Melisa to herbata znana ze swoich właściwości uspokajających. Napar z tego zioła stosowany jest w celach ułatwienia zasypiania i rozluźnienia napięcia nerwowego. Choć melisa lekarska jest w większości przypadków bezpieczna dla zdrowia, wielu rodziców zastanawia się, czy można podawać ją dzieciom. Przeczytaj i dowiedz się, jak działa melisa dla dzieci.
Melisa dla dzieci – właściwości i działanie
Liście melisy zawierają olejek eteryczny, który ma w sobie składniki, takie jak:
- kariofilen;
- cytral;
- cytronela.
Są to substancje wykazujące właściwości lecznicze, obniżające wrażliwość układu nerwowego i rozkurczające mięśnie gładkie. Melisa działa rozkurczowo i wiatropędnie. Może łagodzić bóle brzucha i kolki, hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori i sprzyja zmniejszaniu mdłości w ciąży. Dzięki właściwościom moczopędnym pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jest to jedna z najlepszych herbatek na dobry sen, pomaga wyciszyć organizm i sprawia, że łatwiej jest się odprężyć i zapomnieć o stresującym dniu. Zawarte w melisie taniny i kwasy fenolowe wykazują działanie wspomagające leczenie opryszczki wargowej.
Od jakiego wieku można stosować melisę dla dzieci?
Osoby dorosłe często stosują herbatę z melisy w celu zredukowania stanów lękowych. Właściwości melisy wpływają na spokojny sen i wykazują działanie uspokajające. Szacuje się, że melisę można stosować u dziecka już od 4. miesiąca życia, jednak pierwsze zastosowanie takiego napoju u niemowlaka warto skonsultować z lekarzem, który ustali, czy jest to herbatka odpowiednia do danego wieku dziecka. Pamiętaj, że jeżeli chcesz podawać melisę niemowlakowi, musisz robić to ostrożnie i dokładnie obserwować organizm malucha, ponieważ ziele to może być także przyczyną alergii.
Melisa w ciąży – czy można stosować?
Wiele kobiet stosuje melisę w ciąży, między innymi dlatego, że wykazuje ona zdolność łagodzenia tak częstych w III trymestrze mdłości. Co więcej, napar z tego zioła pozwala przyszłej mamie się uspokoić i złagodzić stany lękowe, co może wpływać pozytywnie na zdrowy rozwój płodu. Oczywiście picie melisy w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem, który doradzi, jak dokładnie dawkować napój.
Czy można bezpiecznie podawać melisę dzieciom?
Nie ma specjalnych przeciwwskazań dotyczących podawania melisy dzieciom i niektórzy rodzice korzystają z takiego rozwiązania. Taka herbata stanowi jedną z bezpieczniejszych metod uspokajających dla dzieci. Wybierając melisę bio, możesz mieć pewność, że otrzymujesz produkt naturalny, bez dodatku żadnych niebezpiecznych substancji, który nie powinien wykazywać działań niepożądanych.
Melisa dla dzieci – dawkowanie. Ile razy dziennie można podawać dzieciom melisę?
Melisę dla dzieci powinno się podawać nie częściej niż raz na dobę. Należy podawać ją na noc, ponieważ herbatka stosowana wcześniej mogłaby wywołać u malucha nadmierną senność w ciągu dnia. Napar z melisy dla dziecka można wykonać z suszonych liści zalanych wrzątkiem lub też postawić na herbatkę ekspresową.
Przepis na przygotowanie naparu z melisy dla dzieci
Chcąc przygotować melisę dla dzieci z suszonych lub świeżych liści, warto dobrać odpowiednie ilości zioła. W przypadku świeżych liści powinna to być ok. 1 łyżeczka, a przy suszu 0,5 łyżeczki. Liście należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez ok. 15 minut. Po tym czasie herbatka jest gotowa do spożycia.
Inne wyroby z melisą dla dzieci
Oprócz naparów z melisy można postawić także na inne wyroby zawierające ekstrakt z tego zioła. Najpopularniejszy jest syrop z melisy przeznaczony dla dzieci powyżej 12. roku życia. Taki preparat ma wykazywać działanie uspokajające i wyciszające, może więc być stosowany w celu poprawy jakości snu u dziecka i łagodzenia stanów lękowych. Niektóre syropy w swoim składzie mają także inne zioła, np. koper włoski lub rumianek, które dodatkowo wpływają na trawienie i wspierają działanie rozkurczowe.
Jaką melisę dla dzieci wybrać i gdzie ją kupić?
Melisa dla dzieci jest produktem, który łatwo znaleźć w sklepach spożywczych i większych marketach. Jeżeli jednak zależy ci na suszu, najlepiej jest zaufać aptekom, bądź sklepom zielarskim. Osoby, które mają swój własny ogródek, mogą również zdecydować się na własną melisę i przygotowywać napary ze świeżych liści.
Melisa dla dzieci – podsumowanie
Melisa to herbata ziołowa działająca uspokajająco. Dla wielu rodziców stanowi też najlepszą naturalną metodę na poprawę snu oraz zredukowanie stanów lękowych u dzieci. Stosowanie melisy dla dzieci jest możliwe już u niemowląt, ale należy przed rozpoczęciem takiej suplementacji skonsultować się z lekarzem. Suszone liście melisy dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich.
Może Cię też zainteresować:
- Kawa dla dzieci – czy dzieci powinny pić kawę? Opinie ekspertów i propozycje zamienników
- Melisa w ciąży – jakie zioła w ciąży są dozwolone? Wskazania i przeciwwskazania dla przyszłych mam
- Melisa herbata – jakie właściwości lecznicze zawiera melisa lekarska? Zastosowanie ziołowej herbatki i sposób parzenia
- Herbata dla niemowląt – którą wybrać? Sprawdź jaka herbatka dla niemowlaka będzie najlepsza i poznaj lepiej ten napój
- Herbata na sen – jakie zioła najlepiej sprawdzą się na bezsenność?
- Najlepsza herbata na uspokojenie. Sprawdzamy, jakie zioła na stres są godne uwagi. Poznaj właściwości herbat ziołowych
- Od kiedy można pić kawę? Kofeina a rozwój dziecka
- Herbata na laktację – czy herbatka laktacyjna pomoże w karmieniu piersią?