Herbata lapacho, pau d’arco, kora cięta la pacho, herbata Inków – wszystkie te nazwy opisują ten sam napar. Co to takiego?

Drzewo lapacho pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W swojej korze skrywa wiele cennych właściwości. W medycynie ludowej traktowany jest wręcz jako substancja lecznicza na wiele różnych schorzeń. Jak używać lapacho?
lapacho

Te egzotycznie brzmiące nazwy odnoszą się do jednego produktu – kory drzewa lapacho, z którego Rdzenni Amerykanie wykonują tradycyjną herbatę. Lapacho znane jest w Środkowej i Południowej Ameryce od setek lat i używane jest do dziś w celach leczniczych. Kora pau d’arco skrywa w sobie bogactwo składników odżywczych i substancji prozdrowotnych. Działa pobudzająco i wzmacniająco, lecz przedawkowanie tego naparu wiąże się z pewnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dowiedz się, czy picie tzw. herbaty Inków jest bezpieczne i gdzie kupisz niezbędną do jej przygotowania korę.

Skarb Ameryki Południowej i Środkowej – drzewo lapacho Tabebuia impetiginosa

Lapacho to potoczna nazwa na susz leczniczy, który pozyskiwany jest z kory drzewa o takiej samej nazwie. Nomenklatura botaniczna opisuje je jako Tabebuia impetiginosa. Możesz spotkać się też z innymi terminami, które wszystkie odnoszą się do tego samego:

  • lapacho pau d’arco,
  • a pacho,
  • tahuari,
  • taheebo,
  • ipe roxo.

Ten i inne gatunki rodzaju Tabebuja są znane i używane przez Rdzennych Amerykanów od wieków. Z cennych właściwości lokalnie rosnących drzew korzystają ludy zamieszkujące m.in. Peru, Boliwię, Brazylię i Paragwaj. Tabebuja i jej liczne gatunki rosną tylko w klimacie tropikalnym, od Karaibów po Argentynę.

Kora lapacho – herbata Inków. Jak ją parzyć?

Napar tworzony jest z wewnętrznej części kory tego amerykańskiego drzewa. Nazywany jest także herbatą Inków, ponieważ to właśnie oni szczególnie chętnie sięgali po napar z lapacho. Wywar smakuje dość przyjemnie – orzechowo, drzewnie, z pikantnymi i ziołowymi nutami.

Zastanawiasz się, jak spożywać pau d`arco, by cieszyć się leczniczymi właściwościami wewnętrznej kory lapacho? Nie zaleca się parzyć jej bezpośrednio w szklance, tak jak robi się to ze zwykłą czarną herbatą. Jedną łyżeczkę suszu la pacho zalej szklanką wody i gotuj przez około 8-10 minut. Najlepiej nie robić tego w aluminiowym garnku. Wraz z dłuższym gotowaniem, smak staje się bardziej intensywny, może być nieprzyjemnie gorzki i kwaskowaty. Na koniec przecedź i ciesz się prawdziwą herbatą Inków. Napój ten można spożywać w ilości 2 do 5 szklanek dziennie. Dostępne są też inne formy lapacho:

  • krople;
  • kapsułki;
  • nalewki.

Właściwości lapacho

Rdzenni Amerykanie używają tego napoju jako uniwersalnego środka leczniczego, zwalczającego szereg różnych dolegliwości. Dziś działanie to rzeczywiście potwierdzają badania. Lapacho posiada silne, sprawdzone właściwości zdrowotne. Przypisuje się mu chociażby działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne, odtruwające, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, ściągające i wiele innych prozdrowotnych właściwości. Jego stosowanie zaleca się przy takich dolegliwościach, jak:

  • wrzody żołądkowe;
  • niestrawność;
  • nieżyty i inne problemy żołądkowe;
  • pasożyty;
  • problemy ze strony układu oddechowego – astmy, uporczywego kaszlu, kataru, nieżytu oskrzeli i zatok;
  • alergie;
  • łuszczyca.

