Kawa z kawiarki zastąpiła kawę z ekspresu. Dzięki Bialetti każdy może parzyć espresso w domu

Kawa z kawiarki zyskała uznanie na całym świecie. To prosty sposób, żeby zrobić kawę espresso bez wychodzenia z domu. W czasach, gdy powstała makinetka, to było coś bardzo odkrywczego i użytecznego.
kawa z kawiarki

Nic dziwnego, że to niewielkie urządzenie do parzenia kawy pod ciśnieniem stało się sławne. Dom pachnący kawą, gotową do wypicia od ręki w każdych ilościach. Kawa z kawiarki przetrwała lata i różne trendy dzięki niepowtarzalnemu smakowi i doskonałej jakości. Samo urządzenie niewiele się zmieniło, wystarczył lekki lifting na zewnątrz i wciąż skutecznie działa. Pan z wąsem i charakterystycznie uniesioną ręką wciąż woła: „un caffe per favore”. Kto jest chętny?

Patent włoskiego inżyniera poznał cały świat

W okresie międzywojennym włoski inżynier Alfonso Bialetti zapragnął pić aromatyczną kawę bez wychodzenia z domu do kawiarni i odrywania się od pracy. Wykorzystał więc patent z urządzenia do prania i zastosował go w malutkim czajniczku, który można postawić na kuchence lub blachach pieca i zaparzyć możliwie najlepszą kawę z dostępnych mielonych ziaren. Młynek w tamtych czasach był praktycznie w każdym gospodarstwie.

Sprzedaż szła całkiem dobrze, ale największy boom na kawiarki rozpoczął się po II wojnie światowej za sprawą sprawnego marketingu jego syna – Renato Bialetti.

Dobry okres dla włoskiego zwyczaju

W tym czasie Włochami rządził dyktator Benito Mussolini. Uważał, że kawa to ich dobro narodowe. Należy więc zachęcić do jej picia rodaków i cudzoziemców. Lepszego momentu być nie mogło. Włosi rzucili się na kawiarki, a wraz z nimi cały świat. Ta niewielka makinetka bardzo szybko zaczęła być kojarzona z Włochami i kawą wysokiej jakości. Sprzedaż z 10 tys. sztuk rocznie skoczyła do 1000 sztuk dziennie.

Niestety marka Bialetti znana na całym świecie, przez lata zaniedbań i braku nowatorskich pomysłów, stanęła na skraju bankructwa. Kawiarki produkowane są za to z powodzeniem przez konkurencję.

Prosta budowa i zasada działania kawiarki

Wygląd i budowa urządzenia są bardzo proste. Składa się ono z trzech części. Do dolnego zbiornika nalewamy wody. Ma niewielki zawór bezpieczeństwa, przez który może uchodzić nadmiar ciśnienia. Pomiędzy znajduje się sitko z rurką i do niego sypiemy odpowiednią ilość kawy mielonej. W górnej części kawiarki znajduje się uszczelka i to w tej komorze kawa zacznie wypływać. Stawiamy kawiarkę na źródle ciepła i czekamy.

Woda w dolnej części kawiarki wytwarza parę, pod wpływem ciśnienia zostaje przepchnięta przez sitko z kawą, uwalniając jej smak. Każda kawiarka zbudowana jest tak samo.

Jak dopasować kafetierę do swoich potrzeb?

Wraz z upływem czasu kafetiery niewiele się zmieniły. Współczesne modele możemy dostać w różnych kolorach dostosowane do kuchenki indukcyjnej, palnika, a nawet elektryczne. Produkowane są z aluminium, stali, czasem dodaje się porcelanowe elementy (zwłaszcza do górnego zbiornika). Te aluminiowe są zazwyczaj kanciaste, trochę toporne, kojarzą się ze swojskim domowym klimatem. Stalowe są bardziej kształtne, obłe, eleganckie. Smak nie zależy od tego, z czego wykonana jest kawiarka. Zastanów się, ile filiżanek kawy potrzebujesz jednorazowo i wybierz odpowiedni rozmiar od 1 tz (50 ml) – 9 tz (450 ml).

Urządzenie dostępne dla każdego

Kawa dostępna dla każdego – takie było założenie projektu. To przystępne cenowo urządzenie będzie ci służyć wiele lat, ponieważ:

  • nie psuje się;
  • nie wymaga dodatkowych sprzętów, może poza młynkiem jeśli chcesz mieć świeżo zmielone ziarna;
  • jest odporne na uszkodzenia;
  • nie zajmuje wiele miejsca, więc możesz je ze sobą zabrać w podróż;
  • z czasem nabiera swojskiej patyny na zewnątrz i przesiąka aromatem wewnątrz.

