Ziołowe herbatki są niezastąpione w stanach napięcia nerwowego i trudnościach z zasypianiem. W tym artykule omówimy najpopularniejsze zioła na skołatane nerwy.
Herbata na uspokojenie – najlepsze zioła na stres
Szalone tempo życia i wszechobecny stres to jedne z najczęstszych przyczyn pogorszenia nastoju i pobudzenia nerwowego. Regularna ekspozycja na sytuacje stresogenne może powodować wiele problemów zdrowotnych w obszarze układu nerwowego, układu krążenia oraz przewodu pokarmowego. Z tego powodu coraz więcej osób zażywa leków uspokajających, które skutecznie tłumią emocje, ale mogą prowadzić do niebezpiecznego uzależnienia. O wiele zdrowszą i bezpieczną metodą na ukojenie nerwów są ziołowe herbatki, zawierające jeden lub kilka rodzajów ziół, które nie tylko zmniejszają napięcie i stres, ale także bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Herbata na uspokojenie z dodatkiem melisy, mięty czy rumianku jest bardzo aromatyczna, orzeźwiająca i smaczna. Herbaty ziołowe możesz przygotować, samodzielnie odmierzając odpowiednią porcję suszu lub skorzystać z dostępnych na rynku gotowych torebek z mieszanką, w której najczęściej znajdują się następujące składniki:
Herbata na uspokojenie z melisą
Melisa lekarska (łac. melissa officinalis) to najpopularniejszy składnik, jaki zawiera praktycznie każda herbata na uspokojenie. Wykorzystywana jest od czasów starożytnych w tradycyjnej medycynie, ziołolecznictwie oraz do zastosowań kulinarnych. Sekretem skutecznego działania uspokajającego melisy są olejki eteryczne, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększają odporność na stres oraz regulują pracę serca. Dodatkowo jest pomocna w zaburzeniach trawienia, dzięki właściwościom zmniejszającym napięcie mięśni gładkich jelit, które bardzo często towarzyszy nerwowym sytuacjom. Aromatyczny napar z melisy to wspaniały eliksir nasenny, który zapewni zdrowy i głęboki relaks. Ponadto ziele posiada działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Ziołowy napar z rumianku na spokojny sen
Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z napięciem nerwowym jest rumianek, który wykazuje wiele dobroczynnych i prozdrowotnych właściwości. Niezwykle korzystnie wpływa na procesy trawienne i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Doskonale wspomoże organizm po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku. W herbatkach uspokajających rumianek jest wykorzystywany ze względu na swoje wyciszające działanie. Dodatkowo rumiankowy napar wypełniony jest witaminami, minerałami i składnikami o działaniu rozkurczowym i łagodzącym.
Relaksująca herbata z szyszek chmielu
Chmiel zwyczajny (Łac. Humulus lupulus) to roślina szeroko wykorzystywana w browarnictwie, ziołolecznictwie, przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Szyszki chmielu znane są ze swoich uspokajających i lekko usypiających właściwości, które można odczuć po wypiciu piwa. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako składnik ziołowych herbatek. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, zwalcza trudności w zasypianiu, zmniejsza nadpobudliwość oraz znacznie poprawia jakość snu.
Ziele męczennicy na zdrowy układ nerwowy
Męczennica cielista (Łac. Passiflora incarnata l) to ziele o silnym działaniu uspokajającym i przeciwlękowym. Napar z 1-2 łyżeczek suszu i jednej szklanki wody skutecznie obniża poziom stresu, pomaga w stanach rozdrażnienia i nadpobudliwości oraz ułatwia zasypianie. Męczennica wykazuje właściwości wydłużające trwanie fazy REM, co skutkuje lepszą regeneracją całego organizmu i doskonałym samopoczuciem po przebudzeniu.
Zielona herbata o działaniu uspokajającym?
W przypadku popularnej zielonej herbaty również możemy uzyskać efekt uspokajający poprzez wydłużenie procesu parzenia, podczas którego z suszu uwalniane są substancje, które zmniejszają pobudzające działanie teiny. Po 6-8 minutach zaparzania uzyskamy relaksujący napój pełny prozdrowotnych flawonoidów o właściwościach przeciwstarzeniowych, przeciwutleniających i antystresowych.
Kozłek lekarski na zdrowy i głęboki sen
Kozłek lekarski, znany także jako waleriana to naturalny sposób na pokonanie bezsenności. Zdecydowanie przyśpiesza i ułatwia zaśnięcie oraz gwarantuje poprawę jakości snu. Dzięki temu po przebudzeniu jesteśmy doskonale zrelaksowani, wypoczęci i gotowi do działania. Skutecznie zwalcza stany napięcia nerwowego, wycisza i zmniejsza poziom stresu. Dodatkowo reguluje ciśnienie i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Herbatka z dodatkiem kozłka lekarskiego poprawia funkcjonowanie mózgu, ułatwia koncentrację i redukuje stany lękowe.
Herbata na uspokojenie – podsumowanie
Jeśli szukasz skutecznego, bezpiecznego i naturalnego sposobu na obniżenie poziomu stresu i napięcia nerwowego, ziołowe herbaty na uspokojenie będą bardzo pomocne. Dzięki nim w kilka minut możesz przygotować aromatyczny i smaczny napój o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Jest to zdrowa i tańsza alternatywa dla środków farmakologicznych, które mogą powodować otępienie i spowolnienie ruchów. W przypadku większości leków uspokajających niedozwolone jest prowadzenie pojazdów po ich zażyciu. Zioła i herbaty nie powodują takich skutków ubocznych. Warto je stosować regularnie i długotrwale, co znacznie zwiększy skuteczność ziołowych naparów. Dla osób, które nie przepadają za ich charakterystycznym smakiem i aromatem, idealnym rozwiązaniem będą mieszanki z dodatkiem suszonych owoców, które znacznie zwiększą walory smakowe naparu.
Może Cię też zainteresować:
- Czy herbata na stres jest skuteczna?
- Melisa w ciąży – jakie zioła w ciąży są dozwolone? Wskazania i przeciwwskazania dla przyszłych mam
- Herbata pobudzająca – zdrowa alternatywa dla kawy
- Melisa dla dzieci – czy jest bezpieczna? Od kiedy można stosować herbatkę z melisy dla dzieci i co warto o niej wiedzieć?
- Herbaty moczopędne. Jakie zioła moczopędne warto pić? Sprawdź naturalne diuretyki oczyszczające organizm i układ moczowy
- Herbata na sen – jakie zioła najlepiej sprawdzą się na bezsenność?
- Melisa herbata – jakie właściwości lecznicze zawiera melisa lekarska? Zastosowanie ziołowej herbatki i sposób parzenia
- Herbaty ziołowe – rodzaje i właściwości