Łagodna herbata na przeczyszczenie pomoże ci przy problemach trawiennych. Dowiedz się więc na jaki napar warto postawić i który rodzaj herbaty sprawdzi się najlepiej!
Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu wzorypdfy.pl
Ziołowa herbata na przeczyszczenie
Najczęstszą przyczyną kłopotów z trawieniem i częstym występowaniem zaparć jest nieprawidłowa dieta oraz niska aktywność fizyczna. Jeśli w ciągu dnia wypijasz niewiele płynów, a twoja dieta jest uboga w błonnik pokarmowy, zaparcia mogą pojawiać się u ciebie dość często. Mogą one być również sygnałem chorób żołądka, jelit i okrężnicy lub dwunastnicy.
Czasem jednak dolegliwości związane z perystaltyką jelit dotykają również osób zdrowych, które na co dzień stosują zbilansowaną dietę. Jak sobie wówczas z nimi radzić? Nie musisz od razu przyjmować leków na zaparcia!
Sprawdzonym, naturalnym sposobem będzie też sięgnięcie po zioła! Herbata na przeczyszczenie, która pomoże ci doraźnie uporać się z problemem to np. napar z nasion babki płesznik, babki jajowatej, korzenia prawoślazu czy liści senesu. Wypróżnienia ułatwią też działające łagodniej owoce bzu czarnego, kwiaty taniny albo owoce jarzębiny.
Wymienione zioła najlepiej działają, kiedy kurację uzupełniasz odpowiednią ilością płynów – wypijaj ich minimum 2 litry w trakcie doby. W limit ten możesz wliczyć wodę, soki owocowe, zupy oraz herbatę. Pamiętaj też, aby ziołowe herbatki popijać ok. 3-4 razy na dobę (lub tak często, jak wskazuje ich producent).
Jeśli jednak problemy trawienne towarzyszą ci bardzo często, a domowe sposoby na zaparcia przestają być skuteczne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Czasem w leczeniu zaparć i wywołanych przez nie bóli brzucha lub skurczy jelit niezbędne staje się przyjmowanie leków, które może przepisać ci jedynie specjalista.
Herbatki owocowe o działaniu przeczyszczającym
Doraźny sposób na pojawiające się czasem zaparcia to także popijanie herbatek owocowych lub ziołowo-owocowych. Zawarty w owocach błonnik oraz pektyny pobudzają pracę układu pokarmowego i ułatwiają wydalanie złogów, oraz mas kałowych. Najlepiej sprawdzą się herbatki z dodatkiem jabłek albo owoców jagodowych. Zanim jednak zakupisz herbatę na zaparcia (zwłaszcza taką w saszetkach) dokładnie sprawdź jej skład! Wiele herbat owocowych to po prostu aromatyzowana herbata czarna.
W zastępstwie bardzo łagodnych leków przeczyszczających na przewlekłe zaparcia powinieneś z kolei stosować nie herbaty czarne, a właściwie napary, których podstawę stanowi susz owocowy. Dodatkowa zaleta takiej mieszanki? Po dodaniu wrzącej wody, przygotowaniu i wypiciu naparu, namoczone suszone owoce możesz po prostu… zjeść! Co więcej, takie napary są bardzo zdrowe – w zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich przyjmowania. Nie wywołają też działań niepożądanych.
Jak stosować środki przeczyszczające – zachowaj ostrożność!
Pamiętaj, że nawet łagodne, domowe środki przeczyszczające, takie jak zioła na zaparcia czy herbatki owocowe, nie powinny być stosowane zbyt często i długo. Szczególną ostrożność w ich stosowaniu powinieneś też zachować, jeśli:
- zdiagnozowano u ciebie schorzenia przewodu pokarmowego m.in. takie jak zespół jelita drażliwego, celiakia albo zapalenie jelit;
- przechodzisz (albo niedawno przeszedłeś) zapalenie wyrostka robaczkowego lub ostry stan zapalny jelit;
- borykasz się z niedrożnością jelit albo zapaleniem błony śluzowej żołądka;
- jesteś w ciąży albo karmisz piersią;
- przyjmujesz już inne rodzaje leków. Przewlekłe stosowanie nawet domowych środków przeczyszczających skonsultuj z lekarzem prowadzącym, jeśli zażywasz już: glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki z korzeniem lukrecji, steroidy lub leki moczopędne.
Choć przy rzadko pojawiających się zaparciach zaleca się stosowanie domowych sposobów ułatwiających wydalanie stolca, problematyczne może stać się przyjmowanie takich preparatów długofalowo. Jeśli więc po herbatę na przeczyszczenie (tak ziołową, jak i owocową) sięgasz dość często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – mogą one być oznaką chorób żołądka lub jelita grubego!
Może Cię też zainteresować:
- Herbata na zaparcia – jakie zioła pomogą uregulować wypróżnianie?
- Herbata na wzdęcia i ból brzucha, czyli sposób na lepsze trawienie
- Kawa na zaparcia – czy jest to remedium na problemy z niedrożnością jelit?
- Herbata na ból brzucha – jak zminimalizować dolegliwości ze strony układu pokarmowego?
- Herbata na trawienie – jaką wybrać? Które zioła najlepiej wspierają układ pokarmowy?
- Herbaty na żołądek – napary, które wspomogą trawienie i pracę Twojego brzucha
- Herbata dla niemowląt – którą wybrać? Sprawdź jaka herbatka dla niemowlaka będzie najlepsza i poznaj lepiej ten napój
- Herbata z morwy białej na odchudzanie – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania