Melisa w ciąży – jakie zioła w ciąży są dozwolone? Wskazania i przeciwwskazania dla przyszłych mam

Każdy wie, że melisa uspokaja. Wykorzystywana jest na całym świecie jako napar kojący skołatane nerwy – ale nie tylko, bowiem ma wiele zastosowań. Czy melisa w ciąży jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do jej spożywania? Sprawdź!
melisa w ciąży

Ciąża w wielu przypadkach wiąże się ze sporym stresem i niepokojem, szczególnie jeżeli coś w jej trakcie przebiega niezgodnie z normą. Przyszłe mamy często szukają wówczas środków na uspokojenie – koniecznie bezpiecznych które nie zaszkodzą im ani dziecku. Naturalną odpowiedzią na taką sytuację jest ziołolecznictwo. Okazuje się jednak, że nie zawsze, bowiem nawet niektóre naturalne środki roślinne mogą mieć niepożądane działanie na ciężarne. Czy znana na całym świecie ze swoich właściwości kojących i uspokajających melisa w ciąży nadaje się do picia? Czytaj dalej i sprawdź, czy może ci zaszkodzić.

Właściwości melisy lekarskiej

Melisa lekarska jest rośliną wieloletnią, która nie wymaga żadnych specyficznych warunków do wzrostu. Może być hodowana zarówno w doniczce, jak i domowym ogródku. Samodzielna uprawa tego zioła jest bardzo satysfakcjonująca z kilku względów. Można oczywiście użyć melisy do tworzenia dobroczynnych naparów, kąpieli i okładów. Roślina sama w sobie ma też bardzo przyjemny, odświeżający cytrynowy zapach.

Ważny jest odpowiedni moment ścięcia melisy – podczas jej kwitnięcia, około 10 cm nad ziemią. Zachowuje wówczas najwięcej swoich cennych składników:

  • kwas kawowy;
  • kwas rozmarynowy;
  • flawonoidy;
  • kwasy organiczne;
  • olejki eteryczne;
  • garbniki;
  • witaminę C;
  • karotenoidy.

Melisa i jej pozytywne działanie

Melisa działa antyoksydacyjnie; chroni przed działaniem wolnych rodników, więc spowalnia proces starzenia się organizmu. Zioło to znane jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających – napar z melisy ma działanie uspokajające, zmniejsza napięcie mięśniowe i ułatwia zasypianie.

To jednak nie wszystko. Herbata z melisy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i moczopędne. Przyczynia się do łagodzenia migreny i lżejszych bólów głowy. Pomaga też pozbyć się nadmiar wody z organizmu. Biorąc to wszystko pod uwagę, melisa w ciąży wydaje się idealnym, a w dodatku naturalnym środkiem na nieprzyjemne dolegliwości – ale czy na pewno takim jest?

Melisa w ciąży – czy jest bezpieczna?

Kobiety w ciąży muszą być szczególnie uważne na temat tego, jakie zioła i środki farmaceutyczne zażywają. Wiele popularnych substancji nie będzie działać pozytywnie na kobiety w ciąży. Najrozsądniejszym posunięciem w tej sytuacji jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli wcześniej regularnie spożywałaś napar z liści melisy i nie wykazywałaś na niego żadnych reakcji alergicznych, najprawdopodobniej melisa w ciąży nadal będzie dla ciebie bezpieczna. Nie zagraża ona w żaden sposób płodowi.

Jak stosować melisę?

Możesz pić w ciąży melisę, aby złagodzić takie powszechnie spotykane objawy jak:

  • bezsenność, budzenie się w nocy i problemy z zasypianiem;
  • mdłości i nudności;
  • problemy z trawieniem, dyskomfort żołądkowy i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
  • wzdęcia;
  • ból głowy;
  • duży stres i spięcie w ciele.

Jej uspokajające właściwości pomogą też ukoić skołatane nerwy, niepokój, lęki i napięcie psychiczne. Zadbanie o swój spokój ducha jest równie ważne, co troska o ciało – szczególnie podczas ciąży.

W jakiej formie stosować melisę w ciąży?

