Espresso tonic – orzeźwiająca kawa na upalne dni

Słyszałeś już o modzie na espresso tonic – niecodzienne połączenie kawy z tonikiem? Pora sprawdzić, skąd bierze się popularność tego napoju! Poznaj przepis na domowe espresso tonic i dowiedz się, jak dobrać składniki, by ten orzeźwiający drink smakował jak najlepiej.
espresso tonic

Picie gorącej kawy w czasie upałów zdecydowanie nie pomaga. Jeśli chcesz się orzeźwić, a jednocześnie pobudzić do działania, wybierz coś zupełnie innego – modny napój espresso tonic. Jak go przygotować? Przepis na kawę espresso z tonikiem jest banalnie prosty. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiednich składników. Dowiedz się, na co zwracać uwagę!

Czym jest espresso tonic i skąd wzięła się ta kawa?

Jeśli o espresso tonic usłyszałeś stosunkowo niedawno, to… nie masz się co dziwić. Przepis na tę kawę powstał w ostatnim dziesięcioleciu. Jego autorstwo przypisuje się Anne Lunnel, znanej szwedzkiej baristce i właścicielce palarni kawy. Trzeba przyznać, że nie brakowało jej odwagi i kreatywności. Choć połączenie dwóch wyrazistych smaków o dużej zawartości goryczki było ryzykownym przedsięwzięciem, okazało się dużym, choć zaskakującym sukcesem. Smak toniku doskonale komponuje się ze smakiem mocnego espresso, a całość tworzy orzeźwiający napój – idealną kawę na upały.

Dlaczego espresso tonic to idealna kawa na upały?

Zalety picia tonic espresso odczujesz przede wszystkim w gorące dni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tę kawę spożywa się na zimno, z kostkami lodu. Dzięki temu możesz poczuć pobudzającą moc kofeiny i uniknąć rozgrzewającego efektu podczas picia gorącej kawy.

Skoro na upały najlepszy jest chłodzący napój, to dlaczego połączenie toniku i espresso jest lepsze niż np. zimna kawa frappe? Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, lepiej unikać słodkich mrożonych kaw, z syropami, bitą śmietaną czy mlekiem. Z uwagi na dużą zawartość cukru nie gaszą one pragnienia – wręcz przeciwnie, utrudniają wchłanianie wody przez organizm. W czasie upałów trudno o lepszy napój niż espresso tonic – gorzki, zimny i przyjemnie orzeźwiający!

Jaki rodzaj kawy wybrać do przygotowania espresso tonic?

Z uwagi na zawartość toniku kawa espresso tonic ma w sobie dużo goryczy – i jest to jak najbardziej wskazane. Zadbaj jednak o to, by tej goryczki nie było zbyt dużo. Możesz to osiągnąć, wybierając odpowiedni rodzaj kawy. Unikaj tych mocnych i gorzkich, pochodzących np. z Włoch czy z Azji Południowo-Wschodniej. Warto natomiast wybierać kawy z Etiopii i Kenii. Mają one lekko kwaskowaty smak, w którym można odkryć cytrusowe nuty. Dzięki temu twój napój na bazie kawy i toniku będzie miał orzeźwiający smak.

Jaki tonic do espresso jest najlepszy?

Dobra kawa to dopiero połowa sukcesu. Do espresso warto dodać także wysokiej jakości tonik. Lepiej unikać tych najtańszych – zawierają one dużo cukru, który niekorzystnie wpłynie na smak napoju. Ogólna zasada mówi, że do mocnej kawy powinno się wybierać toniki z dużą ilością chininy, odpowiadającej za gorzki smak. Jest to jednak kwestia indywidualna – możesz samodzielnie poeksperymentować, próbując kilku rodzajów napojów.

Dodatki do espresso z tonikiem – wybierz swoje ulubione

Podstawą do przygotowania epsresso tonic jest oczywiście dobrej jakości kawa i tonik. Lista składników nie musi być jednak tak krótka! Do kawy tonic espresso możesz dodać także:

  • cytrusy, np. plasterek cytryny, limonki, pomarańczy;
  • syrop smakowy;
  • odrobinę sprite’a lub innego napoju gazowanego;
  • odrobinę brązowego cukru;
  • alkohol – brandy lub likier kawowy.

Sok z limonki lub plasterki cytrusów dodaje się przede wszystkim dla złagodzenia smaku. Nie są jednak konieczne – jeśli nie przeszkadza ci goryczka kawy i toniku, możesz je pominąć.

Czy espresso tonic się miesza?

Kawa espresso tonic ma być przede wszystkim smaczna i przyjemnie chłodząca! To, czy ją wymieszasz, czy tylko wstrząśniesz albo pozostawisz bez mieszania, nie ma większego znaczenia dla jej smaku. W oryginalnej wersji napój podaje się lekko wstrząśnięty.

Jak zrobić espresso tonic w domu? Poznaj przepis!

Połączenie kawy z tonikiem może wydawać się dziwnym pomysłem – tym bardziej że taki napój pije się na zimno. Czy to kawa dla ciebie? Nie dowiesz się tego, dopóki jej nie spróbujesz! Nie musisz odwiedzać kawiarni i wydawać kilkunastu złotych. Do przygotowania napoju wystarczą ci składniki i sprzęt, który na pewno masz w domu. Sprawdź, jak zrobić espresso tonic samodzielnie!

Przepis na tonic espresso – lista składników:

  • 30 ml kawy – z ekspresu (wystarczy porcja espresso, pojedyncza lub podwójna), dobrym pomysłem jest także wykorzystanie kawy parzonej na zimno;
  • 150-200 ml toniku;
  • kilka kostek lodu;
  • opcjonalnie – wybrane dodatki.

Jak zrobić espresso tonic?

  1. Zacznij od przygotowania kawy. Jeśli używasz cold brew, możesz od razu wykorzystać ją do przyrządzenia napoju. Napar z ekspresu należy najpierw schłodzić.
  2. Na dno szklanki wrzuć kilka kostek lodu.
  3. Wlej tonik, pamiętając o pozostawieniu miejsca na kawę.
  4. Ostrożnie dolej kawę.
  5. Na koniec możesz dolać syropu lub dorzucić plasterki owoców.
  6. Twoja kawa espresso tonic jest gotowa!

Lubisz odkrywać nowości w swojej kuchni? Koniecznie spróbuj tonic espresso. Jego przygotowanie zajmie ci tylko kilka chwil, a bogaty, niecodzienny smak na pewno cię zaskoczy!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata z liści malin

Herbata z liści malin. Czy rzeczywiście przyspiesza poród? Czy kobiety w ciąży powinny pić napar z malin?

Następny artykuł
kawa na czczo

Kawa na czczo – czy to dobry pomysł? Czy picie kawy na pusty żołądek jest zdrowe?

Zobacz też