Jak zaparzyć napar w czajniczku moka, żeby nie był gorzki?

Najczęściej popełniane błędy sprawiają, że napar jest gorzki. W celu uzyskania dobrej kawy należy zacząć od zmielenia ziaren. Dalej wystarczy trzymać się kilku zasad poniżej i już za moment można przelewać kawę do filiżanek.

Najpierw woda

Do dolnej części powinno się wlać gorącą wodę, żeby jak najkrócej ją podgrzewać. To nie ma nic wspólnego z brakiem cierpliwości, żeby jak najszybciej napić się naparu. Cały proces parzenia i tak trwa tylko moment. Kontakt z wysoką temperaturą ziarna powinny mieć tylko przez chwilę. Trzeba będzie skręcać elementy kawiarki przez ściereczkę albo rękawicę kuchenną, żeby nie poparzyć się dolną częścią. Nie zalewamy też zbiorniczka do pełna. Pomiędzy wodą a sitkiem trzeba zostawić miejsce na powstawanie pary.

Jaka kawa do kawiarki będzie najlepsza?

Najlepsza kawa do kawiarki to ta zmielona tuż przed użyciem. Warto zaopatrzyć się w najprostszy młynek, bo ziarna kawy świeżo zmielone oddają znacznie więcej aromatu i smaku. Masz wtedy szansę poczuć prawdziwe nuty danej odmiany ziaren, a przecież za tą głębię je cenimy.

Grubość drobinek także jest istotna. Nie może być zbyt drobna (jak do ekspresu ciśnieniowego) ani zbyt gruba (jak do ekspresu przelewowego). Najlepsze będzie coś pomiędzy. Nasypujemy je poniżej rantu – drobinek w sitku nie ubijamy na siłę.

Zalecane są te jasno i średnio świeżo palone, ale jest to do indywidualnej oceny i sprawdzenia.

Proces parzenia

Tego nie można przegapić. Czajniczek stawiasz na źródle ciepła i zostawiasz otwarty. Obserwujesz, co dzieje się w środku. Kawa wypłynie na twoich oczach, a ty możesz upajać się jej zapachem. To ważny moment, bo kiedy rozpocznie się ekstrakcja kawy, należy maksymalnie zmniejszyć moc palnika i zapobiec wrzeniu wody. Zanim kawa zacznie bulgotać, należy zdjąć kawiarkę z palnika. Trzymanie kawiarki zbyt długo na palniku sprawi, że kawa będzie przypalona i gorzka.

Jeżeli przegapisz moment wrzenia, możesz jeszcze uratować napój, schładzając dolną część makinetki w zimnej wodzie.

Smak napoju z kawiarki – o co tyle hałasu?

Jeżeli prawidłowo zaparzysz kawę w kawiarce, przekonasz się, że to doskonałe espresso. Intensywne, aromatyczne może stanowić bazę do napojów kawowych i świetnie komponuje się jako kawa z mlekiem. Jeśli nie chcesz wielkiego i kosztownego urządzenia do parzenia kawy espresso, to zacznij używać kawiarki. Zadbaj o swój sprzęt, myjąc go dokładnie za każdym razem bez użycia detergentów, którego resztki mogą pozostać na ściankach. Nie zostawiaj jej z zawartością po użyciu, bo cząstki mokrych ziaren szybko pleśnieją. Co jakiś czas trzeba też wymienić zużywającą się uszczelkę. I to w zasadzie tyle.

Parzenie kawy w kawiarce miało być proste i dostępne dla każdego. I takie właśnie jest. Trzeba poświęcić chwilę przygotowań przed zaparzaniem kawy, przyglądać się jak powstaje, pilnować, żeby jej nie przypalić. To szybko staje się codziennym rytuałem, chwilą na skupienie uwagi na przyjemnej czynności, dzięki czemu kawa odwdzięczy sie swoim smakiem.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na czczo

Kawa na czczo – czy to dobry pomysł? Czy picie kawy na pusty żołądek jest zdrowe?

Następny artykuł
kawa z cykorii

Kawa z cykorii to zdrowa alternatywa dla klasycznego czarnego naparu. Dlaczego warto pić kawę zbożową z cykorią?

Zobacz też