Ten pyszny ziołowy napar możesz przygotować zarówno ze świeżych liści melisy (jeśli tylko masz do nich dostęp), jak i z suszu. Polecamy zaopatrzyć się w tę roślinę ze sprawdzonych, ekologicznych zbiorów. Upewnij się też, że do herbatki nie są dodane żadne inne zioła. Co prawda melisa w ciąży jest bezpieczna, ale nie można tego samego powiedzieć o niektórych innych suszach roślinnych.

Niektórzy dodają też świeże liście melisy do swoich sałatek. Możesz to wypróbować i sprawdzić, czy jest to smak, który ci odpowiada. Coraz większą popularnością cieszy się też aromaterapia, która sprawdza się szczególnie dobrze do leczenia dolegliwości psychicznych. To cytrynowe ziele można także stosować w ciąży zewnętrznie. Naturalne olejki z jej dodatkiem łagodzą niektóre problemy skórne oraz działają odżywczo na włosy.

Melisa a ciąża – przeciwwskazania

Właściwie nie istnieją żadne jednoznaczne przeciwwskazania co to picia melisy lekarskiej w ciąży. Mimo to, zaleca się przy tym umiar i rozsądek. Niektórzy sugerują, że jej relaksujące właściwości mogłyby rzekomo zakłócić skurcze porodowe. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów na ten temat. Dla pewności możesz ograniczyć jej spożycie w trzecim trymestrze ciąży. Właściwie jedynym przeciwwskazaniem do picia melisy w ciąży jest zauważenie reakcji alergicznej na to zioło u przyszłej mamy.

Rumianek i inne zioła w ciąży

Oprócz melisy w ciąży możesz też sięgać po inne zioła i rośliny, które w sposób naturalny złagodzą różne nieprzyjemne objawy. Przedstawiamy ci listę bezpiecznych ziół, wraz z ich podstawowym działaniem:

  • rumianek – działa delikatnie, wspierając zdrowy i spokojny sen. Do tego skutecznie koi układ pokarmowy i pomaga się wyciszyć. Może być stosowany razem z melisą i lawendą. W takim połączeniu wzmocnisz efekt odprężający i przeciwbólowy tych ziół;
  • pokrzywa – działa moczopędnie i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, bez odwadniania go. Sprawdzi się jako środek na spuchnięte stopy lub dłonie. Wzmacnia naczynia krwionośne i usprawnia przyswajanie żelaza;
  • imbir – możesz spożywać go pod różnymi postaciami, także w formie naparu. Pomoże pozbyć się ciążowych nudności, a także dreszczy, kaszlu i bólu mięśni;
  • mięta pieprzowa – dobrze radzi sobie ze wzdęciami i nudnościami. Działa kojąco na cały układ trawienny. Możesz sięgać po nią przy zgadze, niestrawności lub bólach brzucha.

To oczywiście nie wszystkie dozwolone w ciąży napary. Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa konkretnej herbatki, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

Jakich ziół unikać w ciąży?

Istnieje też zestaw popularnych ziół i roślin, których należy się wystrzegać podczas ciąży. Niektóre z nich mogą spowodować skurcze macicy i poronienie, inne podnoszą ciśnienie krwi lub przyczyniają się do odwodnienia. Wystrzegaj się tych ziół i przypraw:

  • szałwia;
  • żeń-szeń;
  • tymianek;
  • chmiel;
  • aloes;
  • piołun;
  • cynamon;
  • cząber;
  • rozmaryn.

Melisa w ciąży może być stosowana jako środek łagodzący problemy trawienne, trudności z zasypianiem i bóle głowy. Sprawdzi się też jako pomoc w uspokojeniu nerwów i redukcji stresu. Stosuj ją, gdy pragniesz się wyciszyć i zrelaksować. Możesz łączyć ją z innymi ziołami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży, by zwiększyć ich dobroczynne działanie. Pamiętaj, że najważniejszy jest umiar i rozsądek w dawkowaniu.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z gojnika

Herbata z gojnika, herbata górska, szałwia libańska... Gojnik – właściwości i zastosowanie tego niezwykłego ziela

Następny artykuł
kawa z olejem kokosowym

Kawa z olejem kokosowym – dlaczego warto ją pić? Poznaj zalety tej wyjątkowej mieszanki!

Zobacz też