Kawa na biegunkę – czy można ją pić przy rozwolnieniu? Dlaczego kawa może wywoływać biegunkę?

Zastanawiasz się, jak wpływa kawa na biegunkę? Poszukując domowych sposobów na biegunkę, możesz znaleźć także informację, że kawa może pomóc przy rozwolnieniu. Czy to prawda? Odpowiadamy!
kawa na biegunkę

Kawa na biegunkę nie kojarzy się zbyt dobrze, dlatego, że w większości przypadków napój ten raczej nie hamuje rozwolnienia, a wręcz przeciwnie, wzmaga ruchy jelita, zwiększając parcie na stolec. Czy kawa działa na biegunkę? Dlaczego picie kawy wzmaga perystaltykę jelit? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Przyczyny biegunki

Biegunka może być wywołana różnymi czynnikami. Często przyczyną jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne, nazywane potocznie grypą żołądkową. Czasem rozwolnienie pojawia się jako reakcja na niektóre leki, np. antybiotyki, innym razem może być wywołana alergią pokarmową lub nietolerancją laktozy. To właśnie z tego względu często występuje także biegunka po kawie z mlekiem. Nadmierne wypróżnienia mogą wynikać także z różnych schorzeń, np. zespołu jelita drażliwego lub zaburzeń funkcjonowania jelita grubego. U niektórych osób ból brzucha i biegunka mogą występować w wyniku silnego stresu.

Mielona kawa na biegunkę

Co ciekawe, dieta w przypadku biegunki nie powinna być silnie restrykcyjna. Specjaliści uważają, że w miarę możliwości należy starać się jeść normalnie, z wyłączeniem produktów ciężkostrawnych. Warto również postawić na składniki, które mogą w pewien sposób zahamować tempo wypróżniania i zagęścić stolec. Wśród takich produktów znajduje się mielona kawa. Nie chodzi jednak o popularny napar. Kawę na biegunkę najlepiej stosować, spożywając bezpośrednio 12 łyżki mielonej kawy. Nie każdy wie, że kawa zawiera alkaloidy, które mogą wykazywać działanie zapierające i wpływać na zgęstnienie stolca, a więc i redukcję częstości wypróżnień. Należy pamiętać także, że z biegunką rośnie ryzyko odwodnienia, dlatego trzeba regularnie uzupełniać płyny.

Dlaczego nie należy pić kawy na biegunkę?

Kawa ma właściwości pobudzające pracę jelit. Dzieje się tak między innymi poprzez wpływ kawy na wydzielanie hormonu gastryny. Co więcej, napój szybko dociera do żołądka, a więc biegunka może pojawić się dość szybko po jego wypiciu. Warto wspomnieć tutaj również o działaniu kofeiny, która wykazuje właściwości pobudzające perystaltykę jelit i może wpływać na rozluźnienie konsystencji stolca. Jeżeli więc dokucza ci rozwolnienie, kawa na biegunkę nie będzie dobrym pomysłem i zalicza się raczej do produktów, z których lepiej zrezygnować. Oczywiście wyłączając wspomniany w poprzednim akapicie sposób, który może redukować objawy.

Ból brzucha i biegunka po kawie z mlekiem

Rozwolnienie po kawie dość często zdarza się, gdy dodaje się do niej mleka. Jeżeli przyczyną nie jest sama kawa, być może dolegliwości wiążą się z uczuleniem na cukier mleczny, czyli laktozę. W takim przypadku najlepiej jest wybierać mleko bez laktozy i sprawdzić, czy w dalszym ciągu biegunka po kawie będzie się pojawiać.

Inne domowe sposoby na biegunkę

Kawa na biegunkę to tylko jeden ze sposobów, który może złagodzić ból brzucha i wspomóc kondycję jelita. Wśród naturalnych produktów, które warto dodać do diety w przypadku biegunki, wyróżniamy:

  • siemię lniane – najlepiej w postaci kisielu lub papki; hamuje rozwolnienie i działa osłonowo na błonę śluzową żołądka i jelit;
  • gorzka czekolada z zawartością kakao powyżej 70% – wiąże i zagęszcza zawartość jelit, a jednocześnie neutralizuje działanie substancji szkodliwych;
  • gotowana marchew – działa łagodząco na błonę śluzową jelit, a dodatkowo uzupełnia utracone składniki mineralne;
  • gotowany ryż – hamuje rozwolnienie, a jednocześnie zaspokoi głód, a zawarte w nim węglowodany pomogą odzyskać siły.

Kawa na biegunkę – podsumowanie

Kawa to napój uwielbiany przez miliony osób na całym świecie. W przypadku biegunki jednak nie zawsze będzie polecana, a przynajmniej nie w tradycyjnej postaci. Chcąc jak najszybciej wrócić do formy, można zastosować kawę na biegunkę, jednak tylko w formie, jaką opisano w tym artykule. Picie kawy podczas rozwolnienia raczej nie jest dobrym pomysłem, gdyż może nasilać dolegliwości.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biała herbata w ciąży

Biała herbata w ciąży - o czym powinna wiedzieć każda przyszła mama?

Następny artykuł
kawa frappe

Kawa frappe – przepis na orzeźwienie prosto ze słonecznych Salonik

Zobacz też