Wielu osobom herbata kojarzy się z prostym, posłodzonym napojem typu earl grey lub popularną, czarną odmianą z plastrem cytryny. Tymczasem jej forma oraz smak mogą znacznie się od siebie różnić. W artykule przedstawimy herbatę rozkwitającą i jej właściwości. Opowiemy o tym, jak powstaje i nauczymy cię ją parzyć.
Jak powstaje blooming tea, czyli herbata rozkwitająca?
Proces powstawania kulek herbaty bardziej przypomina tworzenie dzieła sztuki niż rzemieślniczą produkcję. Liście herbaty przeplata się z dodatkami, najczęściej kwiatami lub owocami, które nadają wyjątkowego smaku i aromatu. Ręcznie zwijana biała lub zielona herbata tworzy kulę, która w kontakcie z gorącą wodą rozkłada swoje płatki niczym piękny kwiat, właśnie dlatego nazywa się ją rozkwitającą. Tym samym dostarcza nie tylko niesamowitych doznań smakowych, ale i estetycznych.
Kwitnąca herbata biała – właściwości zdrowotne naparu
Listki, z których tworzy się białą herbatę, uznaje się za najzdrowsze, ponieważ są najmniej przetworzone. W związku z tym charakteryzuje je niższa zawartość teiny niż w przypadku innych rodzajów herbat, co jest doceniane przez osoby wrażliwe na działanie kofeiny. W dodatku napar stanowi bogate źródło polifenoli – substancji odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami, które prowadzą do powstawania chorób nowotworowych i przyspieszają procesy starzenia się skóry.
Biała herbata zawiera w swoich liściach ogromne bogactwo składników odżywczych, w tym witamin, mikro i makroelementów, które dbają o poprawną pracę wszystkich narządów wewnętrznych znajdujących się w ciele człowieka.
Kiedy lepiej wybrać zieloną herbatę rozkwitającą?
Najczęściej spotkasz biała i zieloną herbatę rozkwitającą. Która z nich będzie lepsza? Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, odmiana biała ze względu na mniej przetworzoną formę posiada najwięcej substancji aktywnych. Jednak wyjątkiem od tej reguły jest kofeina. Zatem jeśli zależy ci na uzyskaniu silnego efektu pobudzającego, herbata zielona będzie o wiele lepszym wyborem. Charakteryzują ją też bardziej wyrazisty, cierpi smak, w związku z czym z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom mocniejszych aromatów.
Rodzaje dodatków – poznaj kwiaty, które dodadzą wyjątkowego smaku i aromatu
Połączenie liści herbaty z kwiatami było strzałem w dziesiątkę. Dzięki takiej kombinacji możemy uzyskać niezliczoną liczbę kompozycji smakowych. Zwykle bazą do stworzenia aromatycznych kulek są liście zielonej lub białej herbaty, a czy wiesz, co stanowi doskonały dodatek? Do najpopularniejszych „wzmacniaczy smaku” należą kwiaty:
- nagietka,
- lilii,
- liczi,
- hibiskusa,
- jaśminu.
Jak parzyć herbatę kwitnącą?
Proces parzenia herbaty-kwiatu to niesamowite widowisko, dlatego wiele osób pozostawia przyjemność jej picia na szczególne okazje i odwiedziny gości. By móc w pełni cieszyć się doznaniami, jakich dostarcza jej przygotowywanie, niezbędne jest posiadanie szklanego czajniczka, który pozwoli ci obserwować rozkładanie się kolejnych listków i kwiatów z kulki. Pamiętaj, aby przed zakupem naczynia upewnić się, że jego ścianki są wystarczająco grube, by nie pękły pod wpływem ciepła.
Jeżeli posiadasz białą odmianę najlepiej użyć wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza, w przypadku zielonej optymalne będzie 70 stopni Celsjusza. Jeśli zalejesz herbatę rozkwitającą wrzątkiem, nabierze cierpkiego smaku, a proces rozwijania się nie będzie wyglądać tak efektownie. Nie masz pewności, czy woda wystarczająco ostygła? Sprawdź jej temperaturę przy pomocy dedykowanego termometru. W przypadku gdy zależy ci na uzyskaniu orzeźwiającego i pobudzającego naparu, skończ parzenie po 3 minutach. Z każdą kolejną minutą herbata będzie nabierać nie tylko smaku, ale i właściwości relaksujących.
Herbata rozkwitająca – aromat zamknięty w herbacianych kulkach
Picie herbaty rozkwitającej dostarcza nie tylko niesamowitych doznań smakowych, ale i wizualnych. Zestaw do jej parzenia będzie doskonałym prezentem dla bliskiej osoby, a przygotowanie jej na oczach swoich gości, z pewnością spotka się z zachwytem.
Może Cię też zainteresować:
- Herbata kwiaty – rodzaje i porady dotyczące zakupu. Poznaj herbatę kwitnącą, której kwiaty rozwijają się podczas parzenia
- Biała herbata w ciąży – o czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?
- Biała herbata – właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien parzyć herbatę białą?
- Prozdrowotne właściwości żółtej herbaty – naparu znanego za czasów panowania dynastii Qing. Jak parzyć herbatę żółtą?
- Herbata liściasta – głębia smaku naparu herbacianego
- Czy warto pić herbatę z miodem? Poznaj jej właściwości. Przepisy na herbatę z cytryną, imbirem i miodem
- Herbata pobudzająca – zdrowa alternatywa dla kawy
- Herbata jaśminowa, czyli zielona herbata o dodatkowym aromacie. Jak ją parzyć i jakie są właściwości herbaty jaśminowej?