W jaki sposób parzy się kawę po turecku?

W jaki sposób parzy się kawę po turecku? Jeśli ten rodzaj kawy kojarzy ci się z fusami zalewanymi wrzątkiem, będziesz zaskoczony. Sposób zaparzania czarnego naparu rodem z Bliskiego Wschodu jest zupełnie inny. Sprawdź, czego potrzebujesz!
W jaki sposób parzy się kawę po turecku

Picie mocnej czarnej kawy jest jednym z popularnych w Turcji rytuałów. W jaki sposób parzy się kawę po turecku? Sam proces zaparzania jest prosty, potrzebujesz jednak specjalnego naczynia – tygielka. Przydadzą ci się także aromatyczne przyprawy – cynamon i kardamon.

Jaką kawę pije się w Turcji?

Zamiast łagodnej, mocno mlecznej latte czy cappuccino wolisz mocne espresso? W takim razie bardzo prawdopodobne jest, że posmakuje ci również typowo turecka kawa parzona w tygielku. Pije się ją bardzo gorącą, gęstą i mocną. Kawa po turecku jest zawsze słodzona, najczęściej doprawia się ją także cynamonem i kardamonem. Chodzi w tym nie tylko o wyjątkowe walory smakowe – słodka kawa to także sposób na dostarczenie sobie niezbędnych kalorii w czasie upałów, gdy nie masz ochoty na ciężkostrawne dania.

Rytuał parzenia kawy po turecku ma długą historię. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w XV wieku – w ten sposób parzono zmielone ziarna w Jemenie. Przygotowywanie naparu w tygielku stało się popularne na całym Bliskim Wschodzie. W 2013 roku tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób parzy się kawę po turecku w tradycyjny sposób? To proste – sprawdź!

W jaki sposób parzy się kawę po turecku? Czego potrzebujesz?

Najważniejsze w przygotowywaniu kawy tureckiej jest użycie odpowiedniego sprzętu. To niewielki tygielek, tzw. dżezwa – naczynie o wąskiej szyjce, wyposażone w długą rączkę. Możesz w nim zaparzyć kawę bez doprowadzania wody do wrzenia, co pozwala zachować walory smakowe.

W jaki sposób parzy się kawę po turecku? Oto kilka kroków, które dzielą cię od filiżanki pysznego napoju przygotowanego na modłę bliskowschodnią:

  1. Do tygielka wsyp drobno zmieloną kawę i cukier. Najlepiej użyć jednej czubatej łyżeczki kawy i dwóch łyżeczek cukru, ale ilość zależy od twoich preferencji smakowych.
  2. Dodatkowo możesz wsypać szczyptę kardamonu lub cynamonu.
  3. Wlej do tygielka filiżankę zimnej wody.
  4. Postaw naczynie na niewielkim ogniu i powoli zagotowuj, nie doprowadzając do wrzenia.
  5. Gdy na powierzchni pojawi się piana, zdejmij tygielek z ognia.
  6. Gdy piana opadnie, ponownie zagotuj kawę, a następnie powtórz tę czynność – zdejmij tygielek i zagotuj.
  7. Po trzecim zaparzeniu fusy opadną, a kawa będzie gotowa do spożycia.

Pamiętaj, że kawę po turecku należy pić bardzo gorącą, bez dodatku mleka czy śmietanki. Tradycyjnie podaje się ją w specjalnych filiżankach zwanych demitasse, ale jeśli ich nie masz, możesz użyć filiżanek do espresso.

Jaki rodzaj kawy wybrać do parzenia w tygielku?

To, jak długo parzy się kawę po turecku, sprawia, że jest ona bardzo mocna i wyrazista. Z tego powodu do przygotowania kawy lepiej nie wybierać mieszanek o dużej ilości goryczki. Szukaj ziaren o słodkich nutach smakowych – będą doskonale nadawały się do przyrządzania w tygielku.

Ziarna kawowca powinny być zmielone bardzo drobno, niemal na pył, zdecydowanie drobniej niż w przypadku kawy z ekspresu.

Zwykłe zalewanie zmielonych ziaren wrzątkiem jest dla ciebie zbyt mało wyszukanym sposobem parzenia kawy? Koniecznie spróbuj tureckiej kawy przyrządzanej w tygielku! Przekonasz się, że ten gorący jak piekło, czarny jak diabeł i słodki jak miłość napój doda ci energii!


Może Cię też zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kawa lungo

Kawa lungo z ekspresu ciśnieniowego czy kapsułki? Co to za napar

Następny artykuł
szałwia herbata

Szałwia – herbata, którą warto pić. Właściwości, zastosowanie oraz przeciwwskazania

Zobacz też