Większość osób korzysta z herbaty ekspresowej. To szybkie i tanie rozwiązanie, ale nie pozwala nam cieszyć się pełnym aromatem naparu. W artykule znajdziesz opisy najlepszych gatunków, właściwości napojów oraz porady dotyczące ich przygotowywania. Dowiesz się jak wybierać dobre herbaty i po czym poznać produkty niskiej jakości.
Ranking herbat – poznaj napoje kochane przez ludzkość od wieków
W rankingu umieściliśmy najbardziej cenione rodzaje herbat. Uwzględniliśmy delikatne napary o słomkowych kolorach i czarne napoje o mocnym aromacie. Mnogość smaków sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć idealną herbatę dla siebie. Każda z pozycji ma swoje właściwości prozdrowotne, a dzięki doborowi odpowiedniej możesz znacząco poprawić komfort swojego życia i zmniejszyć bolesne dolegliwości.
Herbata czarna – właściwości naparu
To napój, który otwiera nasz ranking dobrych herbat. Nie bez powodu stanowi aż 80% konsumowanej na całym świecie herbaty. Przechodzi przez cały proces produkcji, dzięki czemu charakteryzuje się niższą zawartością kofeiny (w przypadku herbat nazywanej teiną) niż jej biała lub zielona wersja. W związku z tym jej działanie nie jest aż tak silnie pobudzające. Jest bogata w garbniki, które chronią błony śluzowe żołądka i jelit. W dodatku hamuje rozwój bakterii patogennych i ma właściwości antyoksydacyjne.
Jak parzyć czarną herbatę?
Proces parzenia herbaty czarnej jest niezwykle prosty. Do filiżanki wsyp łyżeczkę liści i zalej wrzącą wodą. Jeśli zależy Ci na efekcie pobudzającym, odczekaj 2-3 minuty. W przypadku, gdy chcesz zaparzyć napój o właściwościach uspokajających, wydłuż ten czas do minimalnie 5 minut. Jeśli w twoim regionie woda jest chlorowana, gotuj wodę bez przykrycia, by chlor mógł wydostać się na zewnątrz. Herbatę możesz parzyć kilkukrotnie.
Pu-erh – napar, którego nie może zabraknąć w rankingu najlepszych herbat!
Pu-erh to herbata czerwona produkowana w chińskiej prowincji Yunnan. Po zbiorach jej liście poddawane są procesowi fermentacji, który nadaje naparowi ziemistego aromatu. Najczęściej jest sprzedawana w formie sypkich liści lub sprasowanych brył. Jak ją zaparzać? Najlepsza będzie woda o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Herbata powinna się parzyć przez 2-4 minuty pod przykryciem. Możesz wykorzystać te same liście trzykrotnie.
Aromatyczna herbata Oolong – turkusowy napar
To gatunek herbaty, który jest poddawany częściowemu procesowi fermentacji. Do jego produkcji wykorzystuje się największe listki z krzewu. Oolongi osusza się dłużej niż pozostałe odmiany i zawija w odpowiednie kształty. Liście herbaty powinno parzyć się w małej ilości wody, za to przez krótki czas i wielokrotnie. To napar, który charakteryzuje się najbardziej zróżnicowaną mieszaniną olejków eterycznych. Jest również bogatym źródłem fluoru, który zapobiega rozwojowi próchnicy zębów.
Biała herbata – napój polecany przy licznych dolegliwościach
Szukasz zdrowej herbaty? Zdecydowanie zainteresuje cię ten gatunek. Jest najmniej przetworzona ze wszystkich rodzajów herbat, w związku z czym charakteryzuje ją wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Jedynymi z nich są polifenole, czyli substancje, które aktywnie walczą z wolnymi rodnikami – komórkami odpowiedzialnymi za powstawanie nowotworów. Z kolei katechiny pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, w związku czym zmniejszają ryzyko chorób serca. Zawarta w niej witamina C świetnie wzmacnia odporność organizmu.
Herbata biała – jak rozpoznać dobrą herbatę?
Przede wszystkim nie może to być produkt w saszetkach. Najwyższej jakości herbaty są sprzedawane w formie sypanej. Susz powinien składać się tylko i wyłącznie z niepokruszonych liści pokrytych delikatnym, białym puszkiem. Prawidłowym zapachem jest delikatna woń świeżego siana. Najlepiej kupować ją w zaufanych sklepach z herbatą. Ze względu na konieczność ręcznego zbierania listków jest to najdroższa odmiana z całego zestawienia.
