciszających i odprężających, możemy w dużej mierze wspomóc swoją kondycję zdrowotną. Warto pamiętać, że odpowiednia jakość snu stanowi istotny element naszego poprawnego funkcjonowania w ciągu dnia. Herbata na sen jest natomiast w większości przypadków bezpiecznym i skutecznym sposobem na polepszenie jakości snu.
Może Cię też zainteresować:
- Najlepsza herbata na uspokojenie. Sprawdzamy, jakie zioła na stres są godne uwagi. Poznaj właściwości herbat ziołowych
- Melisa herbata – jakie właściwości lecznicze zawiera melisa lekarska? Zastosowanie ziołowej herbatki i sposób parzenia
- Melisa w ciąży – jakie zioła w ciąży są dozwolone? Wskazania i przeciwwskazania dla przyszłych mam
- Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?
- Herbata miętowa – właściwości mięty. Dlaczego warto pić herbatę z mięty?
- Czy herbata na stres jest skuteczna?
- Herbata na ból brzucha – jak zminimalizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego?
- Herbata z lipy – właściwości lecznicze. Napar z kwiatów lipy na przeziębienie i inne zastosowania lipy