Herbata na cholesterol – zadbaj o jego prawidłowy poziom we krwi!

Herbata na cholesterol pomoże ci ustabilizować poziom cholesterolu we krwi i nie dopuścić do pojawienia się chorób związanych z obecnością złogów tłuszczowych w tętnicach. Dowiedz się więc, jaką herbatę wybrać!
herbata na cholesterol

Cholesterol to substancja tłuszczowa (lipidowa) niezbędna dla właściwej pracy organizmu. Kiedy jednak jego poziom jest zbyt wysoki, może prowadzić do groźnych dla zdrowia skutków – np. choroby wieńcowej. Jak naturalnie obniżać poziom cholesterolu we krwi? Przydatna okazuje się herbata na cholesterol. Sprawdź, jaka!

Czym jest cholesterol?

Czy cholesterolu trzeba się bać i zawsze starać się spożywać produkty, które obniżają jego poziom? Nie! Cholesterol jest substancją, dzięki której możliwe jest budowanie błon komórkowych w organizmie. Bez niego niemożliwe byłoby także tworzenie hormonów płciowych, hormonów kory nadnerczy (tzw. kortykosterydów), kwasów żółciowych czy witaminy D3. W zasadzie można więc powiedzieć, że bez cholesterolu żaden żywy organizm nie mógłby dobrze funkcjonować.

Jednak podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do poważnych chorób. Kiedy jest go zbyt wiele, odkłada się w tętnicach i stopniowo zamyka ich światło. A to prosta droga do miażdżycy, zawału lub udaru. Naukowcy udowadniają, że prawidłowy poziom cholesterolu najłatwiej utrzymać, kiedy wraz z dietą dostarczasz go do organizmu ok. 300 mg dziennie. Jednak w praktyce nie jest to takie proste. Dlaczego? Już w 100 g potraw mięsnych najczęściej znajduje się również 100 mg cholesterolu. Wiele jest go także w maśle – pół kostki to ok. 220 mg tej substancji. Stąd też dobrze jest wiedzieć, jak sobie pomóc i naturalnie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Pomocne okazują się nie tylko suplementy diety, ale też herbata na cholesterol.

Zielona herbata na cholesterol

Czy wiesz, że w utrzymywaniu właściwego poziomu cholesterolu w organizmie pomoże ci np. popularna herbata zielona? Zawiera ona duże ilości polifenoli, dzięki czemu wspiera pracę serca i układu krążenia. Napar z liści zielonej herbaty działa przeciwmiażdżycowo, obniża ciśnienie krwi, a także usprawnia trawienie. Działanie zielonej herbaty i jej wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi potwierdzono badaniami naukowymi.

Herbatka ziołowa, która pomoże obniżyć cholesterol

Zielona herbata na cholesterol to niejedyny sposób, który ułatwi ci utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu LDL we krwi. Wspomagać możesz się również ziołami takimi jak: len zwyczajny, ziele karczocha, imbir, czarnuszka siewna, owoc głogu i dzika róża. Jakie działanie wykazuje każde z nich?

  • Len (a właściwie siemię lniane) to produkt bogaty w kwasy omega-3, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy, minerały oraz kwas foliowy. Zadziała więc na organizm bardzo kompleksowo m.in. obniży poziom złego cholesterolu i wspomoże prawidłową pracę serca.
  • Karczoch to źródło polifenoli i antyoksydantów. Nie tylko więc wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów, ale też pozytywnie wpłynie na twój metabolizm i procesy trawienne.
  • Wspomagająco, jako sposób na obniżenie cholesterolu, możesz także wykorzystywać korzeń imbiru albo napar imbirowy. Choć roślina ta najczęściej wykorzystywana jest jako wsparcie organizmu przy przeziębieniach i grypie, wykazuje też pozytywne działanie na prawidłową pracę serca i układu krążenia. Obniża i reguluje poziom cholesterolu oraz zapobiega rozwojowi miażdżycy.
  • Czarnuszka i owoce głogu to skarbnice fitosteroli. Czarnuszka zawiera ponadto kwasy omega-3, a głóg wiele mikro- i makroelementów. Dzięki temu skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.
  • Dzika róża – zawiera kompleks witamin i minerałów. Wspiera więc nie tylko układ immunologiczny (poprawia odporność organizmu). Napar z owoców dzikiej róży zmniejsza też nadciśnienie tętnicze, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Herbata na cholesterol to dobry sposób na utrzymanie właściwego poziomu tej substancji we krwi. Choć cholesterol jest niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu, to jego nadmiar może prowadzić do bardzo poważnych chorób. Dlatego też lepiej wcześnie zacząć im zapobiegać – zwłaszcza wykorzystując naturalne metody. Dzięki temu dłużej uda ci się zachować dobre zdrowie, unikać wizyt w gabinecie lekarskim i stosowania farmakoterapii.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata kwiaty

Herbata kwiaty – rodzaje i porady dotyczące zakupu. Poznaj herbatę kwitnącą, której kwiaty rozwijają się podczas parzenia

Następny artykuł
czystek herbata

Czystek – herbata o wielu cennych właściwościach

Zobacz też