Kora z drzewa lapacho wzmacnia układ odpornościowy i całe ciało. Warto pić napar w okresach osłabienia i wycieńczenia. Dobrze radzi sobie też z uśmierzaniem bólu i łagodzeniem objawów przeziębienia. Sprawdzi się też jako doustny lek na trądzik i inne problemy skórne.

Wywar z kory lapacho zawiera duże ilości składników mineralnych, takich jak:

  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • potas;
  • mangan.

Kora cięta lapacho ma w sobie też koenzym Q10, alkaloidy i kwasy hydrobenzoesowe. Znajdują się w niej też dwie oryginalne substancje, czyli lapachol i beta-lapachon.

Przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne

Napar lapacho nie może być jednak traktowany jako cudowny środek na wszystko. Aby uniknąć potencjalnego działania niepożądanego, nie należy przekraczać dawki 8 szklanek naparu dziennie. Negatywne skutki można jednak czasem zaobserwować już przy mniejszej ilości. Dlatego w celu indywidualnego dawkowania najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Napar z kory może mieć działanie toksyczne. Zdarzały się przypadki, w których jego częste spożywanie powodowało zakłócanie działania leków przeciwzakrzepowych. Przedawkowanie wiąże się z takimi nieprzyjemnymi dolegliwościami, jak:

  • ból brzucha;
  • ból głowy;
  • nudności;
  • biegunka;
  • wymioty.

Trwają spekulacje na temat tego, czy są to objawy zatrucia lapacholem, czy raczej zjawiska towarzyszące dogłębnemu oczyszczaniu organizmu. Jeśli jednak zauważysz u siebie którekolwiek z powyższych dolegliwości, najlepiej będzie natychmiast zaprzestać stosowania naparu. Najlepiej skonsultować sposób i częstotliwość przyjmowania z lekarzem.

Z powyższych powodów, nie wolno podawać lapacho kobietom w ciąży, matkom karmiącym ani dzieciom. Długotrwałe i częste picie lapacho działa negatywnie na męską płodność. Lapachol silnie oddziałuje na nowe zarodki i może doprowadzić do poronienia.

Kora cięta drzewa pau d’arco – gdzie kupić?

Obecnie lapacho znajduje się na liście zagrożonych gatunków drzew. Dlatego też jego kory nie można pozyskiwać w zbyt dużych ilościach. Podczas jej kupowania uważaj na jej jakość i pochodzenie. Niektórzy nieuczciwi producenci mieszają oryginalną korę lapacho z innymi gatunkami drzew lub oferują korę całkiem innego pochodzenia pod nazwą lapacho.

Zapatruj się w korę pau d’arco, lub kapsułki z lapacho wyłącznie w sprawdzonych sklepach zielarskich i ekologicznych, które sprowadzają ten produkt ze sprawdzonych źródeł. Średnia cena za 100 gramów suszu kosztuje około 20–30 zł.

Herbata lapacho wywodzi się z długiej tradycji rdzennych Amerykanów zamieszkujących kontynent Środkowy i Południowy. Wykorzystywana jest od wieków do dziś w różnych celach leczniczych i wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ze względu na swoje silne działanie nie jest polecana kobietom w ciąży ani dzieciom. Należy ściśle trzymać się zalecanego dawkowania, ponieważ nadmiar lapacho może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Zachowaj też czujność, jeśli chodzi o pochodzenie kory – nie wszędzie sprzedawany jest oryginalny, prawdziwy produkt.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cappuccino

Jak stworzyć prawdziwe włoskie cappuccino? Czym się różnią cappuccino i kawa latte? Poznaj sekrety parzenia kawy z mlekiem!

Następny artykuł
kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna – jak powstaje i jaki ma wpływ na zdrowie? Poznaj alternatywę dla kawy mielonej i ziarnistej

Zobacz też