Czystek – herbata o wielu cennych właściwościach

Czy istnieje herbata idealna, niepowodująca żadnych skutków ubocznych? Spośród wielu dostępnych na rynku warto wybrać tę z czystka. Herbata ta ma bardzo korzystny wpływ na cały organizm.
czystek herbata

Niewielki dziko rosnący krzew, jakim jest czystek, znaleźć można na południu Europy. Uprawia się go jako roślinę ozdobną lub jako roślina używana w ziołolecznictwie. Już w czasach starożytnych używano czystek do leczenia niektórych schorzeń. Mimo swoich licznych prozdrowotnych właściwości nie każdy go zna. Sprawdź, w jakich przypadłościach pomocny może okazać się czystek. Herbata to produkt najłatwiej dostępny w każdym sklepie, dlatego możesz wypróbować tę roślinę już dziś.

Czystek – pochodzenie

Czystek to roślina, która pochodzi z rodziny czystkowatych. W Polsce występuje tylko jako roślina uprawna. Natomiast najwięcej gatunków znajduje się na Półwyspie Pirenejskim. Dziko rośnie głównie w basenie Morza Śródziemnego oraz na Wyspach Kanaryjskich. A w jakich warunkach rośnie najchętniej? Są to tereny skaliste, a także suche zbocza. Najpopularniejszy gatunek spośród wszystkich, to czystek szary (cistus incanus) i to właśnie on słynie z licznych właściwości leczniczych.

Pozostałe gatunki to:

  • czystek siwy;
  • czystek purpurowy;
  • czystek szałwiolistny;
  • czystek ladanowy.

Czystek – właściwości

Roślina ta ma wiele właściwości prozdrowotnych. Stosuje się jego liście, tworząc najczęściej napar ziołowy. Pijąc go, dostarczysz organizmowi bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy, dlatego czystek to świetny antyoksydant. Inna nazwa tych substancji to polifenole. Wpływają one bardzo korzystnie na cały organizm. Co bardzo istotne, neutralizują one wolne rodniki, które często powodują wiele chorób w tym nowotwory. Kolejną kwestią jest skuteczne wzmacniane organizmu, co polepsza odporność. Zwalcza grzyby oraz ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Pomaga również alergikom, hamując uwalnianie histaminy. W przypadku cukrzyków napar ten pomoże regulować poziom cukru we krwi. Osoby mające problem z podwyższonym cholesterolem powinny spożywać napar z czystku. Herbata taka jak ta zmniejszy poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym poważnym chorobom układu krążenia. Mając problemy z cerą czy włosami warto sięgnąć po tą roślinę.

Herbata z czystka – poznaj jej zastosowanie

Napar z czystka, a w szczególności jego regularne picie, skutecznie wspomoże wiele chorób. Jak w przypadku każdej rzeczy, są też sceptycy, którzy twierdzą, że właściwości i zastosowanie ziół nie może wyleczyć. Łagodne schorzenia jak przeziębienie owszem, jednak w innych przypadkach koniecznym miejscem, jakie należy odwiedzić, będzie apteka.

Herbata z czystka z powodzeniem wspomaga leczenie chorób takich jak:

  • bolerioza;
  • alergia;
  • choroby układu krążenia;
  • trądzik oraz inne problemy z cerą;
  • podwyższony poziom cholesterolu;
  • choroby zatok;
  • grypa;
  • przeziębienie.

Napar z czystka – inne zastosowanie

Choć wydawać by się mogło, że herbata z czystka jest tylko do picia, to jednak tak nie jest. Szersze zastosowanie ten rośliny zaciekawi niejednego i zachęci do sięgnięcia w sklepie po właśnie ten produkt. Warto, abyś wiedział, że ziele czystka można kupić nie tylko w formie saszetek czy suszu, ale również w postaci kapsułek. Na sklepowych półkach czy w aptekach można dostrzec również produkty bio. Taki czystek również ma tyle samo właściwości co zwykły.

Do czego jeszcze można użyć ziela czystka?

