Dziurawiec bywa nazywany zielem świętojańskim lub zielem św. Jana, ponieważ najokazalsze kwiaty rośliny zbiera się 24 czerwca. Mimo swoich licznych właściwości leczniczych jest on rośliną powszechnie rosnącą na łąkach, leśnych polanach, a nawet terenach podmiejskich. Działanie dziurawca zostało zauważone już kilka wieków temu i mimo upływu setek lat wciąż korzysta się z jego dobroczynnych właściwości. Chcesz dowiedzieć się, kiedy warto pić herbatę z dziurawca? Przeczytaj artykuł!
Co musisz wiedzieć o dziurawcu zwyczajnym?
Hypericum perforatum L., czyli dziurawiec zwyczajny to roślina wieloletnia osiągająca od 30 do nawet 70 centymetrów wysokości. Jego nazwa pochodzi od drobnych dziurek w liściach – zbiorniczków zawierających olejek lotny. Dziurawiec kwitnie od czerwca do września i w tym okresie zbiera się jego najcenniejszą część, czyli ziele. Podczas zbioru ziela dziurawca ścina się szczyty kwitnących pędów, ucinając mniej więcej 2/3 części rośliny. Zebrane składniki należy wysuszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Jakie substancje aktywne zawiera dziurawiec zwyczajny?
Kwiaty i pędy dziurawca zawierają liczne substancje aktywne o wielu właściwościach zdrowotnych. Należą do nich przede wszystkim:
- przeciwutleniacze, zwłaszcza flawonoidy,
- hiperozyd, rutyna oraz kwercetyna, które działają moczopędnie i uszczelniają naczynia włosowate,
- garbniki o właściwościach bakteriostatycznych,
- hiperforyna o silnych właściwościach przeciwzapalnych,
- hiperycyna wspomagająca pracę układu hormonalnego oraz lecząca stany lękowe,
- różnorodne olejki eteryczne o wszechstronnym działaniu leczniczym.
Oczywiście dziurawiec jest rośliną posiadającą o wiele więcej związków aktywnych, jednak właściwości lecznicze zawdzięcza w głównej mierze tym wymienionym powyżej.
Herbata z dziurawca – właściwości i zastosowanie
Ze względu na zawartość wspomnianej wcześniej hiperycyny ziele dziurawca zwyczajnego znajduje zastosowanie w leczeniu stanów depresyjnych o łagodnym lub umiarkowanym natężeniu. W jaki sposób działa ten tajemniczobrzmiący związek? Przede wszystkim hamuje rozkład serotoniny, wskutek czego zwiększa jej ilość w ośrodkowym układzie nerwowym, co z kolei pozytywnie wpływa na nastrój pacjenta. Herbata z dziurawca działa również uspokajająco, w związku z czym stanowi doskonałe wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy oraz pań cierpiących z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Dziurawiec wykazuje właściwości rozluźniające mięśnie gładkie układu pokarmowego. Tym samym zmniejsza bóle brzucha i dolegliwości ze strony żołądka i jelit takie jak wzdęcia, wiatry czy biegunki. Świetnie łagodzi również stany zapalne błon śluzowych, w związku z czym warto go stosować nie tylko w formie naparu, ale i płukanek do jamy ustnej.
Przepis na prozdrowotny napar z dziurawca
Do przyrządzenia własnej herbaty z dziurawca potrzebujesz jedynie jego ziela oraz wrzątku. By zaparzyć jedną szklankę napoju, użyj jednej łyżeczki suszu. Po zalaniu wrzącą wodą przykryj naczynie, by ograniczyć ulatnianie się substancji aktywnych z rośliny. Odczekaj 10 minut, aż napar nabierze intensywnego smaku i zapachu. Tak przygotowaną herbatę z dziurawca należy spożywać maksymalnie 2-3 razy dziennie po posiłku. Napój z tego ziela pomoże ci uporać się z dolegliwościami trawiennymi takimi jak wzdęcia czy biegunki.
Z kolei stosowany od zewnątrz odwar z dziurawca zwyczajnego działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie się ran. Jak go przygotować? Przygotowaną z wyżej wymienionego przepisu herbatę zagotuj w rondelku, gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i podgrzewaj płyn jeszcze przez 5 minut. Odwaru używaj do przemywania problematycznych okolic skóry.
Dużą popularnością cieszy się nalewka, do której przygotowania używa się młodych pędów dziurawca. Nie jest to jednak zdrowy napój ze względu na dużą zawartość alkoholu.
Przeciwwskazania. Ziele dziurawca może wchodzić w interakcje z lekami! Kto nie powinien stosować dziurawca?
Dziurawiec zwyczajny zawdzięcza właściwości lecznicze związkom, które u niektórych osób mogą wywoływać poważne skutki uboczne. Przede wszystkim nie należy łączyć herbat i wyciągów z dziurawca z innymi lekami, a w szczególności z lekami przeciwdepresyjnym. Taka kombinacja może doprowadzić do wystąpienia „zespołu serotoninowego” spowodowanego zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu. W jego wyniku może dojść do wystąpienia takich objawów jak wzrost ciśnienia tętniczego, ból mięśni, hipertermia, drgawki, a nawet halucynacje.
Dziurawiec nie powinien być stosowany przez osoby o bardzo jasnej karnacji lub cierpiące z powodu zmian skórnych, ponieważ zioło może wywoływać reakcje fototoksyczne. Nawet jeśli nie należysz do grupy ryzyka, spożywając preparaty lub przetworu z tej rośliny, powinieneś unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Dziurawiec zwiększa wrażliwość na światło, a co za tym idzie również ryzyko oparzenia skóry czy powstania przebarwień.
Dziurawiec – roślina o wielu właściwościach leczniczych
Herbata z dziurawca jest napojem, który warto pić podczas każdego posiłku. To doskonała metoda prewencji problemów trawiennych oraz stanów depresyjnych i lękowych. Poza tym niezwykły smak i zapach sprawiają, że picie jej to czysta przyjemność!
Może Cię też zainteresować:
- Poznaj piołun! Herbata z niego przyrządzona pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami i wzmocni twoje zdrowie
- Herbaty na żołądek – napary, które wspomogą trawienie i pracę Twojego brzucha
- Herbata z gojnika, herbata górska, szałwia libańska… Gojnik – właściwości i zastosowanie tego niezwykłego ziela
- Herbaty ziołowe – rodzaje i właściwości
- Herbata z morwy białej na odchudzanie – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
- Suszone liście i owoce rokitnika zwyczajnego – jak przygotować z nich napar? Poznaj herbatę z rokitnika na odporność!
- Melisa herbata – jakie właściwości lecznicze zawiera melisa lekarska? Zastosowanie ziołowej herbatki i sposób parzenia
- Właściwości lecznicze i substancje odżywcze ostropestu. Herbata z jego nasion pomoże ci zadbać o zdrowie. Poznaj przepis