Kawa z odchodów nietoperza – czy faktycznie istnieje? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego niecodziennego napoju

Kawa z odchodów cywety lub łasicy, Kopi Luwak, to znany powszechnie rarytas. Wśród najdziwniejszych naparów świata znajduje się również kawa z odchodów nietoperza. Tak, taka również jest spożywana w formie naparu.
kawa z odchodów nietoperza

W poszukiwaniu doskonałego smaku ludzie są w stanie posunąć się do naprawdę nieoczywistych rozwiązań. Powszechnie wiadomo, że wśród najlepszych i najdroższych kaw świata znajduje się Kopi Luwak, czyli kawa z odchodów cywety lub łasicy. To jednak nie koniec niespodzianek na tym polu. Popularna i ceniona jest również kawa z odchodów nietoperza.

Kawa z odchodów nietoperza, czyli tak zwana „Bat coffee”

W świecie najbardziej szalonych miłośników kawy jest powszechnie znana, choć do świadomości masowego odbiorcy jeszcze nie dotarła. Wielu miłośników nietypowych naparów potwierdza jednak, że kawa z odchodów nietoperza faktycznie jest produkowana (na bardzo małą skalę) i zachwyca smakiem. Jej zdobycie nie należy obecnie do łatwych, ale niewykluczone, że w przyszłości będzie równie popularna, co wspomniana już tutaj Kopi Luwak. Podobno ma potencjał!

Coś dla miłośników… ekologii!

Największą zaletą kawy z odchodów nietoperza jest fakt, że układ pokarmowy zwierząt pozbywa się wszystkich szkodników, które mogą znajdować się na ziarnach kawy. Oznacza to, że nie jest potrzebne stosowanie żadnych środków ochrony roślin czy dodatkowej chemii. Innymi słowy – to kawa ekologiczna i powstająca całkowicie naturalnie. W obecnych czasach to ogromna zaleta produktu, który już niedługo może zagościć na sklepowych półkach.

Kawa uszlachetniona przez układ trawienny nietoperzy to obecnie produkt całkowicie niszowy. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek trafi do świadomości masowego odbiorcy, ale na pewno jest to coś, o czym warto wiedzieć. Jeśli oczywiście lubi się niecodzienne kawowe napary.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa dalgona

Kawa dalgona – jak przygotować kawę po koreańsku? Pyszny kawowy deser ze Wschodu

Następny artykuł
herbata chińska

Herbata chińska – uprawa, charakterystyka, właściwości i rodzaje. Poznaj najsłynniejsze i najlepsze herbaty z Chin!

Zobacz też