Herbata zielona – wszystko, co musisz wiedzieć o suszu i napoju
Napar z liści zielonej herbaty jest szczególnie popularny w krajach azjatyckich. Trudno się temu dziwić. Jest to odmiana bogata w substancje odżywcze m.in. witaminy B, C, E, K, mikroelementy, aminokwasy oraz antyoksydanty. Niestety w przypadku błędnego zaparzenia zyskuje nieprzyjemny smak i aromat alg, przez co wiele osób zraża się do jej picia. Jak prawidłowo przygotować aromatyczną herbatę chińską? Przede wszystkim użyć wody o temperaturze maksymalnie 70 stopni Celsjusza i nie zaparzać jej dłużej niż 3 minuty.
Jaka jest najlepsza herbata na lato? Zdecydowanie matcha – zielona ice tea!
Wiele osób rezygnuje z picia herbaty podczas letnich upałów. To idealny czas, żeby spróbować matchy, czyli mielonej na gładki puder zielonej herbaty. Jak przygotować napój przy użyciu takiego proszku? Istnieje wiele przepisów i sposobów. Tradycyjne robi się to przy pomocy bambusowego pędzla, chociaż osoby ceniące łatwe rozwiązania wybierają shakery. Wystarczy wsypać pół łyżeczki matchy do takiego pojemnika i wymieszać z zimną wodą. Do napoju możesz dodawać różne dodatki w zależności od twoich preferencji.
Rooibos – dobra herbata dla dzieci
W rzeczywistości nie jest to napój herbaciany, a napar z czarnokrzewu. Nie posiada on kofeiny, w związku z czym dzieci i kobiety w ciąży mogą pić go bez żadnych ograniczeń. Jednak podobnie jak wszystkie dobre herbaty jest wyjątkowo bogaty w przeciwutleniacze. Dodatkowo posiada substancje wykazujące działanie przeciwhistaminowe, które łagodzą uciążliwe objawy alergii. Obniża również poziom kortyzolu, czyli „hormonu stresu” i poprawia nam nastrój. By uzyskać najlepszy aromat, powinno się zalewać się go wrzątkiem i parzyć przynajmniej przez 10 minut.
Herbaty owocowe, hibiskus i mieszanki aromatyzowane
Ilość dostępnych na rynku mieszanek jest ogromna. Jak znaleźć najlepszą? Przede wszystkim nie warto inwestować w herbaty posiadające w składzie głównie hibiskus. To bardzo popularny wypełniacz, wysokiej jakości produkty powinny zawierać jego niewielkie ilości. Czego szukać w zamian? Naturalnych aromatów i dodatków takich jak suszone owoce i przyprawy. Największą popularnością cieszą się rozgrzewające herbaty z aromatami imbiru, goździków, cynamonu i cytrusów. Nie sposób nie wspomnieć również o earl grey – czyli czarnej herbacie z wyczuwalną nutą bergamotki.
Jaką herbatę wybrać na odchudzanie? Ziołową czy herbatę czerwoną?
Herbata czerwona jest bardzo popularna wśród osób będących na diecie odchudzającej. Trudno się temu dziwić. Skutecznie wspomaga przemianę materii, pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a zawarta w niej teina zwiększa poziom energii i pobudza do działania. Dlatego wieczorem lepiej sięgnąć po dobre herbaty ziołowe. Doskonale sprawdzi się w tej roli napar z liści morwy, który zmniejsza poziom cukru i insuliny, w związku z czym pomaga uporać się z apetytem na słodycze.
Dobre herbaty – nie tylko dla koneserów
Niezależnie od rodzaju liściaste herbaty są o wiele bardziej aromatyczne niż ich odpowiedniki w torebkach. Warto je pić nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i liczne właściwości prozdrowotne. Na rynku znajdziesz niezliczoną liczbę kompozycji, w tym tropikalne mieszanki z egzotycznymi owocami takimi jak mango czy ananas.
Może Cię też zainteresować:
- Herbata pobudzająca – zdrowa alternatywa dla kawy
- Zielona herbata na odchudzanie – jak działa? Fakty i mity na temat zielonej herbaty
- Jak zrobić herbatę? Stwórz aromatyczny napar
- Biała herbata rozkwitająca – napar z kulek złożonych z listków i kwiatów. Sprawdź jak parzyć herbatę kwitnącą!
- Herbata na cholesterol – zadbaj o jego prawidłowy poziom we krwi!
- Herbata na odchudzanie – które ziołowe herbatki na odchudzanie najsprawniej wspomagają metabolizm i spalanie tłuszczu?
- Herbata jaśminowa, czyli zielona herbata o dodatkowym aromacie. Jak ją parzyć i jakie są właściwości herbaty jaśminowej?
- Jak długo parzyć kawę w zależności od metody? Sprawdź!