Herbata z koki to nie narkotyk! Sprawdź, jak ją przygotować i poznaj właściwości zdrowotne herbaty z liści koki!

Jeśli byłeś na wakacjach w którymś z krajów Ameryki Południowej, prawdopodobnie natknąłeś się na sprzedawców liści koki. Czy wiesz, jakie są ich właściwości i w jaki sposób można je wykorzystać? A może słyszałeś o herbacie z koki?
herbata z koki

Wielu osobom koka kojarzy się jedynie z cieszącym się złą sławą narkotykiem. Tymczasem herbata z koki nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. W przeciwieństwie do kokainy nie uzależnia i jest nieszkodliwa, a wręcz poprawia zdrowie. Mimo tego w krajach europejskich nie cieszy się takim uznaniem jak popularna od niedawna Yerba Mate. Przeczytaj artykuł, by poznać ją lepiej.

Wielozadaniowa roślina lecznicza wykorzystywana przez tysiące lat

Krasnodrzew pospolity nazywany też krzewem koki (Erythroxylum coca) to roślina uprawia w Andach przynajmniej od trzech tysięcy lat. Obecnie najwięcej plonów zbiera się na terenach Boliwii, Peru i Kolumbii. Dlaczego koka od tak dawna cieszy się niemalejącą popularnością? Przede wszystkim ze względu na łatwości w uprawie. Nie straszne jej susze ani choroby. Drugą przyczyną są jej właściwości lecznicze, które zostały docenione już za czasów Inków. Mimo upływu lat spożywanie liści koki w przeróżnych formach wciąż stanowi ważny element kultury andyjskiej.

Czy herbata z liści koki jest narkotykiem jak kokaina?

Koka cieszy się złą sławą od ponad stu lat. Zaczęło się to w 1860 roku, kiedy po raz pierwszy z liści rośliny wyizolowano kokainę – niebezpieczny i silnie uzależniający środek odurzający. Substancja cieszyła się ogromną popularnością, ponieważ wyśmienicie pobudzała i poprawiała nastrój. Jednak dość szybko zauważono, że jej zażywanie prowadzi do zwiększonej liczby zgonów.

Jednak czy herbata z koki również uzależnia? Zdecydowanie nie. Nieprzetworzone liście nie zawierają czystej kokainy, a do uzyskania tego narkotyku potrzeba wielu innych substancji chemicznych i specjalnego procesu produkcji. Jednak mimo tego w wielu zachodnich krajach pali się jej poletka, uniemożliwiając mieszkańcom korzystanie z jej dobroczynnych właściwości. Podobnie stało się w przypadku receptury coca coli. Pierwotnie napój zawierał liście rośliny, jednak ze względów wizerunkowych zamieniono je na niewielką ilość ekstraktu z koki.

Krzew o imponującej liczbie wymiernych korzyści zdrowotnych

Liście koki zawierają węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, całą gamę witamin oraz mikro i makroelementów. Niedziwne zatem, że picie herbaty z tej rośliny przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Są to między innymi:

  • Poprawa dotlenienia mózgu poprzez regulację ciśnienia krwi,
  • pobudzenie procesów trawiennych oraz zmniejszenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
  • zwiększenie wydolności oddechowej,
  • łagodzenie bólu o umiarkowanym stopniu natężenia,
  • poprawa koncentracji i pamięci,
  • wzmocnienie jelitowej flory bakteryjnej,
  • zmniejszenie ryzyka infekcji układu moczowego ze względu na działanie moczopędne,
  • poprawia profilu lipidowego poprzez zmniejszenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
  • regulacja apetytu i wiele innych.

Herbatka z koki na górskim szlaku?

Herbata z koki jest szczególnie ceniona przez wspinaczy i zdobywców najwyższych szczytów. Zmęczenie, ból głowy, bezsenność, utrata apetytu, duszności i nudności to dolegliwości, z którymi spotyka się większość miłośników pokonywania górskich szlaków o większej trudności. Na szczęście jest na to sposób – świeże lub suszone liście koki. Ich spożywanie likwiduje lub przynajmniej zmniejsza uporczywe objawy choroby wysokościowej poprzez udrożnienie dróg oddechowych oraz zmniejszenie duszności i uczucia ucisku w klatce piersiowej.

Herbata z koki (Mate de coca) – cudowny napar z Peru

W Peru i wielu innych krajach regionu żucie liści koki i picie naparów z nich wykonanych jest niezwykle popularne. Jeśli miałeś okazję odwiedzić, któreś z państw na tym kontynencie z pewnością widziałeś ulicznych sprzedawców liści koki. Jak przygotować z nich herbatę? Wystarczy dodać do wrzącej wody 5-6 listków i gotować przez przynajmniej 5 minut. Jednak przygotowywanie takich napojów to nie jedyne zastosowanie rośliny. Ostatnio dużą popularnością cieszą się także cukierki z koki, które są przysmakiem nie tylko miejscowych, ale i turystów.

Herbata z koki – napój, który przeniesie cię do wysokich Andów

Zakup liści krasnodrzewu w Polsce jest trudny, ale nie niemożliwy. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. Co prawda nic nie zastąpi herbaty z koki wypitej na andyjskim szlaku, ale dzięki temu chociaż przez chwilę poczujesz południowoamerykański smak.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku to elegancki i smaczny napój kawowy. Czy rzeczywiście pochodzi z Wiednia? Poznaj przepis na kawę po wiedeńsku!

Następny artykuł
Woda do espresso

Woda do espresso – dlaczego warto popijać kawę?

Zobacz też