Uprawa kawy – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czy wiesz skąd się bierze kawa? Uprawa kawy jest niezwykle ciekawa i zupełnie inna niż pozyskiwanie innych znanych nam roślin, np. uprawa ryżu czy uprawa warzyw. Co powinieneś wiedzieć o tych roślinach? Odpowiadamy w artykule!
uprawa kawy

Uprawa kawy – co musisz o niej wiedzieć? 

Gdy pijemy w domu lub kawiarni filiżankę naszej ulubionej kawy nierzadko myślimy o tym skąd pochodzi i jak była uprawiana. Zazwyczaj aromatyczne i dostojne ziarna kojarzą się nam z klimatem gorącej Afryki, rozległymi plantacjami w Ameryce Południowej czy słonecznych Indiach. Wszystkie te miejsca charakteryzują się specyficznym klimatem, który sprzyja uprawom kawowca. Roślina ma pewne określone wymagania dotyczące prawidłowej wegetacji. 

Warunki uprawy w tzw. pasie kawowym charakteryzują się głównie: 

  • umiarkowanymi temperaturami przez cały rok, 
  • brakiem przymrozków, 
  • regularnie występującymi opadami deszczu (pora sucha i deszczowa).  

Uprawa kawowca 

Kawowiec w zależności od gatunku rośnie na różnych wysokościach. Daje to również odzwierciedlenie w walorach smakowych i jakościowych ziaren. Robusta wzrasta na wysokościach 0-800 m n.p.m. i osiąga wysokość od 3 do 6 metrów. Posiada wysoką odporność na warunki bytowe i szkodniki. Natomiast Arabikę uprawia się na wysokości 700- 2100 m n.p.m. Rozmiar drzewka osiąga wysokość od 1,5 do 3 metra, a sama roślina wrażliwa jest na warunki bytowe i obecność szkodników. Krzewy kawowca nie tolerują zbyt dużego gorąca oraz zimna. Odpowiedni zakres temperatur do wzrostu wynosi 15-30*C. Uprawa kawy wymaga również obecności w sąsiedztwie krzewów i drzew chroniących roślinę przed nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego w ich pobliżu sadzi się zazwyczaj palmy lub bananowce. 

Uprawa ryżu, uprawa warzyw – porównanie 

Wszystkie te czynniki determinują to, że uprawa kawy wydaje się być nieco trudniejsza niż innych roślin i ciężej przenieść ją w inne miejsce niż takie charakteryzujące się klimatem umiarkowanym, wilgotnym i ciepłym. To sprawia, że uprawa kawy może odbywać się jedynie w określonych miejscach na świecie, a i tak pas kawowy ze względu na postępujące zmiany klimatu ulega sukcesywnemu zmniejszeniu. Dla porównania, uprawa ryżu (więcej przeczytasz o tym tutaj: https://agropedia.pl/uprawa-ryzu) z powodzeniem może udać się w różnych krajach i warunkach klimatycznych (z wyjątkiem skrajnego klimatu chłodnego, okołobiegunowego). Kluczowa jest bowiem temperatura i nawodnienie w czasie kiełkowania nasion. Obecnie nawet w Polsce można spotkać uprawy ryżu, które odpowiednio zadbane mogą przynieść równie owocne efekty. Podobnie uprawa warzyw wszelkiego rodzaju okazuje się owocna niemal w każdych okolicznościach, włączając w to przydomowe ogródki. Taka różnica w warunkach uprawy może być problematyczna dla krajów, których gospodarki opierają się w głównej mierze na plantacji kawy. 

Uprawa kawy w warunkach domowych – czy to może się udać? 

Jak już wiemy, uprawa kawy wymaga specyficznych warunków, które zapewniają jej okres wegetacji. Jednak coraz częściej można spotkać się z próbą wyhodowania kawy w warunkach domowych. Czy to może się udać? Okazuje się, że tak i kawę można uprawiać nawet w doniczce na parapecie. Jak to jest możliwe? 

Żeby rozpocząć własną uprawę kawy niezbędne jest posiadanie nasion lub gotowej sadzonki. Nie są one popularne i nie wszędzie można je znaleźć, jednak w dobie Internetu łatwo je zamówić z dostawą do domu. Kiedy posiadamy już gotowy materiał, kolejną rzeczą o którą należy zadbać jest ziemia. Uprawa kawy w warunkach domowych wymaga dobrej i kwaśnej gleby, najlepiej takiej dedykowanej cytrusom. Podczas sadzenia należy pamiętać o tym, by sadzonkę umieścić w donicy z dziurkami, aby zapobiegać jej przelaniu. W jednej donicy sadzi się 2-3 sadzonki. Pamiętając o ogólnych warunkach bytowych dla kawowców, roślinę należy umieścić w miejscu miarkowanie nasłonecznionym. Pozostałe warunki zależą już od gatunku kawowca. 

Czy uprawa kawy w warunkach domowych jest bardziej wymagająca niż uprawa ryżu (który również można uprawiać w warunkach domowych) lub uprawy warzyw o których wspomnieliśmy wcześniej? I tak i nie. Wszystko zależy od warunków i pielęgnacji jakie zapewnimy naszej roślinie. Każdy z tych typów wymaga nieco innego traktowania, a zebranie jak największej ilości informacji z pewnością działa na naszą korzyść.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa na cellulit

Kawa na cellulit – sprawdź, co warto wiedzieć o wpływie kawy na kondycję skóry

Następny artykuł
herbata oolong

Herbata oolong – jak parzyć turkusowy ulung? Jakie są właściwości herbaty oolong?

Zobacz też