Inhalacja z czystka

To idealne wsparcie podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Polega na wdychaniu gorącego powietrza. Istotne jest to, aby przygotowany roztwór wdychać nosem, a wydychać ustami. A jak to dokładnie zrobić? Należy do miseczki z gorąca wodą włożyć 2 torebki herbaty z czystka lub wsypać jej 2-3 łyżeczki. Sam zabieg wykonuje się, pochylając się nad miską. W celu osiągnięcia lepszego efektu zaleca się, aby okryć głowę ręcznikiem. Zrób to w taki sposób, żeby było lekkie dojście powietrza, ale tak jednocześnie tak, żeby cała para nie uciekła dookoła, zamiast trafić do twojego nosa.

Płukanki z czystka

Nie ma nic lepszego, jak naturalne produkty pozbawione chemii. Tak jest w przypadku czystka, który w formie płukanki mą szerokie zastosowanie. Najpopularniejsze z nich, to wsparcie higieny jamy ustnej. Dzięki temu, że czystek ma działanie antybakteryjne, nie będzie już konieczne użycie sklepowej płukanki do ust, gdzie w składzie użyty jest toksyczny triklosan. Chcesz wybielić zęby? Również sięgnij po czystek. Herbata to nie jedyny sposób jego wykorzystania. Płukanka z czystka skutecznie wybieli zęby. Aby taki preparat miał silniejsze działanie, dodaj do niego ksylitol lub erytrytol. Jakie działanie ma jeszcze płukanka z czystka? Wspomoże leczenie:

  • grzybicy;
  • łuszczycy;
  • łupieżu;
  • trądziku;
  • skaleczeń.

Czystek – herbata o niewielu przeciwwskazaniach

To, że warto pić napar z czystka, nie ulega wątpliwości. Nie ma jasno określonych przeciwwskazań do jego stosowania. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Takie przypadki są zawsze szczególne i wymagają zaobserwowania, czy nie występują działania niepożądane. Napar z czystka ma na tyle silne działanie, że może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Stąd tak ważna jest ostrożność i konsultacja lekarska, w każdym przypadku, gdy nadejdą wątpliwości. Pamiętaj, aby stosować się zaleceń producenta i nie przekraczać wskazanej dawki dziennej tej herbatki oraz zwróć uwagę na to jak ją prawidłowo parzyć.

Jak przygotować napar z czystka?

Herbata z czystka powinna być przygotowana ściśle według wskazówek podanych na opakowaniu. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni jej licznych właściwości. Jak przygotować napar, który najczęściej stosuje się w przypadku tej rośliny? Przygotuj go według poniższych wskazówek.

  1. Zalej ziele czystka gorąca wodą o temperaturze około 90°C.
  2. Użyj produktu w proporcji: 1 łyżka (jedna torebka) na 200 ml wody.
  3. Trzymaj czystek pod przykryciem przez 10 minut.
  4. Stosuj bezpośrednio po przygotowaniu lub również po ostudzeniu.

Czystek – przydatne informacje

Herbatę z czystkiem można pić o każdej porze dnia. Zarówno rano, jak i wieczorem właściwości tej rośliny są niezmienne. Jednak istotny jest fakt, żeby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia, która powinna wynosić ilość 2-3 razy. Najlepiej, aby miało to miejsce w równych odstępach czasu. Ku uciesze wielu, można pić czystek również na zimno. W takiej postaci roślina jak ta nie straci ona swoich właściwości. Warto wspomnieć o częstej wątpliwości konsumentów, czyli o tym czy mogą pić taką ziołową herbatę dzieci. Można im podać taki produkt, jednak nie wcześniej jak po ukończeniu przez dziecko 3 miesięcy. Mimo tego, że taki napar jest naturalny, to przed podaniem go najmłodszym należy skonsultować się z lekarzem.

Czystek – podsumowanie

Właściwości czystka jest całkiem sporo. Suplement diety, taki jak ten skutecznie wesprze układ immunologiczny. Regularne picie herbaty z tej rośliny, pozwoli na dostrzeżenie lub poczucie pierwszych efektów już nawet po 1-2 tygodniach stosowania. Napar z czystka uchodzi za jeden z najbardziej wartościowych. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, a wtedy czystek, herbata z niego jak i produkty naturalne będą idealnym dopełnieniem.


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
herbata na cholesterol

Herbata na cholesterol - zadbaj o jego prawidłowy poziom we krwi!

Następny artykuł
Jak przechowywać kawę ziarnistą

Jak przechowywać kawę ziarnistą, by smakowała najlepiej?

Zobacz też