Herbata rumiankowa i jej pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dlaczego warto ją pić?

Dawniej herbata rumiankowa była jednym z pierwszych wyborów. Ma ona szereg pozytywnych właściwości – wpływa chociażby na trawienie. Ostatnio jednak jej popularność zmalała. A szkoda, ponieważ z wielu powodów warto ją mieć pod ręką.
herbata rumiankowa

Nasze babcie zgodnie twierdziły, że herbata rumiankowa jest idealna na wszystko. To oczywiście lekka przesada i spore uproszczenie, ale trzeba przyznać, że napar z tej rośliny faktycznie ma wiele pozytywnych właściwości. Obecnie, w dobie różnego rodzaju herbat smakowych i ogromnej popularności czarnych i zielonych odmian, nieco o rumianku zapomniano. Szkoda, ponieważ ma on bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Dowiedz się, dlaczego warto mieć w swojej szafce kilka saszetek z herbatą rumiankową. A jeszcze lepiej – susz, z którego powstanie jeszcze intensywniejszy napar.

Rumianek – co w nim takiego niezwykłego?

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to roślina jednoroczna, która występuje powszechnie – zarówno na łąkach i polach, jak i w ogrodach. Jest również uprawiana na plantacjach. Wszystko dlatego, że ma szerokie zastosowanie kosmetyce, a także lecznictwie.

Koszyczki rumianku mają w sobie:

  • witaminę C;
  • cholinę;
  • olejki eteryczne;
  • flawonoidy;
  • kumaryny;
  • poliacetyleny;
  • fitosterole;
  • garbniki katechinowe;
  • sole mineralne.

Nie powinno zatem dziwić tak szerokie zastosowanie rumianku. Nas oczywiście interesuje herbata z tej rośliny, która znana jest od wieków. Ostatnio niestety już nie tak popularna, a to bez wątpienia błąd, ponieważ jej właściwości mogą okazać się bardziej przydatne, niż w przypadku niejednego leku kupionego w aptece.

Herbata rumiankowa i jej pozytywne właściwości

Choć najczęściej mówi się o tym, że herbatka z rumianku ma pozytywny wpływ na układ trawienny, to dopiero początek dość długiej listy pozytywnych właściwości tego naparu. Stosowany regularnie może chociażby poprawiać jakość snu czy być wykorzystywany jako wsparcie dla organizmu podczas choroby. Dowiedz się więcej na temat pozytywnych właściwości rumianku! 

Wspomaganie trawienia

To najczęściej powtarzana i oczywiście prawdziwa właściwość herbaty rumiankowej. Wpływa ona uspokajająco na układ trawienny, wspomagając jego działanie. Doskonale nadaje się na przykład na niestrawność czy wzdęcia. Można ją również spożywać w ramach zapobiegania późniejszym problemom – na przykład przed i po spotkaniu, podczas którego spożywane będzie ciężkostrawne jedzenie (z grilla czy rusztu). W porównaniu na przykład do czarnej herbaty rumianek jest dużo łagodniejszy dla żołądka, dlatego może być stosowany również w przypadku jego nieżytu.

Wyciszenie i lepszy sen

Herbatka rumiankowa uspokaja nie tylko żołądek, ale również nerwy. Ma ona działanie rozluźniające, dlatego ma właściwości uspokajające. Badania dowodzą również, że wpływa pozytywnie na sen i pomaga w zaśnięciu. Spożywana zaraz przed położeniem się do łóżka może okazać się dobrym wyjściem. Szczególnie w wypadku osób, które mają problemy z zasypianiem. Reguluje ciśnienie krwi, dlatego polecana jest osobom, które mają kłopoty z nadciśnieniem. Przede wszystkim jednak sprawdzi się u osób, które chcą ukoić skołatane nerwy. Regularne picie naparu z rumianku może poprawić ogólną kondycję całego układu nerwowego. 

Właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne

Wśród licznych pozytywnych właściwości zdrowotnych rumianku koniecznie trzeba wymienić jego działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowany jest z powodzeniem na bóle menstruacyjne. Oczywiście nie może być tutaj mowy o skuteczności zbliżonej do leków, ale na pewno regularne spożywanie naparów rumiankowych może pozytywnie wpłynąć na ogólną poprawę zdrowia – na przykład w czasie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Herbata rumiankowa stanowić może swoiste naturalne wsparcie dla organizmu, tak przecież potrzebne podczas walki z różnego rodzaju chorobami.

Obniżenie poziomu cukru we krwi

Wyciąg z rumianku nie tylko może obniżyć ciśnienie, ale również poziom cukru we krwi. To niezwykle pozytywna i pożądana właściwość, o której mówi się stosunkowo rzadko. A naturalne wsparcie w procesie obniżania glukozy we krwi to coś, szczególnie w obecnych czasach, niezwykle ważnego. Oczywiście mówimy tutaj jedynie o wsparciu, a nie działaniu zbliżonym do leków na receptę, ale w przypadku osób, które jedynie chcą sobie unormować poziom cukru, stosowanie ziela rumianku może okazać się najlepszym możliwym rozwiązaniem. Rumianku nie należy jednak traktować jak pełnoprawnego leku – jego możliwości nie są aż tak duże!

Rumianek a przyjmowanie innych leków. Środki ostrożności i przeciwwskazania

Herbata z rumianku może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Powyższe właściwości tej rośliny są tego najlepszym przykładem. Warto jednak wiedzieć, że nie jest on dla wszystkich. Szczególna ostrożność powinny zachować osoby z alergią na pyłki – picie naparu może doprowadzić do zaostrzenia objawów. Podobnie w przypadku niemowląt i małych dzieci, ponieważ napar może być zanieczyszczony toksyną botulinową. Uważać powinny również osoby cierpiące na choroby serca czy cukrzycę, a także takie, które na stałe przyjmują silne leki (na przykład w walce z nowotworami). W tym wypadku przed sięgnięciem po rumianek najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Warto mieć herbatę rumiankową pod ręką. W przypadku niestrawności czy podenerwowania nie trzeba od razu sięgać po leki. Dobrze dobrany napar może pomóc szybko i skutecznie, a jest on przecież dużo bardziej naturalny. Obecnie rumianek wyparty został przez dużo popularniejsze herbaty i zwyczajnie zapomina się o jego pozytywnych właściwościach. Picie herbaty z rumianku może pozytywnie wpłynąć na duszę i ciało, a to coś, z czego nie powinno się zbyt szybko rezygnować.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa z baileys

Kawa z Baileys – smak, który zachwyci każdego

Następny artykuł
hibiskus herbata

Napar z hibiskusa. Herbata, którą warto pić. Jakie ma właściwości zdrowotne? Czy są przeciwwskazania do jej picia?

Zobacz też