Większość dorosłych ludzi przynajmniej raz w życiu doznało oparzenia jakiejś części ciała. Czasem są to niegroźne lecz bolesne poparzenia, a innym razem mogą one prowadzić do stanu zagrożenia zdrowia i życia. A czy po poparzeniu kawą lub herbatą przysługuje L4?
Poparzenie kawą lub herbatą- czy L4 przysługuje?
Oparzenia w zależności od ich ciężkości podzielone są na kilka stopni. W oparzeniu stopnia pierwszego bodziec termiczny uszkadza jedynie zewnętrzną warstwę skóry, czyli naskórek. Może objawiać się to bólem oraz zaczerwienieniem. Jeśli dojdzie do oparzenia, którego skutkiem jest uszkodzenie głębszych warstw skóry to mówimy o oparzeniu stopnia 2.W tym przypadku objawy mogą przypominać te obserwowane w stopniu 1, jednak są bardziej nasilone (2a). W przypadku oparzenia 2b mogą pojawić się bolesne pęcherze z płynem surowiczym, które pękają samoistnie. Trzeci stopnień oparzenia obejmuję skórę z naczyniami krwionośnymi i nerwami, a czwarty, czyli oparzenie katastroficzne dotyka struktur takich jak mięśnie czy kości powodując ich zwęglenie. Przy oparzeniu gorącym napojem zwykle dochodzi do oparzeń stopnia drugiego. W domu należy leczyć oparzenia stopnia maksymalnie 2a, cięższe obligatoryjnie należy skonsultować z lekarzem. W zależności od ciężkości oparzenia doznanego po oparzeniu kawą lub herbatą L4 może przysługiwać lub nie. Jeżeli oparzenie jest stopnia 1 lub 2a, nie utrudnia pracy (np. nie jest to oparzona dłoń u kucharza) oraz zlokalizowane jest na nienewralgicznych częściach ciała (jak np. nogi, brzuch, ręce) prawdopodobnie L4 nie będzie nam przysługiwać. Sytuacja zmienia się jednak, jeżeli poparzenie kawą lub herbatą jest stopnia co najmniej 2b lub jest zlokalizowane na partiach ciała takich jak twarz czy krocze, wtedy L4 nam przysługuje. Co więcej, jeżeli praca, którą wykonujemy jest szkodliwa dla poparzonego miejsca i przez to niemożliwa jest jego pełna rekonwalescencja to także nawet przy niższych stopniach oparzeń ze zwolnieniem nie powinno być problem. Podsumowując po poparzeniu kawą lub herbatą L4 może przysługiwać, ale nie zawsze tak będzie, zależy to od wielu różnych czynników.Jeżeli nie możemy iść do lekarza, jest możliwość wykorzystania L4 online, na przykład w serwisie e-zwolnienie24h.pl.
Na jak długo można dostać L4 po poparzeniu kawą lub herbatą?
L4 po poparzeniu kawą lub herbatą przysługuje na różny okres czasu. Zależy to mianowicie od stopnia oparzenia. Oparzenia stopnia 3 i 4 na pewno będą wymagać długiego leczenie i rekonwalescencji, dlatego w tym przypadku L4 może być wystawione na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Jednakże tak poważne stany przy oparzeniach gorącym napojem takim jak kawa czy herbata zwykle zdarzają się rzadko. Zwykle sięgają one poziomowi 2a/2b. Zwolnienie od lekarza w takim przypadku może wynosić od kilku dni do 2/3 tygodni. Wszystko, jak poprzednio zależy od dokładnego stopnia poparzenia, jego lokalizacji oraz wykonywanej pracy. Przy poparzeniach części ciała takich jak twarz, czy krocze zwolnienie może być dłuższe. Także jeżeli dojdzie do np. poparzenia rąk u krawcowej, lekarz może zdecydować o przedłużeniu zwolnienia L4 po poparzeniu kawą lub herbatą. To pozwoli bowiem na całkowitą regenerację uszkodzonych tkanek i pełen powrót do zdrowia. W przypadku oparzeń łagodnych stopnia 1 zwolnienie lekarskie L4 przysługuje na kilka dni, choć wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i w niektórych sytuacjach nie będzie się ono należało.
Czy można przedłużyć L4 po poparzeniu kawą lub herbatą?
Tak, jeżeli poparzenie kawą lub herbatą jest wysokiego stopnia, ciężko się goi i uniemożliwia pracę to bez wątpienia przedłużenie L4 nie będzie o tyle możliwe, co konieczne. Przy oparzeniach niższego stopnia L4 nie zawsze przysługuje i także ciężej może być je przedłużyć. Najważniejsze jednak jest to, by dać naszemu ciału tyle czasu, by rana mogła spokojnie się zagoić. O miejsce poparzenia trzeba szczególnie dbać, nie narażać go na zbędne bodźce, a do pracy zawodowej lub nawet zwykłych czynnościach domowych należy jak najmniej angażować poparzone miejsce.
Może Cię też zainteresować:
- Herbata na zgagę, czyli domowe sposoby, które łagodzą uczucie pieczenia w przełyku i niestrawność
- Biała herbata rozkwitająca – napar z kulek złożonych z listków i kwiatów. Sprawdź jak parzyć herbatę kwitnącą!
- Herbata jaśminowa, czyli zielona herbata o dodatkowym aromacie. Jak ją parzyć i jakie są właściwości herbaty jaśminowej?
- Herbata na nerki – dobry sposób na wsparcie układu moczowego i oczyszczenie organizmu
- Herbata na wątrobę – które ziołowe składniki wspomagają pracę wątroby?
- Czym jest cascara? Sprawdź, jak parzyć produkt uboczny kawowca
- Herbata na wagę dla miłośników aromatycznego naparu. Zobacz, czym herbata na wagę różni się od tej pakowanej w torebkach
- Herbaty ziołowe – rodzaje i właściwości