To warto wiedzieć!
- Bimber kawowy jest łatwy i szybki w przygotowaniu.
- Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie bimber i ziarna kawy.
- Możliwe jest zaprawianie bimbru kawą, owocami, czy ziołami.
- Nalewka z kawy stanowi doskonały dodatek do deserów.
Jak w łatwy sposób możesz poprawić aromat bimbru?
Zanim dowiesz się, jak zrobić bimber kawowy, warto, abyś wiedział, że aromat bimbru możesz w łatwy sposób poprawić. Masz na to szansę właściwie w trzech fazach jego powstania:
- przed destylacją;
- w trakcie trwania destylacji;
- po zakończeniu destylacji.
Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest dodanie składników smakowo-zapachowych do fermentującego zacieru. Mowa tutaj jednak tylko o zacierach bezsmakowych lub tych bardziej śmierdzących, czyli np. z ziemniaków. Dobrym wyborem mogą być zioła, owoce tropikalne, nasiona, herbata, a także ziarna kawy.
Inną opcją jest dodanie aromatyzujących składników po procesie fermentacji. To również prosty i wygodny sposób, który polega na tym, aby do naczynia (w którym jest podgrzewany alkohol) dodać gotowy przerobiony zacier i wrzucić składniki, którymi ma być zaprawiony. Mogą to być takie składniki jak wcześniej wspomniane np. owoce, ale wiedz, że ostatnimi czasy popularne jest zaprawianie bimbru kawą. Po dodaniu składników należy cały czas mieszać i podgrzewać nastaw na niewielkim ogniu.
Ostatnią możliwością jest dodanie wybranych składników do oczyszczonego bimbru. Tutaj także nie ma większych ograniczeń – mogą to być ziarna kawy, miód, czy owoce. Teraz zapewne jednak jesteś ciekaw, jak zrobić bimber kawowy. Już podpowiadamy!
Jak zrobić bimber kawowy?
Bimber kawowy – jak go zrobić? Nie jest to skomplikowane zadanie. Na sam początek krótka lista potrzebnych składników:
- 1 litr bimbru;
- 20 g ziaren kawy (możesz też użyć odpowiedniej ilości kawy rozpuszczalnej).
Gdy będziesz miał już wszystkie potrzebne składniki, to możesz przystąpić do przygotowania bimbru kawowego. Oto jak go zrobić krok po kroku:
- Zacznij od lekkiego zmiażdżenia ziaren kawy w moździerzu. W przypadku gdy go nie masz, to po prostu bardzo grubo zmiel kawę.
- Kolejnym krokiem powinno być przesypanie ziaren do naczynia – może być nim np. słój. Gdy już to zrobisz, to zalej bimbrem, porządnie zakręć słoik i odstaw go w zacienione, ciepłe miejsce na 10–15 dni.
- Po upływie wspomnianego czasu wystarczy, że przefiltrujesz nalewkę kawową przez gęstą gazę, a następnie rozlejesz ją w butelki i odstawisz na kolejny miesiąc.
Podsumowując, wiesz już, jak zrobić doskonały bimber kawowy. Taki alkohol z pewnością zasmakuje każdej osobie, która uwielbia smak kawy. Co więcej, stanowi doskonały dodatek do różnych ciast i deserów, zatem na pewno warto spróbować go zrobić!
Może Cię też zainteresować:
- Jak zrobić likier kawowy i z czym go podawać?
- Tort kawowy na kilka sposobów. Poznaj przepisy!
- Kawa z brandy – jak ją zrobić?
- Ciasto kawowe – poznaj łatwe przepisy
- Kawa po wietnamsku – jak pije się ten napar w Wietnamie?
- Jak zmielić kawę w Thermomiksie? Przepis na aromatyczną kawę w kilka chwil
- Jak zrobić kawę latte bez ekspresu? Poradnik dla początkujących
- Krem kawowy – doskonały dodatek do tortu