Herbata po rosyjsku. Picie herbaty z samowara w szklance z koszyczkiem, z dodatkiem konfitury – parzenie herbaty w Rosji

Herbata po rosyjsku tradycyjnie parzona jest w samowarze, choć ten esencjonalny wywar przygotujesz też w zwykłym garnku. Do odrobiny czaju należy dolać gorącej wody i dosłodzić go obficie cukrem lub konfiturą. Poznaj historię tej ciekawej tradycji.
herbata po rosyjsku

W Polsce liście lub torebki herbaty przeważnie zalewane są taką ilością wody, jaką zamierza się wypić. Ten sam napój przygotowany w Rosji wygląda jednak nieco inaczej. Herbata po rosyjsku przyrządzana jest z użyciem samowara – metalowej konstrukcji składającej się ze zbiornika na wodę, rusztu i rury na węgiel drzewny. Całość dopełniona jest czajniczkiem na esencję herbacianą i kranikiem do spuszczania wody. To urządzenie stało się rozpoznawalną na całym świecie ikoną rosyjskiej herbaty.

Herbata po rosyjsku – historia tradycji

Początek narodzin tej rosyjskiej tradycji nie jest dokładnie znany. Prawdopodobnie ten zwyczaj został przywieziony do Rosji przez Kozaków z Mongolii lub przez chińskich kupców. Niezależnie od tego, która z tych dwóch wersji jest prawdziwa, Rosjanie niewątpliwie pokochali ten herbaciany napój.

Czarną herbatę chętnie pito zarówno na carskim dworze, jak i przez szlachciców oraz mieszczan. Rosyjski wynalazek do przygotowywania herbaty sięga swoją historią około połowy XVIII wieku. Początki samowara można by prześledzić nawet aż do kultury bizantyjskiej, lecz nie są one dokładnie znane. W XIX wieku herbata po rosyjsku zdobyła ogromną popularność, a samowary rozprzestrzeniły się praktycznie do wszystkich domów. Tradycyjnie to najstarsza kobieta rodziny zajmowała się przyrządzaniem esencji herbaty.

Przygotowanie herbaty z samowara

W klasycznym samowarze trzeba najpierw napalić. Współczesne wersje tego urządzenia są jednak w pełni elektryczne. Najpierw należy go napełnić wodą i poczekać aż się zagotuje. Gdy wrzątek jest już gotowy, wsyp do czajniczka dużą ilość suszu herbacianego. Różne przepisy nie są spójne co do proporcji – może to być około 3–5 łyżek na pół litra wody. Najbliższa tradycji herbata po rosyjsku to tzw. mieszanka karawanowa. Możesz stworzyć ją samodzielnie, mieszając ze sobą trzy porcje herbaty keemun, jedną oolonga wysoko oksydowanego (lub prażonego) oraz jedną porcję Lapsang Souchong.

Liście należy zalać wrzątkiem z kranika i ustawić czajniczek na kominie. Po kilkunastu minutach takiego parzenia powstaje intensywna i bardzo aromatyczna esencja. W Rosji można znaleźć różnego rodzaju serwisy do herbaty, w których podaje się tak przyrządzony napar. Czaj nalewany jest do porcelanowej filiżanki lub szklanki w koszyczku. Wystarczy tylko niewielka ilość – reszta naczynia uzupełniana jest wrzątkiem z kranika. Herbatę po rosyjsku można też przyrządzić bez samowara – po prostu gotując w garnku mocną mieszankę liści wyżej wymienionych liści w litrze wody.

Napar w szklance w koszyczku, z dodatkiem konfitury

Gorąca herbata po rosyjsku nie jest kompletna bez dodatków. Można podawać ją z konfiturą lub po prostu mocno posłodzoną cukrem i wzbogaconą plastrem cytryny. W przeszłości sposób podawania zależny był przede wszystkim od statusu społecznego, zamożności i okazji. Mogła być to sama słodka, esencjonalna herbata lub prawdziwa uczta. Popularnymi dodatkami do takiego podwieczorku były m.in.:

  • bliny;
  • pierożki;
  • ciastka;
  • bułeczki;
  • konfitury;
  • kawior.

Herbata po rosyjsku to bardzo ciekawy sposób na cieszenie się tym ukochanym, popularnym na całym świecie napojem. Co prawda nie smakuje ona każdemu, jednak zdecydowanie warto spróbować takiego tradycyjnego naparu przynajmniej raz w życiu. Piękne, antyczne samowary można czasem znaleźć na targach staroci lub aukcjach internetowych. Bez problemu możesz też jednak zaparzyć czaj w zwykłym garnku. Do filiżanki lub szklanki dodaj owocową konfiturę. Podawaj ze słodkimi wypiekami i ciesz się podwieczorkiem w rosyjskim stylu.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
napar z imbiru

Napar z imbiru, czyli idealny napój na przeziębienie. Dlaczego warto pić rozgrzewający napar z imbiru?

Następny artykuł
herbata z rumem

Herbata z rumem, czyli rozgrzewający napój na zimowe wieczory. Jak go przygotować?

Zobacz też